in ,

Tarihi Çarşı’da 21 gün tedirginliği

Üç haftalık tam kapanma önlemleri ihtimali esnaf camiasında tedirginliğe yol açtı. İzmir’in kalbi Kemeraltı da bu durumdan olumsuz etkileneceklerin başında geliyor

semih-girgin-kemeralti

Cumartesi günleri sokağa çıkma yasaklarının geri gelmesiyle yeniden darbe aldıklarını açıklayan Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, tam kapanma ilan edildiği takdirde tarihi çarşının telafi edilemeyecek şekilde büyük yara alacağını söyledi.

HAMLE KORKUSU

Ramazan ayında ilan edileceği gündeme gelen 21 günlük yasak kararına ilişkin konuşan Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, esnaf cephesinin beklentilerine dair şunları dile getirdi: “Zaten Cumartesi günleri yeniden yasaklandık. Bunun devamının geleceğini de düşünüyoruz. Ancak bu Türkiye’nin kaldırabileceği bir durum değil. Vaka sayıları ve ölümler çok yükseldi. Şu anda herkesin gündeminde pandemi var. İnsanların duyarsızlığı ve sorumsuzluğu aynı şekilde gündemde olan bir konu. Biz bu durumu Cumartesi Pazar günlerindeki yasaklarla atlatamıyoruz, bu belli bir durum. Bu yüzden 21 günlük tam kapanma getirileceğiyle ilgili bir korkumuz var. Aslında bu zamanında yapılması gereken bir hamleydi. Ancak bu hamle geçmişte yapılamadı. Turizm sezonu başlamadan sınırları kapatmamız ve tam kapanma ilan edip bu virüsten sıyrılmamız gerekiyordu. Şu anda hem aşılama yok, hem de kimse sorumluluk almıyor.”

kemeraltinda-2021-korkusu-basladi

EKONOMİK ÖNLEM

Esnaf olarak yeniden kapanma endişesi yaşadıklarına vurgu yapan Girgin, “Kafeteryalara, restoranlara, gıda satan mekanlara yasak getirmekle bu iş bitmeyecek. Bu gidişle de Ramazan’da hiçbir şey yapamayacağız. Geçen sene bayramda da iş yapamadık. Eğer 21 günlük bir tam kapanma ilan edilecekse, devlet böyle bir karar açıklayacaksa, bunun arkasından mutlaka esnafın nelerle karşılaşabileceğini önceden düşünmeleri lazım. Tüm devlet kurumlarının bunun hesabını kitabını yapıp, karar öyle açıklanmalı. Kimse biz kapattık, hadi bakalım esnaf ne olursa olsun diyemez. Bu konuda büyük hata yaparlar. Kimsenin esnafı bu kadar zor durumda bırakmaya hakkı yok. Biz kapatmaya elbette karşı değiliz. Esnafımın ayakta kalabileceği, evine ve işine sahip çıkabileceği ortam yaratılmalı. Esnaf bu kez enkazın altından kalkamaz. Bu zamana kadara gösterdikleri emeklere de yazık olur” dedi.

‘UMUT YOK’

Başkan Girgin, Ramazan alışverişlerinden yana bu sene ümitleri olmadığını ve esnafı çok zorlu günler beklediğini kaydederek şöyle devam etti: ” Dünyadaki vaka sayılarında ülke olarak şampiyon olmuş durumdayız. Ama diğer yanda binlerce insanı toplayıp her ilde kongreler yapılıyor. Ülke zaten olmuş yangın yeri, bu popülizm niye? Ekonomi dört dörtlükmüş gibi davranılıyor ama gelin görün ki çarşıda durum böyle değil. Biz açıldıktan sonra son bir ayda halen geçen yıla göre cirolarımız yüzde 50-yüzde 60 düşük durumda. Biz daha yapılandırdığımız borçlarımızı ödeyemiyoruz. Benim esnafım borcunu nasıl ödeyecek? Esnaf bugün devlete borcunu değil, çocuğunun sütünü düşünüyor. Ayrıca, hafta sonunda yasaklar nedeniyle biz Kemeraltı esnafı olarak kapalıyız. Ama diğer yanda süpermarketler açık. Marketler iş yapıyor. Marketler tencere tava, ampul, giyim eşyası, ayakkabı, oyuncak satıyor, mandal satıyor, elektronik eşya da satılıyor, iğne iplik de var, leğen bile satıyor. O zaman bizi niye kapatıyorsunuz? Kemeraltı biterse tüm İzmir biter, hepimiz bundan etkileniriz.”

ERMAN ŞENTÜRK/ÖZEL HABER

tarihi-binadaki-yangin-sonduruldu

İzmir’de 4 katlı tarihi binada yangın!

bergama-tasinmaz-mallarin-satisi

Bergama’da taşınmaz malların satışıyla ilgili yeni gelişme! ‘Atamızın emanetleri köyümüzde kalmalı’