Güneş artık iyice kendini göstermeye başladı ve artık çok sıcak durum böyle olunca da çoğu kişi soluğu deniz kenarında alıyor. Ancak deniz kenarında uzun süre geçirilen zaman çoğu kişi için ne yapacağını bilmeyince kaçamakların arttığı bir zaman olabiliyor. Daha sağlıklı beslenmek ve sıcaktan etkilenmeyi en aza indirmek içinse dikkat etmeniz gereken ipuçları var. 

İşte bu ipuçları

Sıcaktan daha az etkilenmek için su: Yaz mevsiminde özellikle de sahil kenarında geçirilen bir günde terleme oranı ve vücuttan kaybedilen su da artar. Bu nedenle çantanıza mutlaka su koymalı ve gün içinde yudum yudum içmelisiniz. Bu durum hem sıcaktan daha az etkilenmenizi sağlayacak hem de iştah kontrolünüzde size destek olacaktır. 

Alkol tüketmeyim diyenler için kombucha: Serin bir şeyler içmek istiyorum ancak alkol almak istemiyorum diyenler için sahil kenarında içecebileceğiniz, hem serinleyip hem bağırsak floranıza destek olacağınız içecek ise kombucha. Fermente edilmiş çay olan kombuchayı sade içecebileceğiniz gibi zencefilli, meyveli olanları da tercih edebilisiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise aldığınız içeceklerin içeriği ve hijyen durumu.

Mineral kaybını korumak için maden suyu: Bu sıcak günlerde su tüketiminiz kadar sıvı tüketiminiz de çok önemli. Sıvı tüketiminizi artırmanın ve mineral dengenizi korumanın en kolay ve serin yollarından biri de maden suyu tüketmek. Sahil kenarı çantanızda da mutlaka maden suyuna yer vermelisiniz. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta maden suyunuzun sade olması. Az yemek istiyorum ancak doygunluk sağlasın diyenler için kuruyemiş: Sahil kenarında hem yer tutmasın küçük parça taşımak istiyorum hem de ufak atıştırmalık olsun, öğün yapmak istemiyorum diyorsanız kuruyemişleri mutlaka yanınıza almalısınız. Ancak bu noktada kuruyemişlerin kendisi küçük olsa da enerji ve yağ değerlerinin yüksek olduğunu unutmadan beslenme programınıza eklemelisiniz. 

Doygun bir şeyler arıyanlar için soğuk sandviçler: ‘Sandviç mi, bir sürü karbonhidrat!’ diyenleri de duyar gibiyim ancak dışarıdayken alacağınız çoğu yemeğe göre evde peynirli, etli, tavuklu, sebzeli hazırlayabileceğiniz sandviçler hem daha sağlıklı hem de kalori açısından daha avantajlı olacaktır. Bu nedenle normalde çok tercih etmesek bile böyle zamanlarda tercih edebileceğiniz bir alternatiftir. Yanına da ayran veya kefir ekleyerek daha da doygun bir öğün elde edebilirsiniz. 

Atıştırmalık arayanlar için taze meyveler: Taze meyveler de sahil kenarında yanınızda bulunması gereken olmazsa olmazlardan. Hem karbonhidrat kaynağı olduğu için hem de çoğu yaz meyvesinin su içeriği de çok yüksek olduğu için önemli bir gruptur. 1 porsiyon taze meyve olarak yanınıza 10-12 küçük çilek veya 10 tane erik veya 4 tane kayısı veya 15 tane kiraz alabilirsiniz. 

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan