in ,

Müzik kısıtlaması mekan kapattırıyor

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ve tüm illerde uygulamaya konan korona virüs tedbirleri esnafı yeniden zorda bıraktı. İşletmeler bir bir kapanmaya başladı

muzik-kisitlamasi-mekan-kapattiriyor

Yaz sezonunun sona ermesi ve tatil beldelerinden dönüşlerin başlamasıyla birlikte umutları bir nebze yükselen pandemi mağduru Alsancak esnafının evdeki hesabı çarşıya tutmadı. Geçtiğimiz yıla dönecekleri günü iple çeken Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki kafeterya, restoran ve eğlence mekanları son genelgeyle adeta şoka uğradı. Saat 24:00’dan sonra mekanlarda müzik yayınını yasaklayan yeni düzenleme sonrasında kimi esnaf sezonu açmaya hazırlanırken dükkanını kapattı, kimi esnaf ise işyerlerini devretmek için çözüm yolu aramaya başladı. Pandemide beklenen ikinci dalganın yarattığı tedirginlik nedeniyle zorlu günler geçirdiklerini belirten Kıbrıs Şehitleri Caddesi İş Adamları Derneği Başkanı Hami Torcu, bölgedeki işletmelerin bir bölümünün kapalı olduğunu ve düşük kapasiteyle çalıştıklarını hatırlattı, devletten destek talep ettiklerini duyurdu.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi İş Adamları Derneği Başkanı Hami Torcu, Ege Telgraf‘a yaptığı değerlendirmede içinden geçtikleri zorlu sürecin detaylarını paylaşarak, “İşlerimiz hiç yolunda gitmiyor. Toparlanmamız da oldukça zor olacak. Küresel bir kriz yaşıyoruz. Hükümet ya da belediye destek veriyor desek, o da yok. Bu sıkıntıyı bir süre daha yaşayacağız. Zararını ne kadar azaltabilirsek, ona bakacağız. Bir yıl daha bu virüsün sancısını çekeceğiz. Şu anda işyerlerinin bir kısmı açık, bir kısmı kapalı. Tam kapasite çalıştığımız söylenemez. İnsanlar zaten korkudan dışarı çıkmak, eğlenmek istemiyorlar. Maske, mesafe ve hijyen koşullarına uyan yer var, uymayan yerler var, bu ciddi bir sorun. Denetimler yapılıyor ama bizi denetleyenlerin neyi nasıl denetleyeceği konusunda net bir bilgisi eğitimi de yok. Şimdi restorana 8-10 kişilik bir ekip giriyor, kontroller yapıyor. Halk bundan dolayı tedirgin olabiliyor ve bu sebepten ötürü de gelmeye çekinen bir kesim var. İnsanlar rahatsız olmakta haklı. Denetimi yapanlar da salgını düşünüyor, onlar da haklı. Yani işin iki ayrı boyutu var. Denetim yapan ekipler de zorlanıyor. Saatlerce çalışıyorlar, her yeri tek tek kontrol ediyorlar, mesaileri arttı. Önümüzdeki kış aylarından korkmuyoruz dersek yalan olur. Gerçekten zor günler geliyor. Biz devletimizden anlayış ve destek bekliyoruz. Belediye işgaliye bedellerini altı aydır toplamıyor. Bunun en azından yıl sonuna kadar sürmesini bekliyoruz. Yine ödediğimiz vergilerin ötelenmesi ya da alınmaması bir diğer talebimiz. Esnaf olarak yeni bir kapatma kararı beklemiyoruz fakat kısıtlamalar arttırılacaktır diye düşünüyoruz. Sürecin sıkıntılarını ülkece yaşıyoruz. Esnaf da bundan nasibini alıyor” dedi.

Başkan Torcu çok tartışılan müzik yasağına ilişkin ise şunları kaydetti: “Virüs elbette müzikle yayılmıyor. Herkes bugünlerde bu soruyu soruyor. İnsanlar haklı olarak “Bu virüs müzikle mi yayılıyor?” diyor. Aslında bu genelge akıllıca hazırlanılmış bir düzenleme. Fakat bunu halka iyi şekilde anlatılamadığı için herkes olayı farklı yönlere çekiyor. Müzik yayını yasaklanmış değil. Saat 12’ye kadar serbest. Ama saat 24:00 itibarı ile bu son bulacak. Saat 12 oldu mu müzik başlıyor, insanlar hadi eller havaya dediğinde işler farklı bir hal alıyor. Ondan sonra ne maske, ne mesafe, ne de hijyen kalıyor. Tüm önlemler bir anda bitiyor, unutuluyor. Amaç bunun önüne geçebilmek. Bu tek başına önlem olarak yeterli mi? Elbette hayır. Ama bir nebze olsun salgının yayılmasını önleyebilir. Bu doğrudan salgınla ilgili bir düzenleme değil, salgının yayılmasını engellemek amacıyla alınmış bir tedbir. Genelgeler bir bütün olarak değil de böyle parça parça yayınlandığından ötürü insanlar bunu yanlış anlayabiliyor. Bu düzenleme kafeterya ve restoranlardan ziyade kulüpleri ve eğlence mekanlarını vurdu. 6 ay da eller havaya yapmayıverelim. İnsanların canı daha önemli. Bu genelgeden ötürü dükkanlarını kapatmak zorunda kalanlar oldu. Özellikle gece 11’de çalışmaya başlayıp, sabah 3’e 4’e kadar açık olan mekanlar artık kapanacak. Ya da illegal durumda işyeri çalıştıracaklar. Düzenleme sonrasında işyerleri zaten kısmen kapanmaya başladı. Bize göre gerekli bir tedbirdi. Yazlıklarda sezon bitti, insanlar İzmir’e dönmeye başladı. Şimdi tüm gözler bizim üzerimizde. Bu açından oldukça zor bir kış bizleri bekliyor.”

Erman Şentürk / Özel Haber

belediye-otobusu-alev-alev-yandi

İzmir’de belediye otobüsü alev alev yandı…

baskan-eristen-kilicdarogluna-tarim-raporu

Başkan Eriş’ten Kılıçdaroğlu’na tarım raporu!