AHKİB ilk yarı ihracatında yüzde 5 artış sağladı AHKİB ilk yarı ihracatında yüzde 5 artış sağladı

Memduh GÜNEY/EGE TELGRAF- Profesyonel liglerin başladığı tarih olan 1959 yılından itibaren 29 kez Süper Lig’de İzmir’i temsil eden Göztepe, 2021-2022 sezonundan sonra tekrar Süper Lig’e çıkma başarısı gösterdi. Göztepe’nin bu başarısı Türkiye’nin en önemli liman kentlerinden biri olan ve ekonomi katkısı göz ardı edilemeyecek seviyede olan İzmir için çok büyük anlam taşıyor. Göztepe’de yapılan yatırımın ekonomik anlamda birinci ligde ve Süper Lig’deki karşılığının farklı olacağını belirten ekonomist Tolga Genç, Göztepe’nin stadyumunu her zaman doldurabilen bir takım olduğunu söyledi. Genç, “Önümüzdeki yıl doluluk oranının artma ihtimali yüksek. Bilet gelirleri, ürün satışları ve sponsorlukların camiaya pozitif yansımaları olacaktır. Şu an için sponsor desteği anlamında sıkıntısız giden bir takım var. Önümüzdeki yıl bu alanda genişleme yaşanması da muhtemel” dedi. 

‘LOKOMOTİF OLABİLİR’

Göztepe’nin Süper Lig’de yer alacak olmasının İzmir’e sağlayacağı katkılara da değinen Genç, “İstanbul takımlarının buraya gelişi ve buna bağlı olarak farklı bir kitlenin de burada ekonomik hareket yaratacak olması önemli. Bu durum sadece kulübü değil esnafı bile etkiliyor. Bir de burada uluslararası bir durum var. Sahiplik yapısı gereği şimdiden dünyada tanınırlığı olan bir takım Göztepe. Bunun aynı zamanda turistik anlamda da faydaları olacaktır. Örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz hafta sonu İzmir’de yapılan bisiklet yarışı organizasyonu bile bu noktada fark yaratmak açısından önemli. Fransa, İspanya, Belçika yıl içerisinde birçok organizasyon düzenleyerek turist çekebiliyor. Göztepe de bu anlamda bir fark yaratabilir. Müzenin, stadın ve taraftarın coşkusuyla dünyada ilgi çekmeye aday bir takım. Bu durum İzmir’deki diğer kulüpleri de olumlu etkileyecektir. Göztepe bu anlamda lokomotif olabilir ve zincirleme bir etki yaratabilir” ifadelerini kullandı. 

‘MARKA DEĞERİ YÜKSEK’

“Göztepe gibi taraftar potansiyeli yüksek bir camianın Süper Lig’e çıkması önemli bir olay” diyen Türkiye Spor Yazarları Derneği İzmir Şube Başkanı Ergin Karataş, “Göztepe hem taraftarıyla hem stadıyla hem de idari yapısıyla Süper Lig seviyesinde bir kulüptü. Bunu da iki yıl ayrı kaldığı Süper Lig’e geri dönerek tekrar kanıtladı. Marka değeri önemli bir kulüpten bahsediyoruz. O açıdan Süper Lig’de olması şehrin ekonomisine artı değer sağlayacaktır” dedi. 

İZMİR’E ARTI DEĞER

“İnsanların hayal ettiği bir Süper Lig” var diyen Karataş, “Şu an Pendik, Kasımpaşa gibi takımların seyirci sayıları düşük. Taraftar, köklü takımların mücadelesini izlemek istiyor. Bu hem şehir ekonomisine hem kulüp ekonomisine olumlu yansıyan bir durum. Ürün satışları, bilet satışları, maç günü bölgede yaşanan ekonomik hareketlilik gibi faktörler hep artı değer kazandırıyor. Göztepe’nin taraftar kökenli kulüpler arasında da ülkede önemli bir yeri var. Süper Lig’e mutlaka renk katacaktır. Şehir ekonomisi önümüzdeki yıl büyüyecektir ve İzmir marka değeri açısından önemli katkılar elde edecektir” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: EGE TELGRAF