Mart ayı ile beraber ilkbaharı karşıladık ve rengarenk tezgahlarda mevsimine uygun meyve ve sebzeler de yerlerini almaya başladı. Mevsimine göre ve çeşitli beslenmek yeterli ve dengeli beslenme için oldukça önemlidir. Bu nedenle mart ayı sebze ve meyvelerini tanıyıp faydalarını bilmek ve beslenmeye eklemek sağlığımız için çok önemlidir.

Mart ayı sebzeleri

Kereviz: Kan basıncı ve kalp atışını düzenler. Yüksek lif ve su oranına sahip olan kereviz, sindirim sistemini düzenleyen bitkilerden bir tanesidir. Kereviz tohumu idrar söktürücü olmasıyla bilinir. Kereviz C vitamini, D vitamini, A vitamini, B6 ve B12 vitaminleri içerir. Antioksidan özelliği sayesinde kereviz vücudu temizler.

Pancar: Kırmızı pancar içeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkili bir rol oynar. Posası sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler. Böylece kabızlık, hazımsızlık, karında şişlik gibi sorunların önüne geçer. Yüksek su içeriği ve düşük kalorisi sayesinde kilo vermeye yardımcı olan pancar diyet listelerinde mutlaka bulundurulması gereken besinlerdendir.

Enginar: Enginar yaprağı özü karaciğeri koruyarak, karaciğerin yenilenmesini sağlayabilir. Ayrıca karaciğerden zararlı toksinler atılmasına yardımcı olan safra üretimini artırır. Düşük bir kan şekeri için enginar ve enginar yaprağı özü faydalı olabileceği düşünülmektedir.

Kuşkonmaz: Mesane, böbrekler ve üretrayı da kapsayan idrar yollarını korur. K vitamini kalp sağlığı için elzemdir. Kanın pıhtılaşmasını sağlarken damarların sertleşmesini önlemeye yardımcı olur. Folik asidin iyi kaynağıdır. Bu nedenle hamileler için önemli bir besindir.

Bakla: Cilt sağlığını korumaya yardımcıdır. Doğal dopamin kaynağıdır. Bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar. Böbrek fonksiyonlarını düzenler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kökolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

Mart ayı meyveleri

Portakal: Yüksek miktarda C vitamini, potasyum, folik asit ve sitrat ile; hücrelerin zarar görmesini engeller, kansere sebep olan serbest radikalleri ile savaşır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve korur.

Elma: Zengin su içeriğinin yanı sıra birçok vitamin ve mineral içermektedir. Elmanın sağlığa faydaları lifli yapısı ve antioksidanlar ile bağlantılıdır.

Yerli muz: Sindirim sisteminden kemik sağlığına, bağırsak hastalarından kansere, kalp sağlığından beyin sağlığına kadar bir çok faydası vardır. Potasyum içeriği oldukça yüksektir.

Limon: İçeriğindeki C vitamini sayesinde immün sistemini destekleyerek cilt sağlığını korurken aynı zamanda bağırsak sağlığı için çok önemlidir. Limonda bulunan antioksidanlar, eklemlerde iltihap birikmesi olan artritin neden olduğu eklem iltihaplanması ve eklem bölgelerindeki şişliği azaltmak için kullanılabilir. Limon, gaz ve şişkinlik gibi semptomların hafiflemesine de yardımcıdır.

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan