in ,

Pamuk bu yıl yüzleri güldürecek

Dünyada tedarik sorunları ve sususuzlukla ilgili problemler beyaz altını olumsuz etkilerken, üretim alanının genişlemesi ve maliyet Türk çiftçisini yeni fiyat için harekete geçirdi

uvey-evlat-pamuk-bu-yil-para-etmeli

Uzun zamandır pamukta net ithalatçı olan Türkiye geçen yıl, tekstil üretimindeki yüksek oranlı büyüme sonucu ithal ürüne talebini artırmıştı. Hem global piyasalarda rekabetçi hem de tekstil ve konfeksiyon sektöründe ihracatçı ülkelerinden biri olan Türkiye, dünyada halen ilk 7’de yer alıyor. Bu anlamda bu yıl üretimin 1 milyon tonun üzerine çıkması bekleniyor. 2021 senesinde 420 bin hektarlık alanda pamuk ekimi yapıldı.

Bu yıl üretim alanları genişledi ve 550 bin hektara kadar ulaştı. Hasat bitimine yaklaşırken, pamuk üretiminde artışı, Türkiye’nin global piyasalardaki konumunu ve üreticinin maliyetlerini, Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık ile değerlendirdik. Balçık bu yıl ekilen üretim alanlarının ciddi anlamda arttığını ve aynı zamanda dünyanın bazı pamuk üretici ülkelerinde su sorunu yaşanmasına karşın Türkiye’de herhangi bir olumsuzluk gözlemlenmediğini öne sürdü. Daha önce de defalarca gazetemizde gündeme getirdiğimiz, Menemen Ovası’nın yaşadığı su sorununa dikkati çeken Balçık, üretimin daraldığı tek alanın bu kıymetli ova olduğunu söyledi.

Ulusal-Pamuk-Konseyi-Baskani-Bertan-Balcik

TÜRKİYE İÇİN NİMET’

Pamuk üretiminin ülke genelinde 560 bin hektar, Ege Bölgesi’nde ise ortalama 130 bin hektara tekabül ettiğini belirten Balçık, “Geçen sene üretimimiz çok fazla değildi. Oysa bu yıl yüzde 30 hem ekim alanı hem rekoltede artış var. Yerli üretim yapmamız, tekstil sanayinin elini güçlendiren bir faktör. Dünyada büyük üretici ülkelerde bazı rekolte kayıpları var. Özellikle su sorunu yaşanan alanlar oldu. Bu yüzden ithalat bu yıl için çok kolay olmayacak. Örneğin bir yanda Amerika’da tren çalışanlarının grevi olduğunu biliyoruz. Böyle bakıldığında elimizdeki 1 milyon tonluk üretim aslında büyük bir nimet. Üreticinin beklentisi ise bu öneme binaen mahsulünün para etmesi” dedi.

TEDİRGİN BİR BEKLEYİŞ’

Artan enflasyonun sanayide çarkların yavaşlamasına neden olduğunu ifade eden Balçık, üretim maliyetlerinin yüzde 100’ün üstünde artış gösterdiğini sözlerine ekledi. Baçık, “Bu noktada maliyetlerin artışı, dünyada yaşanan ekonomik durgunluk, Türkiye’deki enflasyon sanayide çakların yavaşlamasına neden oldu. Üreticiyi en çok endişelendiren konu; 6 liraya üretilen bir pamuğun bu yıl 14 liraya üretiliyor olması. Yüzde 100 üzeri bir artış var. Evet para kazandıracak ama enflasyon devam edeceği için kazanılan para erimiş olacak. O yüzden üretici bir yandan para kazansa bile hemen mazot,gübre ve ilaç alıyor. Maliyetler dışında aslında üreticinin bir sorunu yok. İnsanların bu kadar enflasyonunun yüksek olduğu yerde en az yüzde 50 kar marjı ile çalışması gerekiyor. 18 lira şuan pamuk piyasasında. Pamuk, Türkiye’nin üvey evladı. Fiyat beklentisi tedirginlik yaratıyor. Üretici emin olmadığı için tedirgin, destekleme de açıklanmadı. Şu an tedirgin bir bekleyiş var” açıklamalarında bulundu.

MENEMEN OVASI’NA ÇÖZÜM’

Türk üreticisinin suyla ilgili bir sorunu olur mu?’ sorusunu yanıtlayan Balçık, “Ege Bölgesi’nde herhangi bir kuraklık riski yok. Lakin Menemen Ovası istediği sulamayı yapamadı. Kuraklığı en net Menemen’de hissettik. Bölgenin sulama sıkıntısının çözüme kavuşturulması lazım. Bunun dışında üretim etkileyecek bir sorun yok” ifadelerini kullandı.

Rana Beyza Öztürk/ Özel Haber

hedeflerini-toplum-ile-bulusturacagiz

‘Hedeflerini toplum ile buluşturacağız!’

sahte-test-sonucu-cikaran-korona-cetesi-cokeltildi

İzmir merkezli 10 ilde dolandırıcılık operasyonu: 19 kişi hakkında gözaltı kararı