in ,

Pazarcılar 40 gün sonra tezgahının başında

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle semt pazarları bugün açılıyor. Pazarcılar Odası Başkanı Erişen, sınırlamaların tamamen kalkacağı günü merakla beklediklerini söylüyor

pazarcilar-40-gun-sonra-tezgahinin-basinda

İzmir’de 30 ilçede kurulan semt pazarlarında tezgah açan on binlerce esnaf Ankara’dan gelen sevindirici haberle ümitlendi. Önceki aydan itibaren getirilen sınırlamalar ve alınan salgın tedbirleri nedeniyle zorlu günler geçiren esnaf camiası, bugün başlayacak normalleşme takvimine göre kademeli olarak yeniden tezgah başına geçiyor. Buna göre, giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye, nalburiye gibi ihtiyaç malzemeleri satışı yapan pazarcılar alışveriş merkezlerinde olduğu gibi bu haftadan itibaren yeniden faaliyetlerini sürdürmeye başlayacak. Ancak, vatandaşlar ve esnaf aynı hijyen tedbirlerine uymaya devam edecek, semt pazarlarında yüzde 50 kapasite uygulaması da sürecek. Yayınlanan son genelgeyi Ege Telgraf’a değerlendiren İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Hamdin Erişen “Genelgeye göre, ilçe belediyesi sınırlarında kalan ve gününde kurulan, resmi statüye sahip semt pazarları kapsamında kalan tekstil ve zücaciye pazarları da kurulacak. Konak, Gaziemir, Buca, Bostanlı gibi ilçelerde kurulan pazarlar da yeniden faaliyete geçiyor. Ancak mevzuata göre dayanağı bulunmayan ve sosyete pazarı olarak adlandırılan semt pazarları açılamayacak. Konak’ta salı günleri kurulan Hatay Pazarı ile Bostanlı‘da faaliyet gösteren pazarlar da aslında semt pazarının yüzde 50’sini teşkil ettiği fakat alan yetmediği için diğer günlerde kurulmaya başlayacak. Bunlar statüye göre sosyete pazarı değil. Sadece sosyete pazarı olarak adlandırılan bu yerlerde faaliyet gösteren esnafın alışveriş merkezlerinden yana şikayeti var. Orası açılıyor, biz neden tezgah açamıyoruz diyerek şikayette bulunuyor. Ancak, genelgede onları tarifleyen bir tanım yok. Yavaş yavaş tezgah başına dönmeye başlayacağız. 40 gündür bu esnaf kardeşlerimiz evde, oldukça zor günler geçirdik. Devletten herhangi bir katkı almadık, zaten talep etmedik de. Bu süreçte kendi başımızın çaresine baktık. Şimdiden sonra yine kendi yağımızda kavrulacağız, artık yara sarma zamanı başlıyor.” dedi.

‘İDARE EDECEĞİZ’

Esnafın rahat bir nefes aldığını söyleyen Başkan Erişen “Şunu net şekilde söyleyebilirim, İzmir’de on binlerce esnafımız bu kararla rahat bir nefes aldı. En azından evimize ekmek götürebileceğiz. Artık kademeli olarak tezgahlarımızı açacağız. Bunun dışında, uygulamaya konan bazı sınırlamalar aynen devam ediyor. Tezgahlar arasında üç metrelik mesafe kuralına uyacağız, semt pazarı yüzde 50 kapasite ile çalışacak. Virüs salgını sonlanıncaya kadar bu şekilde idare edeceğiz. Tam anlamı ile ne zaman normale döneceğimizi ise bilmiyoruz. Bu yüzden süre veremiyoruz. Bu dönemde vatandaşımızdan ve esnafımızdan özellikle şunu rica ediyoruz, lütfen maskenizi takın, önleminizi alın, sağlınız için maske takmaya devam edin. Pazarlara maske takmadan gelmeyin. Biz hem vatandaşımız için, hem de esnafımız için gereken tüm önlemleri alıyoruz. Bu kurallara hepimiz mecburen uymak zorundayız. Semt pazarına maskesiz gelindiği takdirde yüklü miktarda ceza yiyebilirsiniz. Hem emniyet, hem belediyenin kolluk güçleri, yaşı tutmayan, maske takmayan vatandaşa ve esnafa ceza kesebilir. Bizim pazarlarımızda 65 yaşın üstü ve 20 yaşın altında kimse ürün satmıyor, bu yüzden çalışmayan çok sayıda esnafımız var. Bu salgını en az hasarla atlatıp, normale döneceğimiz, ekmeğimizi kazanabileceğimiz günleri merakla bekliyoruz. Yayınlanan son genelgenin esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Erman Şentürk / Özel Haber

izmirde-avmye-silahli-saldiri

İzmir’de AVM’ye pompalı tüfekle saldırı!

kerem-ali-surekli

AK Partili Sürekli, İzmir’de korona rakamlarını açıkladı