in ,

Prof. Dr. Hoşnuter: Estetik operasyonda doktor seçimi önemli

Estetik ve plastik cerrahide merdiven altı müdahalelerin sağlık açısından tehlikelerine dikkati çeken Prof. Dr. Hoşnuter, hekim seçimi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu

hosnuter-estetik-cerrahi

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mubin Hoşnuter Ege Telgraf Web TV’de canlı olarak yayınlanan Radyan programında gazeteci İbrahim Koçbaş’ın sorularını yanıtladı. Gençlerde oluşan idealize edilmiş güzellik algısından, operasyonlara ve doktor güvenliğine kadar estetik ve plastik cerrahi dünyasını değerlendiren Hoşnuter, ameliyat olma yaşının düşmesiyle ilgili olarak saplantı haline getirildiğini söyledi. Hoşnuter, “Daha yakın zamanda hatalı uygulamalar sonucunda insanların mağduriyetleri ortaya çıktı. Farklı organlarda yetmezlikler gibi… Bunun en büyük sebebi bu alanda bir rantın olması ve bu alana doktor olmayanların dahil olması. Estetik cerrahi alanında en büyük sıkıntı budur. Merdiven altında kendini doktor olarak tanıtan, işin içine uzmanlaşmadan girenler nedeniyle kötü sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bu mağduriyetlerin düzelmesi hiç kolay değil. Bu insanların en büyük eksilerinden biri ise maliyet. Bir dudak dolgusunun maliyeti vardır bazıları diyor ki biz yarı fiyata yaparız. Mesela bir hastamın dudağına bebek yağı enjekte etmişler, bir başkasının dudağına sanayi yağı. Tabi bunlar daha sonra kolay temizlenemiyor, riskli sonuçları var” dedi.
Doktor seçiminin çok önemli olduğunu söyleyen ve hiç çekinmeden doktora diplomasının sorulması gerektiğini belirten Hoşnuter, “Botoks, dolgu bir ara kuaförlerde bile yapılıyordu. Hasta önlem alması gerekirse, doktorunu internetten araştıracak. Birkaç doktor ile karar kılacak. Türk Plastik Cerrahileri Derneği’nin internet sayfasına girip arama yaptığınızda ismi orada çıktıysa diyecek ki bu diplomalı bir doktor. İkinci safhada ise yüz yüze görüşmeye gidecek. Tecrübesine inanırsa eğer onunla yola çıkacak. Sormak ayıp değil diplomanızı görebilir miyim diye sorabilirler. Utanmasınlar çünkü sağlığınızı emanet edeceksiniz nihayetinde. İyi karar verip, iyi bir doktor seçmeliler” diye konuştu.

“Talep çok fazla”

Genç yaşta estetik talebinin arttığını ve yaş ortalamasının iyice düştüğünün altını çizen Hoşnuter, “Normalde doğal bir yüze sahip olmasına rağmen, çok çok ideal bir güzelliği kendine örnek alıp ben böyle olmak istiyorum diye saplantı haline getirebiliyorlar. Artık psikiyatri alanına girmeye başladı bu durum. Mesela 15 yaşında bir kızımız burun ameliyatı talep edebiliyor. Botoks ve dolgu talepleriyle geliyorlar ancak ben geri çeviriyorum. Bir gelişim süreci vardır; bedenin belli bir yaş öncesi yapılan ameliyatlar sorun olabiliyor. Dolayısıyla mümkün olduğunca girmemek lazım. Biz bundan özelikle kaçınıyoruz. Gençler için sosyal medyanın ideal güzellik kavramından kurtulmak lazım. Sağ ve sol göz aynı değildir ve bu kendi içinde bir estetiktir. Dolayısıyla bizim asimetrimizde bile doğallık var” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

goz-kontol

‘Teknoloji gibi hekim tecrübesi de önemli’

balkan-cografyasinin-guzel-kalbi-belgrad

Balkan coğrafyasının güzel kalbi ‘Belgrad’