in ,

Kraliçe Elizabeth hayatını kaybetti! Bir dönem sona erdi…

İngiltere Kraliçesi Elizabeth,hayatını kaybetti. Tahtın varisi Prens Charles da dahil olmak üzere, Kraliçe’nin tüm çocuklarının İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde bulunan 96 yaşındaki hükümdarın yanında olduğu duyuruldu

İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth, İskoçya’daki Balmoral Sarayı’nda hayatını kaybetti. Buckingham Sarayı’ndan paylaşılan açıklamada, “Kraliçe bugün öğleden sonra Balmoral’da huzur içinde hayatını kaybetti” ifadeleri kullanıldı.

Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada, doktorların sabah saatlerinde 96 yaşındaki Kraliçe Elizabeth’in sağlığından endişe duyduklarını ve tıbbi gözetim altında tutulmasını tavsiye ettikleri söylendi.

Saraydan yapılan açıklamada, “Kraliçe rahat bir durumda ve Balmoral Kalesi’nde kalıyor” denildi. Bir saray kaynağı, en yakın kraliyet üyelerinin acilen bilgilendirildiğini ve hükümdarın öldüğü yönündeki söylentilerin önemsenmemesi gerektiğini söyledi.

İNGİLTERE BAŞBAKANI’NDAN AÇIKLAMA

İngiltere Başbakanı Liz Truss, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bütün ülke bu öğle vakti Buckingham Sarayı’ndan gelen haberler nedeniyle derinden endişe duyuyor. Benim düşüncelerim ve Birleşik Krallık’taki insanların düşünceleri şu anda Majesteleri Kraliçe ve ailesiyle birlikte. Kraliçe’nin sağlığı konusunda gelecek haberleri bekliyoruz” dedi.

Diğer taraftan, Kraliçe’nin üst düzey danışmanlarından oluşan bir grup olan Özel Konsey, bugün Truss ve yeni Kabine üyelerine resmen yemin edecekti. Ancak, Kraliçe’nin rahatsızlığı nedeniyle tören ileri bir tarihe ertelendi. Kraliçe, önceki gün yeni Başbakan Liz Truss’ı İskoçya’daki konutunda ağırladı.

AİLESİ YANINA GELDİ

Kraliçe Elizabeth’in kızı Prenses Anne ve en küçük oğlu Prens Edward da dahil olmak üzere dört çocuğunun da İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde olduğu belirtildi. Tahtın varisi Prens Charles ile eşi Camilla ve torunu Prens William’ın da şu anda sağlığı kötüleşen Kraliçe ile birlikte olduğu aktarıldı. Öte yandan, Kraliçe bir süredir sağlık problemleri yaşıyor, yürüme güçlüğü nedeniyle baston kullanıyordu.  Tahtın birinci sırasındaki varisi olan oğlu Prens Charles bir süredir Kraliçe’nin görevlerini yerine getiriyordu.

PRENS HARRY, YALNIZ GİDİYOR

İngiltere Prensi Harry’nin eşi Meghan Markle olmadan Kraliçe’nin gözetim altında tutulduğu Balmoral Kalesi’ne yola çıktığı belirtildi.

EN UZUN SÜRE TAHTTA KALAN KADIN HÜKÜMDAR

70 yıldır tahtta olan Elizabeth, dünya tarihinin en uzun süre hizmet veren ikinci hükümdarı oldu. Tarihin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ise 72 yıl 110 günlük saltanatı ile Fransa Kralı XIV. Louis. Eylül 2015’te tarihin en uzun süre tahtta kalan kadın hükümdarı unvanını eline geçirdi.

Kraliçe II. Elizabeth ise babasının 6 Şubat 1952’de hayatını kaybetmesiyle 25 yaşında hükümdar oldu.

Eylül 2015’te ise, büyük büyük büyükannesi Kraliçe Victoria’nın saltanatını aştığında en uzun süre hüküm süren İngiliz hükümdarı oldu.

O tarihte yaptığı açıklamada Kraliçe, bunun “hiç arzuladığı bir unvan” olmadığını söylemişti.

Elizabeth için 2-5 Haziran tarihleri arasında tahttaki 70’inci yıldönümü için görkemli bir Platin Jübile yapılmıştı.

(NTV)

Kraliçe Elizabeth yaşamını yitirdi

ciftlikte-dehset-sactilar

Çiftlikte dehşet saçtılar, 2 köpeği tüfekle katledip, 2’sini de zehirlediler