in ,

TESK TIR’ı İzmir’de: ‘Dijitalleşemeyen işletmeler ölüyor’

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ve Google iş birliği ile gerçekleştirilen ‘Restoran ve Kafeler Dijitalleşiyor’ Projesi’nin tanıtımı İzmir’de yapıldı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun (TESK) girişimiyle, Google iş birliği ile gerçekleştirilen ‘Restoran ve Kafeler Dijitalleşiyor’ Projesi’ kapsamında Konak Meydanı’na yerleştilen TESK TIR’ının tanıtımı yapıldı. Tanıtımda konuşan İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanı Doğan Kılıç, İzmir’deki birçok esnafının pandemi döneminde dükkanlarını temelli kapatmak zorunda kaldığını belirtti. Kılıç, “Dijitalleşmeyi bilen ve dijitalleşen esnafımız pandemi sürecinde zarardan çok kar ederken dijitalleşmeden haberi olmayan esnafımız ne yazık ki dükkan kapattı. Şu an verilen eğitimler o zaman verilseydi esnafımız adına çok iyi olacaktı. Dijitalleşmeyi öğrenip, dijitalleşmeyi bilmeyen esnafa öğretip esnaflarımızı dijitalleşmeden faydalandırmamız lazım” diye konuştu.

REKABET ORTAMI
İzmir esnafını elektronik siparişe ve dijitalleşmeye hazırlamak amacıyla projeyi düzenlediklerini belirten İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, “Korona virüs yüzünden kapanan, kısmen kapanan veya hiç kapanmayan dükkanlar oldu. Bazı esnaf az, bazısı çok zarar gördü. Korona virüs herkese olumsuz olarak tesir etmedi. Kolonyacılar, pastacılar, şarkütericiler zengin oldu; ciroları 3 4 kat arttı. Servisçiler, lokantacılar, kafeciler, restorancılardan çoğu ise zarar gördü; dükkan kapatmak zorunda kaldı. Şu an hala o dükkanlardan kapalı olan var. Pandemi süresinde dijitalleşmeyi yakalayabilenler, daha önceden buna hazırlıklı olanlar pandemiyi en az zararla atlattı. Bu proje ile yapılmak istenen sektörde faaliyet gösteren esnafı e-alışveriş ile tanıştırmak ve rekabete ortak etmek. Dijitalleşmeyle ilgili insanların bilgili ve eğitimli olması lazım. Bugünkü işletmelerde dijitalleşme ve elektronik alışveriş olmadan ticari hayatını devam ettirmesi mümkün gözükmüyor. Herkes dijitalleşmenin ne olduğunu öğrenmeli” açıklamalarında bulundu.

İlteriş Kağan Abeş – Ali Ekrem Kulağıduymaz

İzmir’de DEAŞ’a finansal destek sağlayan kişilere operasyon: 5 gözaltı

tffden-biz-bize-yeteriz-kampanyasina-1-milyon-923-bintl

TFF’den flaş yabancı oyuncu kuralı kararı