Yazı uğurladık, deniz kum güneş üçlüsünden oluşan tatillerinse sonuna gelmek üzereyiz.. Yani sonbahar mevsimini karşıladık. Sonbaharın gelişiyle de güneş kendini daha az göstermeye başlıyor. Değişen hava şartları ise ruh halimizin de değişmesine neden oluyor. Çoğu kişi için sonbahar mevsimi hüzün, mutsuzluk, depresyon mevsimi olarak tanımlanıyor. Bu dönemi en zararsız atlatmanın yolu ise bedeni yenilemekten, güneşli günlerin bittiğini değil daha güzel günlerin başladığını, bu mevsimin kış mevsimine hazırlık ve formunuza kavuşmak için aracı bir mevsim olduğunu düşünmekten geçiyor.

Yaz aylarında veya yaz yaklaşırken zayıf olmak uğruna şok diyet yapma eğilimi olan kişi sayısı oldukça fazla… Yapılan bu şok diyetler olumsuz etkilerini sonbahar aylarında göstermeye başlar. Yaz aylarının başında çok hızlı ve kısa süreli kilo verilmesiyle kişiye sahte mutluluk yaşatan bu diyetler sonbaharda mutsuzluk ve fazla kilo olarak geri döner. 

Diyet kelimesini duyan birçok kişi cümlenin devamını aç kalmak, yemek yememek, ölümcül diyetler yapmak kelimeleri ile tamamlamaktadır. Fakat diyet kelimesi Yunanca ‘diaita’ kelimesinden gelmektedir ve ‘yaşam tarzı’ anlamını taşımaktadır. Yani önemli olan yasaklarla yaşamak değil, yaşam tarzınızı değiştirmektir. Çünkü kalıcı ve gerçek anlamda yağ kaybı ancak böyle bir yol ile mümkündür.

3 İPUCU

Hormonlarınıza müdahale edin: Güneşin bol olduğu zamanlarda serotonin, melatonin ve adrenalin hormonlarının salgısı yüksek olur. Kendimizi daha enerjik ve mutlu hissetmemizi sağlayan bu hormonların salınımı sonbahar ve kış mevsiminde azalır. Bu nedenle kış mevsiminde bu hormonları artırmaya yönelik beslenmemizi düzenlememiz gerekmektedir. Mutluluk hormonu olarak da bilinen seratonin performansı artıran, dinçlik sağlayan ve mutluluk veren bir hormondur. Seratonin hormonu B1 ve B2 vitaminlerinde daha çok bulunmaktadır. Vücutta endorfin salgılatarak seratonin hormonunun üretimini sağlayan besinler: Bulgur, nohut, süt ve süt ürünleri, çikolata, muz, hindi eti, kırmızıbiber, portakaldır.

Açlığınızın nedenini farkedin: Yapılan araştırmalar çoğu insanın normalden fazla yemek yemesinin yüzde 75 duygusal açlıktan kaynaklandığını söylüyor. Sonbahar mevsimi ise duygusal açlığın normalin üzerine çıktığı mevsimlerdendir. Böyle zamanlarda ihtiyacımız olan yüksek su ve lif, faydalı bileşikler, düşük kalori içeren besinlerdir. ‘Böyle bir besin var mı?’ dediğinizi duyar gibiyim. Tam da bu noktada meyve ve sebzelerin bizler için hediye değerinde besinler olduğunu söylemeliyim. Araştırmalar gün boyu iki porsiyon meyve ve sebze tüketen bireylerin diğer bireylerden yüzde 11 daha sağlıklı olduğunu göstermiştir.

Sıvı tüketiminize dikkat edin: Günlük sıvı ihtiyacı ile su ihtiyacı aynı şey midir? ‘Çok çay, kahve içiyorum. Bir iki bardak da su içsem yeter’  cümlesi sıklıkla duyulan bir cümle haline geldi. Ancak bilinmelidir ki çay, kahve gibi içecekler sıvı alımını azaltsa da diüretik oldukları için su ihtiyacını artırırlar. Günde 2-3 litre arası su tüketmek zayıflama sürecinde olan bireylere kolaylık sağlayacaktır.

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan