in ,

STK’lardan ‘havai fişek yasaklansın’ talebi

Son olarak geçtiğimiz 19 Mayıs kutlamalarında gündeme gelen ve çeşitli tepkilere yol açan havai fişek gösterilerinin yasaklanması için sivil toplum kuruluşları mücadele başlattı. Havai fişek kullanımının yasaklanmasını talep eden HAYTAP, İzmir Valiliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne resmen başvuruda bulundu.

izmir-havai-fisekli-kutlama

Konuyla ilgili konuşan HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) İzmir Temsilcisi Esin Önder, binlerce canlının hayatını tehlikeye atan bu gösteriler yerine son dönemde sıkça uygulanan ışık ve drone gösterilerini örnek gösterdi, Göztepe Spor Kulübü’nün geçtiğimiz haftaki kutlamalarının İzmir’e örnek olmasını diledi.

esin-onder-haytap

Havai fişek gösterilerinin kent genelinde çevre sağlığı ve sokak hayvanlarının güvenliği açısından yasaklanması için uzun süredir mücadele verdiklerini açıklayan HAYTAP İzmir Temsilcisi Esin Önder, Ege Telgraf’a yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Bu konuda uzun yıllardır mücadele veriyoruz. Son olarak hem İzmir Valiliği’ne, hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne taleplerimizi resmi olarak ilettik. Havai fişek gösterilerinin hayvan sağlığı ve çevre sağlığı açısından yasaklanmasını istiyoruz ve bu önerimize sıcak baktılar, ilgileneceklerini söylediler. Yakın zamanda da bir sonuç bekliyoruz. Ülkemizde bayramlarda, yılbaşında, diğer özel günlerde ve kutlamalarda sıkça kullanılan havai fişekler insan ve hayvan sağlığına mücadele vermektedir. Tunç Soyer gibi tabuları yıkan, çağdaş bir başkanın bu taleplerimize kulak vereceğine ve en azından belediye olarak yapılan organizasyonlarda havai fişekler yerine ışık gösterisi ve başka yöntemler ile kutlama yapacağına inanıyoruz. İzmir ilklerin şehridir. Dünyada ve bazı ilçelerde kullanımı iptal edilen havai fişeklerin İzmir genelinde bayramlarda ve diğer kutlamalarda kullanılmaması konusunda hem Büyükşehir Belediyesi’nden, hem de İzmir Valiliği’nden hassasiyet bekliyoruz. Havai fişeklerin zararları Akdeniz Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalarda da ortaya konmuştur. Zararlı ve korku veren fişekler yerine bugün dünyada artık ışık gösterileri ve drone ile kutlamalar yapılmaya başlanmıştır. Havai fişeklerin patlaması esnasında basınç, ses ve ışık yayılımı oluştururken, doğaya kükürtdioksit, karbondioksit, karbonmonoksit, asılı partiküller gibi hava kirleticilerin yanı sıra lityum, potasyum, sülfür, manganez, sodyum, alüminyum, demir tozları, strontiyum ve baryum gibi birçok ağır metal salınmaktadır. Havai fişeklerin içinde bulunan kimyasallar insanlar üzerinde solunum sistemi ve kimyasallara karşı tahammülsüzlük yapmakta, metallere karşı alerji meydana getirmekte, kalp ve kan dolaşımına zarar vermekte olduğu tıp otoriteleri tarafından da kabul edilmektedir. Beş dakika havai fişek izlemememiz dünyanın sonu değil ama izlenmesi insan sağlığına zarar, binlerce canın da ölümü demektir.

havai-fisek-yasaklansin

İzmir, Kuş Cenneti’nin olduğu şehrimizdir. Kuş Cenneti bizim gururumuzdur. Ayrıca Konak Meydanı ve daha birçok yerdeki güvercinlerimiz, havai fişeklerden ötürü zarar görüyor. Havai fişekler kuşların yanı sıra, yakın patlatıldığında kedi ve köpekler için de ciddi hayati tehlikeye sebep olabiliyor. Çoğu kopek patlama sesinden kaçıp, araç altında eziliyor, kediler balkon veya pencereden atlayarak hayatlarını kaybedebiliyor. En son 19 Mayıs kutlamaları sırasında atılan havai fişekler İzmir’in her yerinden duyulmuş olup, federasyonumuza onlarca  telefon ve ileti gönderilip yardım istenilmiştir. Örnek olarak Burdur Valiliği kuşlara zarar verdiği gerekçesiyle 25 Ocak 2017 tarihinden itibaren havai fişek atılmasını yasaklamıştır.”

Havai fişek atılmayacağının sözünü verdiler

Göztepe Spor Kulübü‘nün aldığı son kararla Türkiye’ye örnek olduğunu belirten ve kulüp yöneticilerine teşekkürlerini sunan Önder, “Göztepe Spor Kulübü bizim taleplerimizi kırmadı ve sesimize kulak verdi. Geçtiğimiz hafta yapılan kulübün yıldönümü kutlamalarında havai fişek gösterileri yerine ışık ve drone gösterileri gerçekleştirdiler. Bu yüzden kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bu talebimize ilk onay veren kurum oldular. Göztepe’nin bu tavrı örnek teşkil edecektir. Bundan sonra aynı organizasyonu gerçekleştireceklerini belirttiler ve maçlarda da havai fişek atılmayacağının sözünü verdiler. Aynı iyi niyeti İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Valiliği’nden de bekliyoruz. Onların alacakları karar İzmir için belirleyici olacaktır. Hayvan severler ve duyarlı vatandaşlar olarak en kısa sürede bu kararın çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Erman Şentürk/ Özel Haber

 

chp-toplanti-tunc-soyer

Soyer, CHP İl Yönetim kurulu ile buluştu: Neler konuşuldu?

hasan-kalyoncu-yemek

 ‘Tarım ve hayvancılık üretimi millileşmeli’