in ,

KPSS iptal edilecek mi? Müfettişler ÖSYM’ye gitti

Devlet Denetleme Kurulu müfettişleri KPSS iddialarını incelemek üzere ÖSYM merkezine gitti

dgs-sonuclari-adaylarin-erisime-acildi

Devlet Denetleme Kurulu (DDK), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yapılan 2022-Kamu Personel Seçme Sınavına (KPSS) yönelik iddialarla ilgili incelemelerine başladı.

31 Temmuz’da yapılan KPSS’de çıkan soruların, sınavdan önce bir yayınevinin deneme kitaplarında yayımlandığı öne sürüldü. İddia ÖSYM tarafından yalanlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise olayın araştırılması için Devlet Denetleme Kurulu‘na talimat verdi. İnceleme sonucunda elde edilen verilerin titizlikle değerlendirilerek gerekli adımların ivedilikle atılacağını söyledi. Erdoğan, “Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz” dedi.

ERDOĞAN’A RAPORLANACAK

DDK müfettişleri, bugün ÖSYM’nin Bilkent yerleşkesine gitti. Müfettişler, kurum yetkilileriyle yapacakları görüşmeler ve ilgili birimlerdeki araştırmalarının ardından incelemeyi tamamlayacak ve inceleme sonucu hazırlanacak rapor Cumhurbaşkanı’na sunulacak. Öncesinde NTV’ye konuşan Devlet Denetleme Kurumu Başkanı Yunus Arıncı “Problemli bir durum var gözüküyor” dedi. Arıncı, rapor için bir süre öngörmediklerini de sözlerine ekledi.  İddialara konu olan soru sayısının 20-30 olarak belirtiliyor. İhtimaller arasında yer alan soru iptali durumunda KPSS puanlarını oldukça fazla etkileneceğini, bu yüzden de sınavın iptal edilmesinin çok daha güçlü bir olasılık olduğu söyleniyor. İddiaların araştırılması sürecinde ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün ise görevden alınmıştı. (NTV)

maske-2022nin-basina-kadar-hayatimizda-olacak

‘Günlük vaka 50 bin, kalabalıkta maske takın’

izmirde-tarihi-eser-operasyonu

İzmir’de 188 parça tarihi eser ele geçirildi