in ,

STK’lardan Erdoğan’a ‘Faturalara af’ mektubu

Virüs salgını nedeniyle eve kapanan vatandaşı şimdiden fatura telaşı sardı. İzmirliler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazarak fatura affı talep etti

stklardan-erdogana-faturalara-af-mektubu

Dünya genelinde salgın olarak ilan edilen korona virüsü (Covid-19) vatandaşın sağlığı kadar bütçesini de vurdu. Özellikle son dönemde fiyatları katlanarak artan temel tüketim malzemeleri, gıda ve diğer temizlik ürünlerine erişmekte güçlük yaşayan dar gelirli vatandaşlar açıklanan yeni ekonomik pakette aradığını bulamayınca devlete çağrı yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanlığı, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Gıda Bakanlığı‘na mektup gönderen sivil toplum kuruluşları, acil yardım çağrısı yaptı.

Karabağlar HAK-DER Başkanı Halil Ecevit, yazdıkları mektup yoluyla devletten yardım talep ettiklerini belirterek, yaşadıkları zorlukları Ege Telgraf ile paylaştı. Dernek Başkanı Ecevit, dar gelirli ve yoksul vatandaşların fiyatları gün geçtikçe artan temizlik ve hijyen malzemelerine erişmekte güçlükler yaşadığını aktardı ve “Başta temel gıda maddeleri olmak üzere ve diğer tüm hijyen, temizlik yiyecek, içecek gıdalarda yüzde 100 ile yüzde 500 oranında yapılan bu kabul edilemez fiyat artışları karşısında devletimizin tüm kurumlarını bu istismarcılara karşı gereken tüm tedbirleri almaya ve haklarında en ağır şekilde caydırıcı yaptırımlar uygulamaya davet ediyoruz. Sosyal adaletin dağıtımı konusunda ilgili denetim organlarını, müfettiş ve savcılıklarımızı da bu bağlamda yetkilerini kullanmaya çağırıyoruz. Bugün en basitinden 100 miligramlık bir limon kolonyasının fiyatı 5 liradan 40 liraya çıkmıştır. Kamu adına bu istismarın hesabının ivedilikle sorulmasını beklemekteyiz. Halkın temizlik ve hijyen malzemelerine ulaşabilmelerinin sağlanması gerekmektedir. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde tam tersi bir durum ile karşı karıya olduğumuz çok açıktır. Ülkemizde yoksul ve dar gelirli halkı göz önünde bulundurularak başta tüm temizlik ürünleri devletimiz tarafından geçici de olsa tedarik edilmeli, bu ürünlerin halka ulaştırılmasında belediyeleri devreye sokarak halka bedelsiz evlerine teslim edilmek üzere dağıtılmalıdır. Sosyal devletin bir gereği de budur. Ayrıca temel gıda maddeleri de geçici bir süreliğine devletimiz tarafından maliyetine halka ulaştırılmalıdır. Ülkemizin bu zor zamanında gözünü para hırsı bürümüş simsar, toptancı, satıcı, gıda ve temizlik firmalarının istismarının önüne geçilmelidir. Bu ortamdan istifade ederek halkı soymak çabasında olan bu virüsleri ortadan kaldırabilmeliyiz ki, memleketimiz asıl büyük vebalarla mücadele edebilir hale gelsin. Bizler sivil toplum örgütleri olarak devletimizin yürütme organlarından bu konuda gerekenin yapılması için ricada bulunmak istiyoruz” dedi.

Başkan Ecevit sözlerinin devamında yardım çağrısını yineleyerek şunları kaydetti: “Mektubumuzda da belirttiğimiz gibi ne söylediysek gün be gün ortaya çıkıyor. Devlet istismarcılarla etkin şekilde mücadeleye başladı. Fırsatçılara karşı sürdürülen bu mücadeleyi vatandaş olarak biz de destekliyoruz. Bunun yanı sıra özellikle belirtmek istediğimiz vatandaşın yaşadığı ekonomik güçlüklerdir. Biz vatandaş olarak devletimizin verdiği görevi yerine getiriyoruz, evimizde kalıyoruz. Ancak şimdi görev sırası devlette. Devletin de yoksul ve dar gelirli vatandaşın yanında olması lazım bizler yeni bir paket beklentisi içerisindeyiz. Açıklanan son pakette halka dönük bir şey yoktu. Bunun telafi edilmesi lazım. Şimdi herkes evine kapandı, haliyle vatandaşların tüketimi kat kat arttı. Elektrik, su, doğalgaz tüketimimiz evde olduğumuzdan ötürü yükseldi. Biz bu faturaları nasıl ödeyeceğiz? Özellikle sokağa çıkması genelgeyle yasaklanan yaşlı bireyler gelecek ay bu faturaları nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyor. İnsanlar şimdi ister istemez virüs endişesi kadar da bir icra korkusu yaşıyor. Devlet evden çıkmayın diyor ama bu masraflar ne olacak? Sosyal devletin gereği yerine acilen getirilmeli. Şimdi devletin vatandaşına sahip çıkmasının tam da zamanıdır. Öncelikle biz bu faturalar için af ya da öteleme istiyoruz. Tıpkı patronlara getirilen vergi affı gibi vatandaşlara da bu konuda anlayış gösterilmeli. Biz bugüne kadar vergilerimizi ödedik, her şeyden kesinti yapılıyordu. Devletin bu kara günler için parası yok mu? Örneğin işsizlik fonunda biriken 137 milyar lira para var. Bu şimdi kullanılmayacak da ne zaman kullanılacak? Bu kaynak şimdi insanlara verilmeli. Devlet vatandaşını yanında görmek istiyor. ”

Erman Şentürk / Özel Haber

buyuksehirden-izmir-otogarinda-denetim

Büyükşehir’den İzmir otogarında denetim

koronavirus-salgini-urla-karantina-adasini-hatirlatti

Koronavirüs salgını, Urla Karantina Adası’nı hatırlattı