in ,

Mısır tarlaları da büyük tehdit altında

Ayçiçeğinde görülen çayır tırtılı istilası şimdi de mısır tarlalarına sıçradı. Ziraatçiler bunun nedenini, iklim değişimi, artan ilaç fiyatları ve geç kalınan müdahaleye bağladı

misir-tarlasi

Trakya’da ayçiçeği tarlalarında yaşanan çayır tırtılı istilası, binlerce dekar alandaki ürünü tehlikeye atmıştı. Ayçiçeği tarlalarındaki bu olumsuz tablonun geçtiğimiz aylarda yaşanan ve günlerce süren sıvı yağ krizini yeniden tetikleyebileceği konuşuluyor. Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı, Tekirdağ ve çevre illerdeki ayçiçeği tarlalarının tırtıl istilasına uğramasına ilişkin, “Tekirdağ, Konya, Edirne, Kırklareli ve Adana başta olmak üzere ülke genelinde 61 ilimizde ayçiçeği yetiştiriciliği yapılmaktadır. Belli bölgelerde sınırlı alanlarda görülen çayır tırtılı zararlısı kaynaklı önemli bir rekolte kaybı beklenmemektedir” demişti. Bu yıl teşvik verilen ayçiçeğinden sonra mısır tarlalarına sıçrayan tırtıl istilası yine panik yarattı. Daha çok Trakya olarak bilinse de ayçiçeği ve mısır ekimi Ege Bölgesi’nde de ciddi rakamlara sahip.

MALİYET VE İKLİM

Çayır tırtılının artış nedeninin gereken zamanda müdahale edilememesi, artan ilaç fiyatları ve aynı zamanda iklim değişikliğinden kaynaklı olduğunu belirten TMMOB İzmir Ziraat Odası Başkanı Hakan Çakıcı, “Çiftçi, artan maliyetler karşısında kısıtlı kullanıma yöneldi. Bu nedenle bu tarz sorunlar yaşanıyor. Aslında diğer bir neden iklim değişikliği. Bu değişimlerde bazı türler baskınlaşıyor. Çok fazla örnek verilebilir. Aslında bölgeye uygun olmayan bitkiyi yetiştirip verim almaya çalışıyoruz. İklim değişikliği nedeniyle aşırı sıcaklar bitkileri strese sokuyor ve kendi savunmaları azalıyor. Hastalıklar böylece aktif oluyor. Dönemsel hastalıklar vardır, Bakanlığın uyarıları var. Beklenmeyen bir şey tabii. Uyarı sistemlerinin devreye girmesi lazım. İlaçlama gibi önlemlerin alınması laızm. Bitki korumada geç kalınırsa önünü alamazsınız. Belli bir popülasyona ulaştı mı hemen orada ilaçlama yapmak zorundasınız. Erken yapmak da geç yapmak da büyük zarara neden olabilir. Zamanında önlem almamanın etkisi ile iklim değişikliği bir arada bu etkiyi yarattı. Bazı böceklerin yayılımı artıyor maalesef. Bazı ürünler teşvikler ile birlikte ekilmeye başladı. İzmir ve Ege civarında ciddi rakamlarda ekilmeye başladı. Öyle ki, yazlık ürünlerin bile önüne geçmeye başladı. Gereken çalışmaların hızla yürütülmeye başlaması gerekiyor” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK / ÖZEL HABER

osym-baskani-prof-dr-halis-aygun-gorevden-alindi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı

chp-saglik-calisanlari-komisyonu

‘Gereken cevap sandıkta verilir’