in ,

Semih Girgin: ‘Gurbetçi yolu gözler olduk!’

Normalleşme ile birlikte rahatlayan Tarihi Kemeraltı Çarşısı esnafı, şimdide bayramda tatilcilerin ve gurbetçilerin kent dışında olması yüzünden mutsuz

semih-girgin-kemeralti

Bayram alışverişi beklentileriyle bir nebze umutlanan Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda esnafa yine bayram havası esmedi. Bayram sonrası çarşının bilançosunu aktaran Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, “Borçları kapatacak ciro hala yok” dedi. Vatandaşın cebinde parası olmadığını ve ilk fırsatta kendini il dışına attığını belirten  Girgin,“Cüzdanlar boş. Herkes il dışında tatile gitti. Bayram mutlu etmedi ama gurbetçiler ve tatilciler geldikten sonrası için umutlanıyoruz” dedi.

‘GÜZEL OLACAK’

Vatandaşın il dışında olduğunu ve gurbetçilerin önce tatile gittiğini aktaran  Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, “Bayramdan önce alışveriş vardı. Gelinlikçilerde canlanma gözleniyordu. Almancılar yeni geliyor. Gurbetçiler gelir gelmez ailelerine gidiyor. Bayramın uzun olması belli grupları şehir dışına itiyor. Kurban alıyor veya dışarıda çocuklarıyla zaman geçiriyor. Yine de bereketliyiz kapalı olduğumuz günlere nazaran” dedi.

 ‘BEDELİ ÖDENSİN’

Esnafın hala pandemi yaralarını saramadığını v e borç ödeyecek gelire ulaşmadığını aktaran Girgin, “Günü kurtarmaya çalışıyoruz. Günlük işlerin 3 katı olması lazım ki geçmişi kapatalım. Öyle bir ciro yok, vatandaşta para yok. Herkes birden iş bulamadı. Kıymetini bilmediniz, aşılanmıyorsunuz, geziyorsunuz kapatırız deniyor. 500 kişilik fabrikalarda işçiler aynı yerde yedi, aynı otobüsle işe geldi, evine döndü. Kahvelere, lokantalara, gıda işletmelerine bu kadar tepki niye? Otelde her şey dahil olan yerlerde maske bile takılmıyor. Servis yapanlarda var sadece. Dışarıdan uçakla gelenlerin hangisi denetleniyor? Suçlusu lokantalar. Yeniden kapatılacaksa esnafa bedeli ödensin. Yaşam ödemesi yapılsın. Herkes borçlu, geri ödemeler var. Yapılandırmaya gidiyoruz 3 ayda bir. Herkes borçlandırıldı. Para da yok esnafta. İnsanlar dinlediği zaman mantıklı gelmiyor. Cirolarımız düşük. Evet, çarşıya insan ayağı değiyor. Buna seviniyoruz. Gelin görün ki, insanların eskisi gibi alışveriş yapacak durumu yok. Şu anda nişan, ayakkabı, gelinlik, abiye gibi sektörlerde bir canlanma oldu. Ancak eski fiyatlara satış yapamıyorlar, kazançları düşük. Mecburen fiyatlarını düşürmek zorunda kalıyorlar. Çünkü para yok. Karlar da gün geçtikçe düşüyor. Kimse müşterisini kaçırmak istemiyor. Esnaf ne yazık ki pandemi döneminden gelen borçlarını kapatabilecek durumda hala daha değil. Çarşının hareketlenmesi için tatil dönüşü önemli olacak. Gurbetçilerin dönüşünü bekliyoruz. Bu anlamda yine kapalı olmaktan daha iyi durum ama esnafın yüzü gülmüyor ” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

İzmir Kordon’daki manzara isyan ettirdi: ‘Böyle bir görüntü Afganistan’da yok’

‘Yerli aşıda da İzmir ön cepheye çıkmalı!’