in ,

Tacettin Bayır: Milli takım için hazırım

Büyük kurultayda parti çalışmalarını vatandaşa anlatacak güçlü bir ekip kurulacağını söyleyen CHP’li Bayır, “Deneyim ve birikimimle göreve talibim” dedi

tacettin-bayir-milli-takim-icin-hazirim

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 28-29 Mart’ta yapılacağını duyurduğu ancak korona virüs salgını nedeniyle 25-26 Temmuz’a ertelenen 37. Olağan Kurultay‘ın hazırlıkları sürüyor. Kurultayın ilk gününde genel başkanlık seçimi, ikinci gününde ise 60 kişilik Parti Meclisi ile Yüksek Disiplin Kurulu seçimleri yapılacak.
“Bence bu süreç tüm Türkiye’ye mevcut iktidarının değişimini ve CHP’nin de iktidara emin adımlarla yürüdüğünün mesajını verecek” diyen İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, kurultay öncesi Ege Telgraf’a açıklamalarda bulundu. Parti olarak bütün hazırlıkları tamamladıklarını da sözlerine ekleyen Bayır, “Barolardaki avukatlardan tutun da kıdem tazminatı derdine düşmüş emekçilere, ürettiğinin karşılığını alamayan çiftçilerden aylar önce sınava zorlanıp umduğunu bulamayan öğrencilere kadar toplumun tüm kesiminin CHP’yi iktidara taşıyacak kadrolardan beklentisi yüksek. Ülkemizin gidişatı toplumumuzun hiçbir kesimini mutlu etmiyor. Dolayısıyla sorunlara çözüm üretmekle ilgili sorumluluk hisseden siyasetçiler olarak bizi de mutlu etmiyor. Artık kendimizi topluma daha iyi anlatmalıyız. Yani bu işi CHP iktidarında aşabiliriz. Bu son seçimlerde Ankara’da, İstanbul’da, Aydın’da, İzmir’de belki anlattık ama Anadolu’da hala yeterince anlatamadığımız yerler var… Bu anlamda Anadolu’ya dağılıp çalışmalarımızı anlatacak güçlü bir milli takım kadrosuna ihtiyaç var. Ben bu milli takım kadrosunun kurultayımızda seçileceğini düşünüyor ve ümit ediyorum” dedi.

‘4 YA DA 5 İSİM…’

Türkiye genelinde bin 350, İzmir’de ise 14 milletvekili ile birlikte toplam 70 kurultay delegesi olduğunun altını çizen Bayır, “Bu kurultayda Sayın Genel Başkan’ın özellikle kadın ve gençleri önemseyerek 60 kişilik parti meclisinin (PM) yaklaşık 40’a yakınını bu kesimden oluşturacağını düşünüyorum. 20 kişilik bir grubun da milletvekili grubundan alınacağını düşünüyorum. İzmir’den de PM’ye 4 ya da 5 temsilcinin katılacağı kanaatindeyim. Bizim duyumlarımıza göre genel başkan çarşaf liste çıkaracak. Sonuç olarak ülkenin her vilayetinden gelmiş insanlarla bu PM’nin oluşması önemli. Çarşaf liste ile gerçekten partiye emek veren arkadaşlarımızın seçilmesi mümkün. Bu anlamda çarşaf liste olmasını çok önemsiyoruz. Genel başkanın tabii ki de bir anahtar listesi olacaktır. Belki de bu kez anahtar listeyi geniş tutabilir” ifadelerini kullandı.

GÖREV İSTEDİ

Parti Meclisi’nde görev almak için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na talepte bulunduğunu aktaran Bayır, “Ben 37 yıllık aktif siyaset hayatım içinde partimizin muhtelif kademelerinde görev almış biriyim. 1999 ve 2015 önseçimlerinde listeye girmeye hak kazandım, 3 dönemdir de milletvekilliği yapıyorum. Dolayısıyla gerek genel merkez düzeyinde gerekse Anadolu’da faydalı olacak kadar hazır olduğumu ve piştiğimi düşünüyorum. Partimin daha çabuk iktidara gelmesi için de her türlü çabayı harcayacağım. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir toplantıda bu arzumu Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’na da aktardım, “Anadolu’ya çıkıp çalışma yapmak için sizden görev ve yetki istiyorum” dedim. Kendisi de gülümseyerek notunu aldı. Görev ve yetkiyi almadan yaptığımız çalışmalarda bir yere kadar gerekli ilgi ve alakayı görüyorsunuz ama PM üyesi ya da genel başkan yardımcısı sıfatıyla daha belirgin öne çıkıyorsunuz. Tabi çok arkadaşımızdan bu konuda talep var ama deneyim ve birikim anlamında ben hazırım, göreve talibim” dedi.

‘HERKESİ KUCAKLAMALI’

“İzmir’de de bazı belediye başkanlarının ve büyükşehir belediye başkanının gönlünde birer isim yatıyor. İl Başkanımızın da gönlünde mutlaka bir isim vardır” diyerek sözlerini sürdüren Bayır, şu açıklamalarda bulundu: “Ben bu konuda örgütten gelen ve eski il başkanlığı yapmış birisi olarak mevcut il Başkanımız Sayın Deniz Yücel’in de düşüncesini alarak aday olacağımı ifade edeceğim. Sevgili İl Başkanımızın da doğal olarak İzmir’den aday olan ve yarışmak isteyen bütün arkadaşlarımıza sahip çıkacağını, genel başkanımıza isimler önermek yerine İzmir’den aday olan tüm arkadaşlarla çalışabileceğini, hepsinin başımızın üstünde yeri olduğunu ifade etmesi gerektiğini ve geniş bir liste sunmasını bekliyorum. Doğru olan da budur. Sonuçta il başkanı bulunduğu ilde partinin genel başkanı temsil eden babasıdır. Partinin bütün üyelerini kucaklaması gerekiyor. Milletvekilleri dışında da PM’ye aday olabilecek arkadaşlarımız olacaktır. Çalışma yürüten bazı arkadaşlarımız olduğunu da görüyoruz. Güzel ve tatlı bir yarış olacağını düşünüyorum.”

‘BEKLENTİ VAR’

Son olarak kurultay sonrasında İzmir siyasetinde de bazı taşların yerine oturacağını ifade eden Bayır, “Bugüne kadar görev yapan genel başkan yardımcılarımızın emeklerine teşekkür ediyoruz ancak bu kurultayda bu kadroların büyük bir bölümünün değişeceğini düşünüyorum. Tabanda da böyle bir beklenti var. Yarış yapıyorsunuz, bir maraton… Koşuda yorulan arkadaşlarımız olabilir. Bu bayrağı yeni arkadaşlara devredip yeni isimler bu yarışa devam edebilir. Doğru olan bir güç tazelenmesidir… CHP tabanı yenilik bekleniyor” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

bayilma-numarasiyla-vatandasi-dolandiriyorlar

Bayılma numarasıyla vatandaşı dolandırıyorlar

sesten-katki-payina-tepki-adaletsizlik

SES’ten katkı payına tepki: Adaletsizlik