in ,

‘Önceliğimiz insan, derdimiz Balçova!’

Vatandaşın huzur içinde yaşaması için personeli ile birlikte canla başla mücadele ettiklerini belirten Balçova Belediye Başkanı Fatma Güçlü Çalkaya, “Bunun için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz” dedi

onceligimiz-insan-derdimiz-balcova

Korona virüs salgınına mücadele kapsamında İzmir’in dört bir yanında olduğu gibi kentin merkez ilçelerinden Balçova’da da çalışmalar sürüyor. Geçirdiği bir yıllık görev süresini değerlendiren Balçova Belediye Başkanı Fatma Güçlü Çalkaya, ülkemizin içinden geçtiği bu zor dönemde vatandaşını yalnız bırakmamak adına mücadele ettiklerini belirtti. Çalkaya, önceliklerinin her zaman ‘insan’ olduğu vurgusunu yaparak, “Balçova halkı huzur içinde yaşayacak” dedi.

‘UZAYLILARI DA GÖRDÜK’

Geçirdiği bir yıllık görev süresini değerlendirerek açıklamalarda bulunan Başkan Çalkaya, “Çok ilginç bir yıl olduğunu söyleyebilirim. Gençler espri yapıyordu, “Bir tek uzaylı istilası olmadı’ diye. Geçtiğimiz günlerde Pentagon, bir açıklama yaparak UFO görüntülerini doğruladı. Yani uzaylıları bile gördük. Şaka bir yana, çok zor bir yıl oldu. Bir süredir yaşadığımız zorluklar vardı zaten. Ülkemiz, işsizlik başta olmak üzere birçok sorunla boğuşuyordu. Biz de bu zorluklar içinde göreve başladık. Süre içinde vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri tek tek hayata geçirdik. Kimseyi aç ve açıkta bırakmadık. Balçova’da devam eden kültür merkezi ve cemevi gibi iki büyük yatırımımız vardı. Bu yatırımlara bir de Yaşlı Olgun Merkezi projemizi ekledik.
Kadınlar için mahallelerinde Semt Spor Merkezleri açtık. Yine semtevinde ürün üreten kadınlarımızın ürünlerini satması için Satış Merkezi açtık” dedi.

BEBEKTEN YAŞLISINA…

Çalışmalarında vatandaşın önceliklerini dikkate aldıklarını ancak en hassas oldukları konun eğitim olduğunun altını çizen Çalkaya, “Çalışan annelere destek olmak için 3 ila 6 yaş gurubu çocuklar için anaokulu açtık. Eğitim kurumlarımıza destek vermeye devam ettik. Bunun yanında Teknoloji Atölyesi açarak burada çocuklarımıza ücretsiz Robotik Kodlama Kursu açtık. Dokuz Eylül Üniversitesi tıp, sağlık ve güzel sanatlar bize bağlı, biz orada eğitim gören ve maddi durumu iyi olmayan arkadaşlarımızın öğlen yemek bedellerini ödüyoruz. Yine İnciraltı yurttan Dokuz Eylül’e sabah, öğle ve akşam servis desteği veriyoruz. Özellikle lise son öğrencilerine, üniversiteye hazırlık konusunda dershane desteği veriyoruz, ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerimize kıyafet ve kırtasiye desteği veriyoruz. Üniversiteyi kazanan her öğrencimize bir dizüstü bilgisayar ve eğitim desteği veriyoruz. Üniversite mezunu ve işsiz 30 gencimizi ceplerinden hiç para çıkmadan Avrupa’nın 4 ayrı ülkesine staja gönderdik. Engelli bireylere yönelik hizmetlerimizi geliştirdik. Aldığımız Engelli Nakil Aracı hizmet vermeye başladı. Yeni doğan her bebeğe, evinde hasta yatan yaşlımıza, askere giden her gencimize ulaşıyoruz. Onlara destek veriyoruz. Bunların dışında çevre düzeni ve temizlik gibi konularda da çalışmalarımızı en iyi şekilde sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Planlama ile ilgili çalışmalarımız oldu. 9 Eylül Üniversitesi ile Termal Otel arasında kalan 300 bin metrekare alanın planlamasını bitirdik. Bu bölge sağlık, eğitim ve ticaret alanı oldu. İstihdam yaratması açısından Balçova’da ve İzmir’e çok büyük katkısı olacak” dedi.

‘ÖNCELİĞİMİZ HEP İNSAN’

“Bundan sonraki süreçte önceliğiniz ne olacak?” sorusunu da yanıtlayan Balçova Belediye Başkanı Fatma Güçlü Çalkaya, “Bizim önceliğimiz hep insan oldu. Özellikle zor durumda olan, desteğe ihtiyacı olan vatandaşın yanında olan, Balçova’da büyük bir aile olduğumuzu hissettiren bir politika izledik. Şimdi bütün dünya paylaşmanın ve kendisini zor durumda olanın yerine koymanın önemini anladı. Biz aynı şekilde çalışmaya devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Konuşmasına, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşanan korona virüs salgınına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak devam eden Başkan Çalkaya, “Öncelikle hayatını kaybedenler için büyük bir üzüntü duyuyorum. Sonra işini, ekmeğini kaybedenler var. Dünyanın gelişmiş ülkeleri vatandaşlarına çok önemli desteklerde bulundu. Biz de ne yazık ki böyle bir durum olmadı. 1000 lira destek için vatandaşlarımız PTT şubeleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Çünkü bu kadar az bir paraya bile ihtiyacı olan milyonlarca vatandaşımız var. Bu yaşananları gördükçe üzülüyorum. Biz kıt bütçemize rağmen vatandaşlarımızı mağdur etmemeye çalışıyoruz. Evet, genel anlamda yaşadığımız bu dönemde iş yükümüz biraz arttı. Çünkü personelimizin bir bölümü kronik rahatsızlığı olanlar gibi genelge gereği izinli sayılıyor. Bunun yanında sokağa çıkma yasağında vatandaşımızın mağdur olmaması için verdiğimiz hizmetler var. Hal böyle olunca da bunlar iş yükümüzü biraz artırıyor” dedi.

‘EMEKÇİ KARDEŞİM EVDE…’

Yaşanan bu durumun hiç kimsenin ya da hiçbir kurumun öngörmediği bir salgın olduğuna dikkati çeken Çalkaya, buna rağmen konuya hızlı adapte olarak hizmetlerini aksatmadan yürütmeye çalıştıklarını belirtti. Pandemi günlerinde ilçedeki gelişmeleri de aktaran Çalkaya, şu ifadeleri kullandı: “Ne yazık ki küçük esnafımız çok zor durumda. Bunun yanında büyük işletmelerin kapanması nedeniyle burada çalışan emekçiler de çok zor günler yaşıyor. Atılan adımların esnafa çok faydası olmuyor. Çünkü açıklanan paketler ağırlıklı olarak kredi kullandırma yönünde. Esnafımız zaten iş yapamıyordu. Piyasalar salgından önce de çok kötüydü. Bu kredi paketlerin sadece günü kurtarmak adına atılan ve sonucu olmayacak adımlar olarak görüyorum. Bir de bu krediyi almak için bile şartlarınızın uyması gerekiyor. Balçova’da işletmelerin önemli bölümünün müşterileri öğrencilerdi. Okullar tatil olunca bu esnaf arkadaşlarımız perişan oldu. Düğün sektörü Balçova’da çok büyük bir iş hacmi yaratıyordu. Düğünler iptal olunca; garsonlar, çiçekçiler, pastacılar, fotoğrafçılar, taksiciler ve daha onlarca esnaf gurubu bundan etkilendi. AVM’ler kapanınca burada çalışan yüzlerce emekçi kardeşim evde oturmaya başladı.”

HİJYENDE ÖNLEM!

Virüsle mücadele sürecinde çalışmalarını yürütürken hem ilçe sakinlerinin hem de çalışma arkadaşlarının sağlığını koruyacak önlemler aldıklarını söyleyen Çalkaya, “
Personelimizin sağlığı bizim için her şeyin başında geliyor. Gerek sahada çalışan gerekse belediyede görev yapan arkadaşlarımız için tüm önlemleri alıyoruz. Sadece personelimizin değil vatandaşlarımız için bile ileri seviyede hijyen önlemleri aldık. İlk etapta tüm ilçemizde bir temizlik ve dezenfeksiyon çalışması başlattık. Tüm sokaklarımızı, kamu kurumlarını, okulları, camileri, sivil toplum kuruluşu binalarını, eczaneleri, market önlerini, parkları, taksi duraklarını temizledik. Dezenfeksiyon için özel bir araç geliştirdik. Bu kamyonumuz sürekli temizlik ve dezenfeksiyon yapıyor. İlçemizde vatandaşların yoğun olduğu değişik noktalara dezenfekte makineleri bıraktık. Vatandaşlarımıza olanaklarımız ölçüsünde maske ve dezefektan dağıtıyoruz” dedi.

‘AİLENİN BİR ÜYESİ AÇSA…’

Böylesi zor zamanlarında dayanışma, birlik ve beraberlik duygusunun önemine de dikkati çeken Balçova Belediye Başkanı Çalkaya, “Bizim Balçova’da söylediğimiz bir söz vardır. “Biz büyük bir aileyiz” Bu nedenle ailenin bir üyesi aç yatarken diğerleri tok yatmaz. Darda olan her vatandaşımızın yanında oluyoruz. Meclis üyelerimizin başlattığı diğer hayırsever vatandaşlarımızın devam ettirdiği bir kampanya var. Tüm imkanlarımızı bu anlamda seferber ediyoruz. Ayrıca yıllardır çalışan bir Aşevimiz var. Salgın nedeniyle bu aşevimizin kapasitesini artırdık. 65 yaş üstü ve kimsesi olmayan bin büyüğümüze günde 5 çeşit sıcak yemek götürüyoruz. Bunun yanında 250 sağlık personeline günlük yemek götürüyoruz. İnsanımıza destek olmak için canla başla mücadele ederken hiçbir zaman can dostlarımıza da gözümüzü kapatmadık. Biz sokaktaki dostlarımızı hiç yalnız bırakmadık. Veteriner İşleri Müdürlüğümüz sokağa çıkma yasağı olan günler dahil her gün yem öbeklerine mama bırakıyor. Bu alanların temizliğini ve bakımını yapıyor” açıklamalarını yaptı.

Son olarak Balçovalılar’a seslenen Başkan Çalkaya, “Balçova Belediyesi’nin her personeli Balçova halkı için canla başla mücadele ediyor. Çalışan tüm arkadaşlarımı bu çabalarından dolayı kutluyorum. Bizim tek amacımız var: Balçova halkı huzur içinde yaşayacak. Bu amaç için tüm gücümüz ve olanaklarımız ile çalışacağız” diye konuştu.

Bu yıl evde olmalarına rağmen 23 Nisan’da coşkunun büyük olduğunu dile getiren Başkan Çalkaya, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramını ilçemizde çok coşkulu kutladık. Süslediğimiz araçlar ve masal kahramanları iki gün boyunca sokak sokak her çocuğumuza ulaşacak şekilde tur attı. Çocuklarımızın bayramını kutladı” dedi.

Yağmur Gülü / Özel Haber

gıda-paketlerine-bezelye-enginar-eklendi

Gıda paketlerine bezelye ve enginar da eklendi

covid-19-testi-negatif-cikan-kadin-ayni-gun-hayatini-kaybetti

Kovid-19 testi negatif çıkan kadın, aynı gün hayatını kaybetti