in ,

‘Taşınma yerine tezgahlar artsın’

Yeniden taşınması gündeme gelen bit pazarının esnafı bu kez tepki göstererek, Ege Mahallesi’ndeki mevcut alanın geliştirilmesini ve tanıtım desteği talep etti

tasinma-yerine-tezgahlar-artsin

Önceki yıl Ege Mahallesi’nde kendileri içi belirlenen iki katlı ve 20 bin metrekare büyüklüğe sahip kapalı pazaryeri bünyesinde çalışmaya başlayan bit pazarı esnafının bir kez daha taşınması gündeme geldi. Halkapınar, Yenişehir, Çiğli, Basmane gibi farklı farklı noktalardan sonra eskisi gibi Konak’ta tezgah açan 400’den fazla esnaf adına açıklamada bulunan Eski ve Yeni Eşyaları Değerlendirme Derneği Başkanı Murat Gürer, pandemi nedeniyle zorlu günler geçirdiklerini belirterek, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi tarafından hazırlanan yeni projeyi ve taşınma önerisini Ege Telgraf’a değerlendirdi.

‘ZİYARETÇİ SAYIMIZ AZALDI’

Dernek Başkanı Gürer, bulundukları alanda kalıcı olmak istediklerini belirterek, taşınma yerine alandaki tezgah sayısının arttırılmasını önerdi ve belediyelerden tanıtım konusunda destek istedi. Başkan Gürer, “Ege Mahallesi’nde yerinde bir sıkıntımız yok. İlaveten Bornova Özkanlar’da da tezgah açmaya devam ediyoruz. Ancak pandeminin de etkisi ile eskisi gibi rağbet yok, ziyaretçi sayımız azaldı. Belediye başkanları yeni bir yer arayışına girmiş. Altındağ ya da Yenişehir’de yapılmak istenen Pazar projesinden haberimiz yok. Söylentiler üzerine belediye başkanlarından randevu talep ettik, kendileriyle görüşmek için bekliyoruz. Nasıl bir proje yapacaklar, bize etkisi ne olacak, dernek bu sürece dahil edilecek mi, bilmiyoruz. Bizler esnaf olarak yeni bir yer talebinde bulunmadık. Mevcut iki ayrı yeri doldurmakta güçlük yaşıyoruz. Bunun yanında kentin merkezinde hemen hemen her sokakta, kaldırımda işporta tezgahları açılıyor ve kayıt dışı satış artmış durumda. Yeni bir yerden önce buna bir çare bulunması lazım. Denetimler arttırılmalı. Bizde her şey kayıtlı, resmi, işgaliye ödüyoruz. Ama sokakta kayıt dışı, hırsızlık malı satılan, vergi ödemeyen kimseler var. Bize yeni bir gösterdikleri takdirde, tek bir şartla bunu kabul edebiliriz. Şimdikinden çok daha iyi koşullarda, daha fazla esnafın tezgah açabileceği, ulaşımı kolay, merkezi bir alanda, modern bir tesis yapılırsa ancak öyle taşınmak isteriz. Kaldı ki bu da kolay bir şey değil. Dernek olarak bir ilçede 52 dönümlük bir alan kiralamak istedik, o bölgenin halkı anında karşı çıktı. İnsanların bizler bakışı ne yazık ki olumlu değil, hemen karşı çıkılıyor. Ne yazık ki bizlerle ilgili algı çok yanlış. Bizim çalıntı mal satan, yasa dışı kimseler olduğumuzu ve huzursuzluk getireceğimizi düşünüyorlar. Elbette geçmişte aramızda kötü satıcılar da olmuştur ancak bunun hepimize mal edilmesi yanlıştır. Bizim eskiden yer sıkıntısı yaşadığımız ve böyle resmi bir pazar alanımız olmadığı zamanda bir yer talebimiz vardı. Ancak şu anda böyle bir şey düşünmüyoruz” dedi.

‘İŞPORTAYA SON VERİLSİN’

400 esnafın Konak ilçesi Ege Mahallesi’nde, 200’ü aşkın esnafın da Bornova Özkanlar’da yer alan bit pazarı bünyesinde tezgah açarak geçimini sağladığını dile getiren Gürer taleplerini şu sözlerle özetledi: “Biz tezgahlarımız için işgaliye ödüyoruz. Belli masraflarımız var. Ancak iki bin kişilik alana yüz tane vatandaş bile gelmiyor. İnsanları bit pazarına çekmekte zorlanıyoruz. Dernek olarak belediyeler ile görüşüp bir fikir birliğine varıp yenilikler yapmaya açığız. Trafik, otopark, ulaşım gibi konularda iyileştirme yapılmasını elbette isteriz. Bit pazarının işlevselliği arttırılıp, tezgah sayısı çoğaltılabilir. Sokaklarda kaçak iş yapan işportaya son verilebilir. Bunun yanında belediyelerini imkanları bizden daha fazla. Tanıtım ve reklam konusunda bize yardımcı olurlarsa insanlara daha rahat ulaşır ve ziyaretçi sayımızı arttırırız. Bu durumda sadece biz değil, kamu da kazanır. Esnaf sayısı artarsa işgaliye de artar, belediye de gelirlerini yükseltmiş olur. Sorunlarımız çözülüp bize güvence verildikten sonra neden birlikte çalışmayalım? Ama bizim taşınmaya ihtiyacımız yok. Biz bu zorlu dönemde başka bir yere taşınıp da ekmeğimizden olmak istemiyoruz. Günü birlik yaşayan ve evine zar zor ekmek götüren insanlarız. Şimdiki yerimiz sanıldığı gibi kötü bir alan olmadığından taşınmamız şart değil. Belediye başkanları ile yapacağımız toplantının ardından süreç netlik kazanacak. Bit Pazarı‘nı taşımak üzerine kafa yoracağımıza, bundan önce mevcut yerimizi nasıl geliştirip, esnafa nasıl yardımcı olacağımız üzerine kafa yormalıyız.”

Erman Şentürk / Özel Haber

vahsi-bati-degil-burasi-bayrakli

Vahşi Batı değil, burası Bayraklı

bayindirda-silahli-kavga

İzmir’de amca çocuklarının kavgası kanlı bitti!