in ,

“Telaşa gerek yok hepimize yeter!”

Virüs nedeniyle baklagillere olan rağbet artarken stokların durumu ve oluşan fahiş fiyatlar soru işareti yaratıyor. Başkan Yardımcısı Doğan ürünlerin depolardan çıkış fiyatlarının aynı olduğunu stok durumlarının da şu evrede yeterli olduğunu kaydetti

telasa-gerek-yok-hepimize-yeter

Türkiye’de korona virüs salgını nedeniyle konulan vaka sayısı maalesef ki her geçen gün artıyor. Can kayıplarıyla birlikte artan virüse karşı tedbir düzenlemeleriyle ilgili, toplumda yaşanan söylentiler de alıp başını gidiyor… Bu söylentiler içinde en çok dile getirilen ve zaman zaman talepte de bulunulan konu ise evden çıkmama yasağı. Hal böyle olunca gelecek günlerin belirsizliği karşısında tedbir alma ihtiyacı hisseden vatandaş soluğu gıda stoğu yapma amacıyla marketlerde alıyor. Vatandaşın geç bozulması ve besleyici özellikleri nedeniyle tercihlerinde gözde olan ürün ise tabii ki baklagiller. Zaman zaman marketlerde rastladığımız boş raf görüntüleri ise, stokların ileriki günler için yeterli olup olmayacağı sorusunu akıllara getiriyor…

‘SORUNUMUZ YOK’

Ürünlerin bulunup bulunamayacağı ile ilgili yaşanan kaygıya dair açıklamalarda bulunan İzmir Ticaret Borsası (İTB) Baklagiller Toptan Ticareti Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı İlhan Doğan, Türkiye’deki bakliyat stoklarının şu evrede yeterli olduğunu belirtti. Doğan, lojistik sorunlar nedeniyle kısa gecikmeler dışında sorun yaşanmadığını kaydederek vatandaşa, ‘Telaşa kapılmayın’ çağrısı yaptı. “Türkiye’de bakliyat stoğu oldukça fazla. Tüm depolara, Mersin’den Antep’e her türlü üretim alanından ürün geliyor” diyen Doğan, “Şu aşamada ülkede stok veya tedarik zincirinde büyük bir sorun olduğunu söyleyemeyiz. Biliyorsunuz bu tür durumlarda önemli olan ürünün var olması ve tedarikçinin bunların getirebiliyor olması çok önemli. Sadece lojistik sisteminde anlık, dönem dönem ortaya çıkan sorunlar yaşandığını söyleyebiliriz. Talep fazla olması nedeniyle oluşan bu durumdan dolayı daha önceki süreçlerde iki günde gelen mal, bir hafta gibi bir sürede geliyor. Bunun dışında bakliyat konusunda bir sorun en azından şimdilik yok gibi gözüküyor. Virüs nedeniyle insanlar evlerine ürün stoğu yapıyor, yarın talep artarsa ne duruma gelir onu kestirmek çok kolay değil. Yine de panik yapacak hiçbir durum yok” dedi.

‘YASAK OLURSA DA…’

Başkan Yardımcısı Doğan, bu gibi süreçlerde insanların birbirlerini düşünmesinin faydalı olduğunu belirterek sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi durumunda sorunlar yaşanabileceğini belirtti. İlhan Doğan şunları söyledi: “Bu tür süreçlerde insanların birbirini düşünmesi lazım. Virüs nedeniyle vatandaşlar bir kilo almak yerine beş kilo ürün alıyor. Bu süreç uzarsa, yani insanlar bu şekilde ihtiyaçtan fazlasını alıp evlerine stoklamaya kalkarsa yarın eldeki stok ne kadar idare eder kimse bilemez. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinden bahsediliyor. Böyle bir durum olursa zaten ister istemez ürün bulmak mümkün olmayacaktır. Yasaktan dolayı tedarik zincirini sağlayan insanlarda haliyle çalışamaz, dolayısıyla bakliyat değil hiçbir ürün gelemez. Gelse dahi tüccar kepenk açmayacağı için satacak yer bulamazsınız.”

‘…FİYATLAR AYNI’

Kimi ürünlerde fiyatların fahiş yükselmesine de değinen İlhan Doğan, ürünlerin depolardan çıkış fiyatının geçtiğimiz aylarla aynı olduğunun altını çizerek, “Depola Birkaç ay öncesinde, yani virüs Türkiye’ye gelmeden önce ürünlerin depolardan çıkış fiyatı neyse, bugün de o fiyata ürünler depodan çıkıyor. Tedarikçiden depolara malların geliş sürecinde 10 kuruş, 20 kuruş fiyat değişikliği gözleniyor ki bu rutin olarak oluşan bir değişim. 1 liralık mal 2 lira oldu diye bir durum yok. Ancak ürünü alan son satıcı yani perakendeci üzerine ekstra bir ücret koyup fiyatları arttırıyorsa bunu bilemeyiz. Fahiş fiyat artışları belki buralarda oluyorsa oluyordur. Bunun dışında lojistik sisteminde bir sorun yaşanmaz, yani maliyetler artmazsa bakliyat ürünlerinde büyük fiyat artışı olmasını beklemiyoruz” diye konuştu.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

odeme-aliskanligi-enfekte-mi-olacak

Ödeme alışkanlığı enfekte mi olacak?

saglik-calisanlarina-alkisli-destek

Sağlık çalışanlarına alkışlı destek!