in , ,

Memurlar için TİS süreci başlıyor

Büyükşehir Belediyesi’nde 5 bin 900 memuru ilgilendiren ve önümüzdeki bir yılı kapsayacak toplu iş sözleşmesi görüşmeleri resmen start aldı.

memurlar-icin-tis-sureci-basliyor

Büyükşehir Belediyesi’nde 5 bin 900 memuru ilgilendiren ve önümüzdeki bir yılı kapsayacak toplu iş sözleşmesi görüşmeleri resmen start aldı.

Geçtiğimiz dönem iyi bir toplu sözleşme imzaladıklarının altını çizen yetkili sendika Tüm Bel Sen İzmir 1 No’lu Şube Toplu İş Sözleşmesi ve Hukuk Sekreteri Birkan Acar, “Bu dönem daha da iyi bir sözleşme imzalayacağımıza inanıyoruz” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde memurların yeni ücret artışları için pazarlık süreci start aldı. Memur maaşlarına yapılacak zammın belli olacağı yeni toplu iş sözleşmesi öncesinde taleplerini açıklayan memur sendikası, önemli değerlendirmelerde bulundu.

memurlar-icin-tis-sureci-basliyor

GÖRÜŞMELER BAŞLIYOR

Büyükşehir Belediyesi ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Tüm Bel-Sen İzmir 1 No’lu Şubesi arasında yeni dönem toplu iş sözleşmesi için görüşmeler önümüzdeki günlerde başlıyor. Belediyede görev yapan yaklaşık 5 bin 800 memuru yakından ilgilendiren ve önümüzdeki 1 yılı kapsayacak yeni dönem toplu iş sözleşmesi taslak hazırlayan sendika, taleplerini resmen açıkladı. Buna göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU ve ESHOT çalışanı memurların önerileri doğrultusunda hazırlanan 2020 yılına ait toplu iş sözleşmesi taslağında sosyal denge tazminatı olarak her ay net 2 bin lira ödenmesini isteyen yetkili sendika, ikramiye ve sosyal haklarda da çeşitli iyileştirmelere gidilmesini talep edecek.

SENDİKANIN TALEPLERİ

Toplam 21 maddeyi kapsayan toplu iş sözleşmesi ile bayramlarda net 1000 liralık ikramiye, yeni belediye sosyal tesisleri kurulması, personel yemekhane sayılarının arttırılması, gece çalışan memurlara yemek hizmeti, belediye otoparkları ile kafeteryalarında yüzde 25’lik indirim, riskli işlerde çalışanlara aylık 150 lira prim, bin liralık kışlık yakacak yardımı, 5 bin liralık ölüm yardımı, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları açılması, sağlık raporlarının 30 güne çıkartılması, İEF’ye ücretsiz giriş hakkı, 30 günlük ilave doğum izni, hizmet binalarının ve görev yerlerinin deprem riskine karşı güçlendirilmesi, ücretsiz BİSİM kullanımı ve spor kurslarından ücretsiz faydalanma gibi haklar talep etti.

KATILIMCILIK VURGUSU

Süreç hakkında bilgi veren Tüm Bel Sen İzmir 1 No’lu Şube Toplu İş Sözleşmesi ve Hukuk Sekreteri Birkan Acar, “2020 toplu iş sözleşmesi süreci boyunca işyeri toplantılarımız, temsilcilerimiz ve emekçi kardeşlerimizin gönderdiği formlardan gelen talepler doğrultusunda TİS taslak metnimizi oluşturduk. Bu yıl da yine emekçileri görüşmelerin her adımından bilgilendirerek ve sürece dahil ederek şeffaf ve katılımcı bir yöntem izleyeceğimizin sözünü veriyoruz. Geçtiğimiz dönem oldukça iyi bir sözleşme imzalamıştık. Bunu dönem daha da iyisini yapacağımıza inanıyoruz. Tüm Bel Sen çatısı altında toplanan arkadaşlarımızın sendikamızla farkı bir kez daha yaşayacağına inanıyoruz. Memur arkadaşlarımızın bize olan güvenini boşa çıkartmayacağız.

Erman Şentürk – Özel Haber

guzeltepeli-adil-olacaksa-donusum-olacak-diyor

Güzeltepeli ‘Adil olacaksa dönüşüm olacak’ diyor

goztepe-tunayi-deplasmanda-yendi

Göztepe ‘Tuna’yı deplasmanda yendi