in ,

‘Sağlıkta ve ilaçta tasarruf olmaz!’

Yüksek döviz ve ekonomik kriz ilaç ve tıbbi gereçlerde Sağlık Bakanlığı’nın alternatiflere yönelmesine neden oldu. Ancak ucuz ilaçlar sağlık açısından risk yaratıyor

saglikta-ve-ilacta-tasarruf-olmaz

Son dönemde artan ilaç maliyetleri ve dövizdeki yükselme, tıbbi müdahalelerde kullanılan gereçlerde ve ilaçlarda daha ucuz alternatiflere kaydı. Bakanlığın hastanelere gönderdiği ürünlerde geçmişte de kullanılan ve güven uyandıran firmaların yerine Çin başta olmak üzere farklı ülkelerden alternatif firmalara yöneldiği iddia ediliyor. Sağlıkta yapılmaya çalışılan bu tasarruf nedeniyle vatandaşların yaşayabileceği risk de oldukça büyük. Geçtiğimiz günlerde Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi ve kolonoskopi yapılan sekiz hastadan birinin propofol etken maddeli bir anestezi ilacı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiası pek çok kişiyi bu anlamda tekrar tedirginliğe sevk etti. Sağlık Bakanlığı, olayın üzerine ‘Çok acele’ ibareli yazıyla ilacın kullanımının durdurulması ile iadelerinin yapılması yönünde 81 ile talimat verirken, ilaç piyasasında neler oluyor sorusu bir köşede hala duruyor.
İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan söz konusu ilacın 2018’de ruhsat aldığını söyleyerek, gerekli testlerin mutlaka yapılmış olması gerektiğini aktardı. Sayılkan ortaya çıkan örneğin insan sağlığı konusunda maddiyattan çok güvenilirliğin önemli olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayarak, “Sağlık Bakanlığı’nın sanıldığı gibi bir hata yaptığını düşünmüyorum. Ancak görüyoruz ki sağlık söz konusu olduğunda gerektiğinde fazla dahi ödeme yapılması ancak doğru ilaçların ve malzemelerin temin edilmesi gerekiyor. Doğru ilaç ve tedaviye harcanan ücrette sıkıntı yaşamazsınız” dedi.
Her şeyi daha ucuza mal ederek tasarruf etme yöneliminin giderek arttığını söyleyen Sayılkan ekonomik durum nedeniyle ürünler konusunda alternatiflere yönelme eğiliminin son dönemde arttığını belirtti. Başkan Sayılkan şunları söyledi: “Ülkenin durumuna bakıldığında daha uygun fiyatlı ürünlere yönelmek makul duruyor olabilir ancak sağlıkta ve ilaçta bunu yapmaya kalkarsanız sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Biz bunu yıllardır söylüyoruz. Yaşamın başka alanlarında bu olabilir. Sağlık konusunda daha titiz davranmak, inceleyip sık dokumak zorundasınız. İlaçtan, tıbbi malzemeye, elektronik ürüne tüm gereçlerde gerekirse fazla para verip doğru ürünü bulmalıyız. Güvenilir olmalı. Çünkü bir tane bile insan zarar gördükten sonra elde edilen kazancın hiçbir anlamı kalmıyor” ifadelerini kullandı.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

gaziemirde-miniklerin-kar-keyfi

Gaziemir’de miniklerin kar keyfi

buyuksehirden-4-sirkete-can-suyu

Büyükşehir’den 4 şirkete can suyu