in ,

‘Olağanüstü durumlar tek adam kaldırmaz!’

Salgın mücadelesinde hükümet ve yerel yönetimler arası işbirliği çağrısında bulunan İYİ Partili Müsavat Dervişoğlu, “Rekabet alanı oluşturulmamalı” dedi

olaganustu-durumlar-tek-adam-kaldirmaz

Tüm dünya korona virüsü konuşurken, Türkiye’nin hemen her kentinde de salgınla mücadele soluksuz devam ediyor. Virüsle mücadele sürecinde İzmir özelinde değerlendirmeler yapan İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, Ege Telgraf’a açıklamalarda bulundu. Resmi rakamlara göre vaka sayısında İzmir’in en yüksek ikinci il olmasını değerlendiren Dervişoğlu, “İkinci sırada mı, değil mi bilemiyorum. Ben böylesi dönemlerde resmi açıklamalara itibar edilmesinden yanayım. Bu konular üzerinde de spekülasyonları çok doğru bulmuyorum. İzmir bir liman kenti, Türkiye’nin Batı’ya açılmış kapısı… O sebeple tedbirler zamanında alınmadığı için diğer vilayetlere oranla sayının yüksek olması zaten bekleniyordu. Bu nedenle paniğe kapılmaya ve spekülasyonlara kendimizi kaptırmamıza da gerek yok. Vatandaşımıza resmi açıklamalara itibar etmelerini öneriyorum” dedi.
İzmir’de de tedbirlerin gelişerek sürdürülmesinden yana olduğunun altını çizen Dervişoğlu, “Merkezi hükümet ile yerel yönetimin uyum içerisinde çalışması, ihtiyaçların giderilmesi noktasında elbirliği ile hareket edilmesi gerektiğine inanıyorum. Sorumlu vatandaş davranışı da budur. Böyle süreçlerde merkezi yönetimler, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları işbirliği ile çalışması lazım. Böylesine olağanüstü durumlar tek adamlığı kaldırmaz. Burada rekabetten ziyade işbirliğini, eşgüdümü ve koordinasyonu gerçekleştirmeyi becerebilmektir. Hükümetin bu alanda önleyici bir takım tavırları var. Bu tavırları yadırgıyorum. Zamanın ruhuna da uygun bulmuyorum. Vatandaş için yapılacak yardımlar hükümetten de gelse yerel yönetimlerden de gelse, sivil toplum kuruluşlarından da gelse ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması lazım. Bizler yardımların toplandığı alanlara gönül havuzları diyoruz. Bu havuzların doğru bir biçimde kullanılarak, ihtiyaç sahiplerine ve beklentilere cevap verecek bir şekilde ulaştırılması lazım. Hükümetin de bunun yanında hala çözüm bekleyen vatandaşlar için acil ekonomik tedbirler alması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘BİRLİKTE AŞACAĞIZ’

Son olarak, “Türkiye büyük bir ülkedir. Gönlü geniş bir milletimiz var” diyen Dervişoğlu, “Vicdan sahibi de bir insan topluluğuyuz. Özellikle bunun İzmir’de izlerini çok net görüyoruz. Benim kanaatim ve inancım şudur ki: Bu zor günleri de birlikte aşacağız. Ancak bu süreçte kurumların sorumluluklarının icaplarını yerine getirmeleri gerekiyor. Burada bir rekabet alanı oluşturulmamalı, vatandaşımızın beklentisi kurumlar arası işbirliğidir. Sadece Türkiye bu durumu yaşamıyor. Tüm dünya bu sorunla karşı karşıya. Bunu insanlık olarak atlatmamız ve bütün bu olup bitenlerden ders çıkarmamız lazım. Böyle durumların olabileceğini dair hazırlanan raporların bu zamana kadar görmezden gelindiği tespit edildi. Dünya bu sorunlara hazır olmalı. Türkiye de bulunduğu coğrafyanın getirdiği sorumluluk icabı öncü ve önder bir rol üstlenerek tedbirleri yerinde ve zamanında almalıydı. Maalesef genel anlamda bir eksiklik ve tedbirsizlikle de karşılaştık. Kaybettiğimiz zamanı telafi etmek için daha çok çalışmalıyız” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

buyuksehirden-iletisim-destegi

Büyükşehir’den iletişim desteği

eu-tip-fakultesi-hastanesi-immun-plazma-yontemi-ile-tedaviye-hazir

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi, immün plazma yöntemi ile tedaviye hazır