in ,

Okullardaki korona tablosu can yaktı!

İzmir’de okullarda korona virüs salgını iddialarına yanıt veren Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Veysel Beyazadam, “30’a yakın okulda virüs tespiti mevcut” dedi

okullardaki-korona-tablosu-can-yakti

Okulların yüz yüze eğitime başlayacağının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmasının ardından okullarda korona virüs riski akla geldi. Kamu sağlığının ön planda tutulmasına öncelik verilmesi gerektiğini söyleyen Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Veysel Beyazadam, “Eğitim ve sağlık en temel haktır. Yüz yüze eğitim geliyor ama okullarda korona virüs salgını mevcut. İzmir’de 30’a yakın okulda virüs tespiti mevcut. Bu koşullarda birde müdürlerin yeni öğretim yılı için velilere imzalattığı taahhütnameler var. Ben çocuğuma gerekli bilgilendirmeyi yaptım ve okulun gerekli tedbiri aldığını görüyorum diye müdürler aracılığıyla sorumluluk bakanlığın üzerinden atılıyor. Salgın okullarımızda” uyarısında bulundu.

‘ÖNCE SAĞLIK HAKKI’

Okullarda hijyen için yeterli bütçe ayrılmadığını ve bu koşulların olumsuzlukla sonuçlanabileceğini belirten Veysel Beyazadam, “Öncelikle belirtmek lazım ki bununla ilgili en başta merkezi düzeyde yaptığımız açıklamalar önce kamu sağlığını baz alan açıklamalardı. Her zaman böyle olacak. Bizim bu dönem içerisinde açıklamalardan ön plana çıkardığımız şey evet eğitim haktır ama öncesinde hayatta kalma ve sağlık haktır. Bakanlığa bolca çözüm yolu için çağrıda bulunduk. En zemini bütçe ayırmaktır. Burada ek bütçe derken öğretmenlere verilen politikalar değil. Hijyen malzemeleri ve dezenfektan başta olmak üzere okullara ulaştırılmalı. Herhangi bir hazırlık yok. İnsan kaynakları bakımından okullarda sağlık personeli bulunması gerektiğinin altını çiziyoruz. Velilerden gelen paralarla olmaz. İstediğimiz ivedilikle bu eksikliği gidermektir. Yüz yüze eğitim alanları oluştuğunda, derslikler için personel yeterli değil” diye konuştu.

‘TAAHHÜTNAME’

Okul müdürlerinin velilere taahhütname imzalattığını iddia eden Beyazadam, “Geçen hafta içerisinde basında yer bulan okul müdürleri kendine başvuran velilerden taahhütname imzalatıyorlar. Ben çocuğuma gerekli bilgilendirmeyi yaptım ve okulun gerekli tedbiri aldığını görüyorum diye müdürler aracılığıyla sorumluluk bakanlığın üzerinden atılıyor. Yönetim mevzuatı ve iş hukukuna göre bu sorumluluktan kurtulamazsınız. Veliye sorumluluktan kaçılmamalı. Bu söylem düzeyine konu indirgenemez. Eğitimi önceliyoruz ama temel mesele sağlık hakkıdır. Bağış adı altında bazı paralar elde edilmeye çalışılıyor dedikoduları var. Hijyen malzemeleri ve giderleri için para alınamaz. Bu devlet güvencesi ama bağış adı altında kayıtlar yapılıyor. Okullarda ki virüs tespiti ve salgın sorumluluğunun en gerçek tablosu gözlerimizin önünde” dedi.

İŞTE O KARA LİSTE

Öğretmenlerin yaz tatili ve kurban bayramından sonra beş günlük bir programa alındığını ve bu bulaş riski nedeniyle pek çok okulda virüs tespiti yapıldığının altını çizen Beyazadam, “24 ve 28 Ağustos’ta öğretmenler eğitime alındı. 5 günlük bir seminerdi. Kurban ve yaz tatilinden dönen öğretmenler bir araya gelmesinler bulaş riski olacak. Arkadaşların kendilerini izolasyona tutmaları dedik ama yine de değişmedi. Kötü biçimde yaşadık. Türkiye’de 500 fazla okulda vaka tespiti yapılmış durumda. İzmir’de akşam saatlerinde en son Çiğli İsmail Rahmi Karadavut İlkokulu’nda bir öğretmen arkadaşta korona virüs tespiti yapıldı. Ardından İzmir Karşıyaka Gazi Lise’sinde bir öğretmenin korona virüs testi pozitif çıktı. Her biri okullardan kaynaklı. Okullarda bir araya getiriliyor. Zümre ve toplantılar için bir araya gelmeye devam ediyoruz. Net bir rakam veremeyişimin nedeni bu sayının artacağıdır. Yüz yüze eğitim ile ilgili bir destek içindeyiz. Fakat uygun koşullar şart. Öğretmenlerin okula gelmek istemediği yönünde ortaya çıkan söylemler doğru değil fakat toplum sağlığını öncelemek zorundayız. İzmir’de okullarda korona virüs haritası çok üzücü bir tabloda. Aslında sayı çok yüksek 30 gelmiş durumda. Öğretmenlerin biri değil bazı okullarda ikisi korona virüse yakalanmış durumda. O okulların listesi ise şöyle; Çiğli İsmail Rahmi Karadavut İlkokulu, Ardından İzmir Karşıyaka Gazi Lise , İZMİR Karabağlar İTO Vakfı Süleyman Taştekin T. A. L., İzmir Karşıyaka Mehmet Ali Lahur A. L., İzmir Menemen Şehit Kemal O. O, İzmir Narlıdere Kılıçaslan İ. O, İzmir Buca Çakabey İ. H. O, İzmir Bornova Şehit Ali Güner Yeşilbağ İ. O. /O. O, İzmir Kemalpaşa Armutlu Veli Üzümcü İ. O, İzmir Bayraklı Kurtuluş İpek İşeri İ. O, İzmir Buca İsmail Şekip Uayl O. O, İzmir Gaziemir Cengiz Han İ. O, İzmir Karabağlar Şehit Muhtar Mete Sertbaş O. O, İzmir Konak Konak A. L, İzmir Karşıyaka Gazi Lisesi, İzmir Çiğli İsmail Rahmi Karadavut İlkokulu, İzmir Bayraklı Şehit Uzman Çavuş Ali Akdoğan İlkokulu, İzmir Bayraklı Halk Eğitim Merkezi, İzmir Karşıyaka Evinleblebici İlkokulu, Karabağlar Tahir Merzeci Ortaokulu, Karabağlar Şht. Muhtar Mete Sertbaş Ortaokulu, Bornova Gül Sefa Kapancıoğlu Anadolu Lisesi, Şht. Erol Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi Ortaokulu, Buca Anadolu Lisesi, Buca Meşkure Şamlı Ortaokulu, İzmir Bergama Zeytindağ Yılmaz O.O., İzmir Gaziemir Mevlüt Aysun O.O..”

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

dogalgaz-ayvalika-geliyor

Doğalgaz Ayvalık’a geliyor

behcet-akalin-adi-kitap-kulubunde-yasayacak

Behçet Akal’ın adı kitap kulübünde yaşayacak