in ,

Metal işçileri yürüyüşü ‘pandemi’ bahanesiyle engellendi

İşten atılan veya ücretsiz izne ayrılan metal işçileri, Gebze’den Ankara’ya yürümek isterken ‘pandemi’ bahanesiyle engellendi.

metal-iscileri-yuruyusu-pandemi-bahanesiyle-engellendi

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Serdaroğlu, polisin kendilerini sıkışık bir alanda toplanmaya zorladığını, koronavirüs önlemlerini ihlal edenin emniyet güçleri olduğunu söyledi. İşçilerin polis barikatı önünde bekleyişi sürüyor.

İşten atılan veya ücretsiz izne ayrılan metal işçileri, Gebze’den Ankara’ya yürümek isterken ‘pandemi’ bahanesiyle engellendi. Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Serdaroğlu, polisin kendilerini sıkışık bir alanda toplanmaya zorladığını, koronavirüs önlemlerini ihlal edenin emniyet güçleri olduğunu söyledi. İşçilerin polis barikatı önünde bekleyişi sürüyor.

İşten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikaları işçileri, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası ile birlikte Gebze’den Ankara’ya doğru yürüyüş başlatmak istedi, ancak polis yürüyüşe engel oldu.

GÖZALTILAR VAR

Sabah saatlerinde Birleşik Metal-İş sendikasının Gebze 1 No’lu Şube binasının önünde bir araya gelen işçilerin yürümesine pandemi gerekçesi ile, valilik kararı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. İşçiler, polis tarafından çembere alındı. İşçiler yürüyüşe geçmek istediğinde polisin müdahalesi ile karşı karşıya kaldı, bu sırada bazı işçilerin gözaltına alındığı öğrenildi.

“KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİNİ İHLAL EDEN EMNİYET GÜÇLERİ”

Burada işçiler adına konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, polisin kendilerini sıkışık bir alanda toplanmaya zorladığını, koronavirüs önlemlerini ihlal edenin emniyet güçleri olduğunu söyledi. Serdaroğlu, “Bizim derdimiz polis arkadaşlarla değil. Biz haklıyız şu anda. Biz işten atılan arkadaşlarımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz. İşverenlere karşı bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Biz haklı olarak yürüyüşümüzü yapmak istiyoruz” diye konuştu.

İşçilerin polis barikatı önündeki bekleyişi ise sürüyor.

Kocaeli Valiliği, işçilerin yürüyüş kararı almasının ardından koronavirüs salgını gerekçesiyle kentte 30 gün boyunca gösteri ve yürüyüş yasağı ilan etmişti.

 

-tele1.com

usta-oyuncu-devrim-parscan-hayatini-kaybetti

Usta oyuncu Devrim Parscan hayatını kaybetti

aydin-nazillide-fuhus-operasyonu

Aydın Nazilli’de fuhuş operasyonu