in ,

Turizmde bayram beklentisi büyüyor

Turizm sektörü yaza hazırlanıyor. Olumsuzlukların aşılacağını söyleyen ETİK Başkanı Mehmer İşler; “Sektör, Ramazan Bayramı ile birlikte umutlandı” dedi

turizm-acenteleri-daha-fazla-destek-bekliyor

Hayatımızı olumsuz etkileyen koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinden en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. İşletmeler, sağlık için alınan önlemler kapsamında uzun süre kapalı kalmak zorunda kaldı. Maliyetlerini kurtaramayan oteller de tek tek kepenk indirirken diğer yandan aşılamayla umut ışığı doğmuştu. Tam aşılanma umuduyla birlikte rezervasyonlar yeniden canlanırken, mutasyonlu virüs korkusu ve Avrupa’nın izlediği politika nedeniyle yeniden iptaller başlamıştı.

otelciler-seve-seve-hizmet-verir-ama-mehmet-isler-etik-turofed

Şimdi ise sektörün Ramazan Bayramı’na hazırlık içerisinde olduğunu söyleyen Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, “Aşılama ve Güvenli Otel Sertifikası sayesinde daha olumlu bir senaryo karşımızda derken mutasyonlu virüs nedeniyle Avrupa tatil rezervasyonlarını iptal ediyor. Fakat Rusya rezervasyon yapmaya devam ediyor . Ayrıca bu sezondan umutluyuz çünkü biliyoruz ki pandemi nedeniyle koşullar normal değil. Ancak turizm sektörü bugüne krizlerle mücadele ederek geldi. Her türlü krizde umudunu kaybetmedi. Baharın gelmesiyle birlikte turizm sektörü sezonu açacak. Burada önemli kısım ise 12 Mayıs’ın ardından gelecek bayrama yönelik bir odak geliştiriyor olmamız. Bayram bizler için kurtarıcı olacak” diye konuştu.

‘ÜMİTLER YEŞERİYOR’

Özellikle Avrupa iptalleri olsa dahi Rus turistlerin rezervasyonda bulunduklarını aktaran İşler, “Ruslar nisan ayından itibaren güneydeki tesislerimizi tercih etmeye başladı. Yaz sezonunda ciddi bir Rus turist ülkemizde tatilini gerçekleştirecek. Rusya için Türkiye vazgeçilmez bir destinasyon. Rus pazarı bütün olumsuzluklara, yaşananlara rağmen Türkiye’den asla vazgeçmeyen bir pazar. Dolayısıyla Rusya erken rezervasyonlar yapıyor. Ayrıca ülkemize giriş yapıyorlar. Bu anlamda bizlerin ümitleri yeşeriyor” dedi.

‘HAZIRLANIYORUZ’

Yaşanan pandemi sürecinin insanların evde olmasıyla birlikte olumsuz etkilediğini aktaran İşler, “Turizm sektörü  gelecek bayram ile birlikte umutlandı. Bayram bizler için sezon kurtarıcı olacak. Umutlarımız bu yönde. Pandemi ile biten ümitlerimiz bu sezon yeşerdi. Sektörümüz sezona her şeyiyle sertifikaları ve hijyen konusunda öncelikleri ile hazır.  Bu öngörü dahilinde bu sezon iş yapmak, ekonomiye can suyu katmak ve ayakta kalmak adına mücadele veriyoruz. Son kritik virajı da sezona hazırlanarak geçireceğiz. Sezondan umutluyuz fakat Beklentimiz elbette mutasyonlu virüs konusunun tüm dünyada çözüme kavuşması” dedi.

Rana Beyza Öztürk/ Özel Haber

gunluk-47-liralik-gelirle-ay-biter-migunluk-47-liralik-gelirle-ay-biter-mi

Günlük 47 liralık gelirle ay biter mi?

103-emekli-amiralin-ardindan-deniz-aslanlari-da-bir-bildiri-yayimladi

103 emekli amiralden ‘Montrö’ ve ‘Atatürk devrimleri’ bildirisi!