in ,

Orta Avrupa’nın şirin ve huzurlu başkenti Bratislava

Orta Avrupa turlarında Budapeşte, Prag ve Viyana ile birlikte seyahatseverlerin en çok ziyaret ettiği rotalardan Bratislava, Slovakya’nın başkenti. Tamamı yürüyerek gezilebilecek kadar küçük ve düzenli bir kent olan Bratislava, ziyaretçilerine huzurlu, keyifli bir seyahat vaat ediyor

Slovakya’nın başkenti Bratislava, yüzölçümü oldukça küçük olmasına rağmen çok küçük bir merkezde onlarca alternatif sunan bir destinasyon. Tuna Nehri kıyısında yer alan bu şehrin buram buram tarih kokan sokaklarında keyifli bir yürüyüş yaparken sıcakkanlı Slovak halkıyla sohbet edip, şehirdeki gündelik yaşam hakkında ilginç detaylar öğrenebilirsiniz.
Orta Avrupa’da kendine has atmosferi ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Bratislava, görkemli görüntüsüyle zamanda yolculuğa çıkaran kaleleri, ülke tarihi ve kültürünü yansıtan sayısız sanat eserinin sergilendiği müzeleri, sarayları ve etkileyici mimarisiyle göz alan katedralleriyle ünlü bir Avrupa şehri.

GEZİLECEK YERLER
Tarihi dokusuyla hayranlık uyandıran bir yerleşim yeri olan Bratislava’da gezilip görülecek onlarca alternatif durak ve tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle öne çıkan rota bulunuyor.
9. yüzyılda inşa edilen ve Tuna Nehri’ni kuşbakışı izleme fırsatı sunan eşsiz manzarasıyla bilinen Bratislava Kalesi (Bratislava Castle), 1452 yılından bu yana ibadete açık olan St. Martin Katedrali, göz kamaştıran güzellikteki mozaikleri ve çinileriyle öne çıkan Church of St. Elisabeth ve bir uçurumun tepesinde yer alan Devin Kalesi (Devin Castle) oldukça popüler.
Heykeller şehri olarak anılan Bratislava’da, şehrin tarihi dokusunu gözler önüne seren Eski Şehir (Old City) bölgesinde yer alan ve Heykeltıraş Viktor Hulik tarafından yapılan Man at Work (Cumil Heykeli) de mutlaka görülmeli. Bratislava Kalesi, St. Martin Katedrali ve Hlavne Meydanı’nın da aralarında olduğu çok sayıda tarihi yapıyı görebileceğiniz Eski Şehir (Old City), şehrin en kalabalık yerlerinden biri.
Günümüzde müze olarak kullanılan kulesi ve dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapan sokağıyla turistlerin ilgisini çeken St Micheal Gate, şehri çevreleyen tarihi surlardan arta kalan dört kapıdan biri. Şehirde bu tarihi kapının yanı sıra Slovakya’nın Beyaz Sarayı olarak nitelendirilen Grassalkovich Sarayı, gün batımındaki enfes manzarasıyla büyüleyen bir gözlem kulesi olan Most SNP & UFO Gözlem Kulesi, Bratislava City Museum ve Slovak Ulusal Tiyatrosu da görülmeye değer yerler arasında.

NASIL GİDİLİR?
Slovakya’nın başkenti Bratislava’da hizmet veren M. R. Stefanik Uluslararası Havalimanı’na Türkiye’den direkt uçuşla gitmek mümkün değil. Bratislava’ya havayoluyla ulaşım için Budapeşte, Prag veya Viyana gibi yakın şehirler üzerinden aktarma yaparak bu tarihi kenti ziyaret edebilirsiniz.
Bu destinasyonu keşfetmek isteyen seyahatseverler ağırlıklı olarak Avusturya’nın başkenti Viyana üzerinden ulaşımı sağlıyor. Türkiye’den Viyana’ya İstanbul, İzmir ve Antalya’dan direkt uçuş bulunuyor. Viyana’dan otobüs ya da tren seferlerini kullanarak yaklaşık bir saatte, Tuna Nehri üzerinde giden hızlı botlarla da ortalama 1 saat 45 dakikada Bratislava’ya gitmek mümkün.

Ahmet Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

Ak Parti’li Bekle, ‘AK Kadınlar’ın Anneler Günü’nü özel kutladı

memis-sari-disk

‘Böyle giderse toplumsal patlama kaçınılmaz’