in ,

Tüm illerde koronavirüs var: Peki, İzmir’de durum nasıl?

Bakan Koca, Türkiye’da koronavirüsün illere göre dağılımını açıkladı. İlk 5’te İstanbul, İzmir, Kocaeli, Ankara, Konya yer alıyor.

saglik-bakani-koca-virusun-ulkemizde-olma-ihtimali-cok-yuksek

Bakan Koca;; “Bugün 14 bin 396 kişiye test yapıldı. 2 bin 148 kişinin daha korona virüse yakalandığını tespit ettik Bugünkü vaka sayısı 2 bin 148. Bugün hayatını kaybedenlerin sayısı 63.

Sağlık Bakanı Koca, bugüne kadar illerdeki dağılımı göstermediklerini, İtalya’nın bu hatayı yaptığını, ülke olarak bu hatayı işlemek istemediklerini ancak bugün bütün illerde virüs olduğunu söyledi.

İzmir’de vaka sayısı 853

Bakan Koca, illere göre koronavirüs tablosunu açıkladı: “Toplam 39 ilimizde can kaybımız var. 42 ilimizde hayatını kaybeden vatandaşımızın olmadığını gösteren bir tablo var.

İstanbul’daki vaka sayısı 8 bin 882, İzmir’de 853, Ankara’da 712 vaka var.

En çok vefat görülen 10 il

İstanbul 117i İzmir 18, Kocaeli 8, Ankara 7, Konya 7, Zonguldak 5, Trabzon 5, Balıkesir 5, Adana 3, Sakarya 3

Hayatını kaybedenlerin yaş oranı

Hayatını kaybeden kişilerin yüzde 79,5’u 60 üstü. Yoğun bakımda olanların yüzde 75’i 60 yaşın üstünde. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yüzde 69’u tansiyon hastası. Yoğun bakımda olanların yüzde 63’ü tansiyon hastası olduğunu görüyoruz.  Umredeki vatandaşlarımızla ve yurtdışından gelen öğrencilerle ilgili Bilim Kurulu olarak şöyle bir karar almıştık. Pozitif olanlar hastaneye, semptom gösterenler hastaneye negatif çıkanlar ve semptom göstermeyenler ise onay formuyla evde izolasyonlarının uygun olduğuna karar verildi. Eğer gerçekten ciddi bir şekilde kendimizi izole edebilirsek ve teması minimalize edebilirsek bu tabloyu tersine çevirebiliriz.

601 sağlık çalışanı korona virüse yakalandı

Sayın Cemil Taşçıoğlu için Allahtan rahmet diliyorum. Çok iyi bir insandı, görevinin başında hizmet etti. DSÖ Avrupa Direktörü vakaların yüzde 10’unun sağlık çalışanı olduğunu söyledi. Bizde böyle bir ürün yok ancak her geçen gün sağlık çalışanımızda pozitif çıkan sayısının fazla olduğunu söylemek istiyorum. 601 sağlık çalışanı corona virüse yakalandı.

4 milyon adet N95 maske dağıtıldı

Son bir haftada 4 milyon adet N95 maske dağıtıldı. Yoğun bakımlardaki doluluk oranımız yüzde 63. İstanbul’da servis doluluk oranı yüzde 58’de.

korona-korkusundan-intihar-etti

Koronadan 63 kişi daha hayatını kaybetti

yerel-basina-destek-yok-mu

Yerel basına destek yok mu?