in ,

Şimdi de bağışa Ramazan etkisi

Türk Kızılay’da, salgın nedeniyle kan stokları kritik seviyenin altında kaldı. Ramazan ayında kan bağışının azalması Kızılay’ı, bağış çağrısına yöneltti

simdi-de-bagisa-ramazan-etkisi

Her afet, kriz durumunda Türkiye’nin yanında olan, en büyük kan stokçusu Kızılay, şimdi salgın nedeniyle kan stoklarını yenileyemiyor. Aynı zamanda immün plazma tedavisinde korona virüs  tanısı konan ve tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan alınan ve Türk Kızılay tarafından toplanan kan plazmalarının ağır durumdaki vakaların tedavisinde kullanılması amaçlanıyor. Daha önce kan stoklarının düştüğü çağrısında bulunan Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, “Korona salgını nedeniyle kritik günler yaşadığımız şu süreçte kan bağışlarında yaşanan ciddi azalmalar nedeniyle kan stoklarımız her geçen gün azalmış ve kritik seviyenin altına düşmüştür ”dedi.

‘HASTALAR MAĞDUR’

Türk Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi üstlenmiş olduğu sorumluluk gereği, 94 hastanenin tüm kan ihtiyacını karşılamak üzere gerçekleştirdiği faaliyetlerinde salgına yönelik üst düzey önleyici tedbirler alıyor. Hastanelerde tedavi gören talasemi, lösemi, kanser ve diyaliz vb hastalarımızın düzenli olarak kan ihtiyaçları devam etmekte olup maalesef kan ihtiyaçlarının tümü Kızılay tarafından karşılanamıyor. Hastaların mağduriyetinin altını çizen Gök, “Bu hastalarımıza ilaç olabilmek için yardımsever vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz. Güvenli bir şekilde kan bağışı yapabileceğiniz ekip yerlerimizin ve sabit kan alma birimlerimizin tarih, yer ve saatlerini sosyal medya hesaplarımızdan ve www.kanver.org. sitemizden paylaşmaktayız. Biz ülke olarak kötü günleri hep birlik ve beraberlik içerisinde atlattık. Şimdi sana her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Kan stoklarımız azalırken bizi yalnız bırakmayın ve Kan Merkezlerimizi ziyaret edin” çağrısında bulundu.

‘TEDAVİDE KULLANILIYOR’

İmmün plazma tedavisinde korona virüs tanısı konan ve tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan alınan ve Türk Kızılay tarafından toplanan kan plazmalarının ağır durumdaki vakaların tedavisinde kullanılması amaçlanıyor. Bu sayede kan plazması ile kritik durumdaki hastaların tedavi edilmesi hedefleniyor.
Plazmada yer alan “immünglobulin” denilen antikorlar, yoğun bakıma alınmış, solunum sıkıntısına girmiş, durumu kötüye giden ve riski yükselmiş hastaları tedavi edici özellik taşıyor.

İmmun aferez plazma bağışçısı olma kriterleri ise; öncelikli olarak kan bağışçısı seçim kriterlerine uygun olmak gerekiyor. 18-60 yaş arası sağlık kuruluşundan salgın hastalık tanısı konmuş olması ve son iki PCR testinin negatif olması gerekiyor. 14 gündür kendini iyi hissetmesi ve gebelik hikâyesinin olmaması gerekiyor. Alsancak Kan Alma Birimi’nin randevu ile gelen bağışçıların form doldurduktan sonra fizik muayeneye aldığını söyleyen Gök, “Son iki PCR testinin belgesini kontrol edip bir saat süren tek iğne ile damara girip yaklaşık 400 ml gönüllü immun plazma bağışı alınmaktadır. Bu alınan plazmalarda kan grubu olarak sadece ABO grubu geçerlidir. Ayrıca bu kişilerin normal kan bağışçılara yapılan tüm testler yapılmaktadır. Sağlık kuruluşları tarafından belirlenmiş olan yoğun bakımdaki hastalarda alınan bu immun plazmalar kullanılmaktadır. Bu plazmaların hastanelere nakli kurumumuzca yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı il Sağlık Müdürlükleri  COVID-19 tanısı konmuş ve iyileşmiş kişilerin listelerini ve Bölge Müdürlüğümüze iletmektedir.  Bu kişilerin 14 günlük iyilik halleri ya da son ikinci testleri negatifliği sorgulandığı için bir geçiş dönemindeyiz.  Vatandaşlarımıza doğru bilgi verebilmek, ikna etmek ve bir an önce randevu oluşturabilmek için bize ulaşmalarını istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

‘YASAK DAHİ OLSA’

Kızılay İzmir Şube Başkanı Kerem Fahri Baykalmış da çağrıda bulunarak şu sözleri söyledi, “Türk Kızılay’ı hem insani yardım noktasında, hem de Sağlık Bakanlığı ile yaptığı protokoller neticesinde kan temininde yetkili kurum. Tüm kan stoklarının takip sayım ve dağıtımı Kızılay organize ediyor. Milletimizin korona virüs dolayısıyla tedbirler dolayısıyla evden çıkmadıkları için, kan bağışında bulunmada çekimser davranıyorlar. Gerekli dikkat ve özeni gösteriyoruz. Yeniden temin için vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyoruz. Yaşadıkları şehirlerde sokağa çıkma yasağı dahi olsa kan verebiliyorlar” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

izmirde-buyulu-bir-aksam-yasandi-23-nisanin-hakkini-yine-izmir-verdi

İzmir’de büyülü bir akşam yaşandı, 23 Nisan’ın hakkını yine İzmir verdi

sari-izmirde-300-isci-koronaya-yakalandi

Sarı: İzmir’de 300 işçi koronaya yakalandı