in ,

‘Örgütlü gücün önemini gördük’

Seferihisar’daki afetin ardından ilçede yaraların sarılmaya çalışıldığını söyleyen CHP İlçe Başkanı Senem Gürer Solak, “İnanılmaz destek geldi; sağ olsunlar, var olsunlar” dedi

İzmir’de depremin etkisiyle oluşan tsunami nedeniyle Seferihisar’da 45 konut, 195 iş yeri ve denize sürüklenen otomobillerle birlikte 54 araçta maddi hasar oluştu. 17 tekne battı, 34 tekne de karaya oturdu. Karaya oturan teknelerden 31’i kurtarılıp, denize indirildi. 17 batık tekneden 8’i denizden çıkarıldı. Yaşanan afet sonrası ilçede yapılan çalışmaları ve gelişmeleri CHP Seferihisar İlçe Başkanı Senem Gürer Solak anlattı.
Deprem ve tsunaminin ardından ilçede yıkım oluşturacak bir hasar olmadığını söyleyen CHP’li Başkan Solak, “Ufak tefek hasarlarla depremi atlattık ancak bizi tsunami vurdu. O yüzden bizim hasarımız ağırlıklı olarak Sığacık bölgesinde suyun çok şiddetli yükselmesiyle oluşan maddi hasar. Ne yazık ki iki can kaybımız var. Bir tanesi sel sırasında rahmetli olan Fatma Teyzemiz bir de kalp krizinden kaybettiğimiz bir başka vatandaşımız var… İlk gün inanılmaz derecede kötüydü… Hasar tespitlerinin ardından Büyükşehir ve Seferihisar Belediyemizin işbirliğiyle çok hızlı bir temizlik yapıldı. Bu arada devletin kurumlarına ve yetkililerine de çok teşekkür ederiz. CHP örgütü olarak bu süreçte gerçekten muazzam bir kenetlenme yaşıyoruz. Başta İzmir olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından bütün örgütler, bütün belediyeler inanılmaz derecede destek oldular. Hiçbir eksiklik hissetmedik, sağ olsunlar, var olsunlar… Örgütlü gücün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk” dedi.

‘HASARLAR ONARILIYOR’

“Yaralarımızı sarmak için mücadele ediyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Başka Solak, “Balıkçılarımızın orada denizin kabarmasıyla birlikte zemin ayrılmıştı. O ayrılan zemin şu anda Büyükşehir Belediyemiz tarafından tamir ediliyor. Seferihisar Belediyesi kiraları 6 ay erteledi. Daha sonraki dönemde de 12 ay taksit imkanı olacak şekilde bir meclis kararı aldı. Vatandaşların kırılan camlarını onarıyoruz. Sığacık Camii çok büyük hasar almıştı, onarım çalışmaları devam ediyor. Taban yükseltildi üzerine kuruyana kadar geçici halı serildi. Daha sonra sıfırdan gerçek halısı da serilecek. Ayakkabılığı, kütüphanesi yapılıyor. El ele vererek tüm sorunların üstesinden gelmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yağmur Gülü / Özel Haber

konakta-kahvehane-esnafina-nakit-destegi-ak-parti-cekimser

Başkan Batur: Konak Belediyesine yakışır bir bina yapacağız

sendikalar-bu-yasa-sosyal-adaleti-bozar

Sendikalar: Bu yasa sosyal adaleti bozar!