in ,

“Mahmut Hoca’yı daha iyi anladık…”

Eşrefpaşa Anadolu Lisesi öğretmenleri, öğrencileri için el ele verdi; Okul Müdürü Selman Er, “Eğitim için her engelin aşılabileceğini gördük” dedi

mahmut-hocayi-daha-iyi-anladik

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) talimatıyla gerçekleşen uzaktan eğitim süreci devam ediyor. Öğrenciler, derslerini evlerinden takip ediyor. Birçok öğrenci Eğitim Bilişim Ağı’ndan (EBA) müfredatı takip ederken, öğrencilerini bu zorlu süreçte yalnız bırakmak istemeyen okullar da kendi bünyelerinde yaptıkları canlı ders anlatımlarıyla sürece katkıda bulunuyor. Bu okullardan biri de, kentin en eski okullarından İzmir Eşrefpaşa Anadolu Lisesi yani EPAL
Öğrenci ve öğretmenlerin işbirliği ile gerçekleşen canlı yayınlarla eğitim sürecini aralıksız devam ettirdiklerini belirten Okul Müdürü Selman Er, “Ne olursa olsun öğrencilerimizin hep yanında olacağız” dedi. Neredeyse tüm dünyada yaşanan korona virüs salgınının ülkemizde de hayatı pek çok yönden etkilediğine dikkati çeken Er, “Bir eğitimci olarak tabii ki de böylesi olağanüstü durumların yansımalarının olumsuz olduğunu biliyoruz. Öğrenci, sınıf, öğretmen, okul… Temel olarak ele aldığımızda, bu kavramların tamamının bir arada ve etkileşim içinde olması lazım. Evet, öğretim her yerde devam eder. Fakat işimiz sadece öğretim değil; eğitim boyutuyla da ilgilenmek gerekiyor. Öğretim kısmını uzaktan da yapabiliriz. Yani, çocuklara ders anlatıp, formüller öğretebiliriz ama işin eğitim kısmına gelince bir şekilde temas halinde olmamız lazım. Öğrenciler şu anda fiziksel olarak sınıftan uzak da olsa, onların pedagojik ve psikolojik olarak okuldan uzak olmamaları lazım. Bu hem öğrenciliğin gereği hem de bu öğrenciler toplumun birer ferdi olduğu için bizlerin sosyal bir sorumluluğu. Şu anda evlerine kapanmış sıkıntı yaşayan öğrencilerimizin yanlarında olmamız gerekir. Bu anlayışla doğrultusunda da elimizden ne geliyorsa yapıp öğrencilerimize destek olmak için canla başla çalışıyoruz” diye konuştu.

PLAN VE PROGRAMLI

Yaklaşık bir haftadır canlı ders anlatımıyla öğretim sürecine destek olduklarını dile getiren Er, “Okulların iki hafta ara vereceğinin açıklanmasının ardından tüm eğitimci arkadaşlarımızla kollarımızı sıvayarak işe koyulduk. Konularımızı slayt ve dokümanlar halinde hazırlayıp MEB’in EBA sistemi üzerinden de öğrencilerimize sunmuştuk. Geçtiğimiz hafta uzaktan eğitimin 30 Nisan’a kadar uzatıldığını öğrenince, canlı ders anlatımlarıyla çocuklarımıza destek olmamız gerektiğini düşündük ve yayınlara başladık. Yayınlarımız son derece planlı ve programlı devam ediyor. Önceden hangi öğretmenin, hangi saatte, hangi konuyu anlatacağını belirliyoruz. Hazırladığımız programı veli ve öğrencilerimize ulaştırıyoruz. Canlı sınıflar arasında geziyorum. Böylece sınıfa en yakın bir ortam hazırlamış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

AKTİVİTELERE DEVAM!

Öğrencilerin canlı yayınlarda ilk önce hasret giderdiğini sonrasında ise uzun zamandır yan yana olmamanın verdiği heyecan ile derslere son derece odaklandığını da sözlerine ekleyen Okul Müdürü Er, “Bu kadar kısa sürede bile okul ortamını ne kadar özlediklerini görmek bizleri ayrıca memnun ediyor. Eşrefpaşa Anadolu Lisesi’nde en güçlü yanımız, öğrenci, öğretmen ve idare olarak ilişkilerimizin çok iyi olması. Canlı yayınlarımızda da bu gücümüzün yeniden farkına varma fırsatımız oldu. Öğrencilerimize, ‘Dersleri canlı mı anlatalım, video mu yükleyelim?’ diye sorduğumuzda her ikisini de istediklerini gördük. Biz de iki sistemi de hayata geçirerek çalışmalarımıza başladık. Bunun dışında okulumuzun kendine has gelenekleri var. Her sene şiir dinletileri yapar, öğrencilerimizi sanatla iç içe olmaları konusunda teşvik ederiz. Bu sene de hazırlığımızı yapmıştık. Böyle bir durum olmasaydı, gelecek hafta şiir dinletimiz olacaktı. Öğrencilerimizin verdiği emeği boşa çıkarmayarak gelecek günlerde internet üzerinden bu etkinliğimizi yapacağız. Bunun dışında çok güçlü münazara ekiplerimiz var. Yine canlı olarak münazara maçları düzenleyeceğiz. Öğrencilerimizi sadece ders anlatımlarıyla değil, okul içinde keyif aldıkları aktivitelerle de destekleyeceğiz” dedi.

‘İMKANSIZLIKLARDA…’

Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinden Hababam Sınıfı’ndaki eskimez karakter Mahmut Hoca’nın “Okul sadece dört yanı duvarla çevrili tepesinde çatısı olan yer değildir” sözlerini hatırlatan Er, şu açıklamalarda bulundu: “Yıllar önce imkansızlıklar olsa bile eğitim için her türlü engelin aşılması gerektiğini söyleyen Mahmut Hoca’yı şimdi çok iyi anlıyoruz. Yeni nesil olan bizler, daha önce böyle bir durumla karşı karşıya gelmemiştik. Hepimiz sabah kalkıp sıcacık ve tertemiz okulumuza gidiyorduk. Şimdi böylesi engeller çıktığında nasıl üstesinden gelinebilir, fiziksel olarak okul olmadığı durumlarda neler yapılabilir sorularının cevaplarını arayış içine girdik. Hangi imkanlar olursa olsun yerine getirmemiz gereken sorumluluklarımız var. Biz öğrencilerimize her zaman yanlarında olacağımızın sözünü veriyoruz. İnsanlık olarak çetin bir süreçten geçiyor olabiliriz. Ne demişler: Zor günler dayanışmayı doğurur. Bizler de eğitim camiası olarak bu zor günleri en az hasarla atlatacağız. Öğrencilerimizle sevgiyle kucaklaşacağımız günü sabırsızlıkla bekliyoruz” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

beko-basina-sansur-hukuksuzluktur

CHP’li Beko: ‘Tedbirleri yeterli bulmuyorum’

bornovada-evde-kalan-halkin-balkonda-dans-ve-spor-keyfi

Bornova’da evde kalan halkın balkonda dans ve spor keyfi!