DOĞUKAN EMEKLİ / EGE TELFRAG- Gün geçtikçe popülerliği artan kuru üzüm, sağlık açısından bir dizi fayda sunan besleyici bir atıştırmalık olarak dikkat çekiyor. İşte kuru üzümün sağlık üzerindeki olumlu etkilerine dair bazı önemli noktalar:

ANTİOKSİDAN ZENGİNİ

Kuru üzüm, içerdiği yüksek antioksidan miktarıyla vücuttaki serbest radikallerle mücadele ederek hücresel hasarı azaltabiliyor. Antioksidanlar, genel sağlık durumunu destekleyen önemli bileşenlerdir.

DEMİR EKSİKLİĞİNİ ÖNLEMEDE YARDIMCI

Demir minerali açısından zengin olan kuru üzüm, özellikle demir eksikliği anemisi riski taşıyan bireyler için ideal bir besin. Günlük demir ihtiyacının karşılanması, enerji seviyelerini arttırabilmekte.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ DESTEKLEYEN LİF KAYNAĞI

Lif bakımından zengin olması nedeniyle kuru üzüm, sindirim sistemini destekleyerek kabızlık sorunlarına karşı etkili olabiliyor. Lif, sindirim sağlığını korumada kritik bir rol oynuyor.

Emet’te ormanın sincapları iş başında Emet’te ormanın sincapları iş başında

B VİTAMİNLERİ İLE ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ

B6, niyasin ve folat gibi B vitaminleri, kuru üzümde bol miktarda bulunuyor. Bu vitaminler, enerji üretimi, sinir sistemi fonksiyonları ve hücre çoğalması gibi temel süreçlerde önemli bir rol oynuyor.

POTASYUMUN MÜKEMMEL KAYNAĞI

Kuru üzüm, potasyum minerali bakımından zengin. Potasyum, vücut sıvı dengesini düzenleyerek kan basıncını kontrol etmede etkili bir rol oynuyor, bu da kardiyovasküler sağlığı destekliyor.

Kaynak: Ege Telgraf