in ,

‘Türkiye cazip bir destinasyon oldu’

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, “Küresel ticaretteki yavaşlamaya ve iç pazardaki daralmaya bağlı olarak dış ticaretimizin kapıları olan limanlarımızın yük hacminde sınırlı bir artış var.

dto-yusuf-ozturk

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü verilerine göre, yılın ilk 6 ayında limanlarda elleçlenen yük miktarı 273 milyon ton, konteyner miktarı 6 milyon 387 bin TEU oldu. Yıl sonunda konteyner elleçleme miktarının geçen yılın düzeyinde 12-13 milyon TEU civarında olması bekleniyor” dedi.

TÜRKİYE CAZİP’

Turizmin stratejik bir sektör halini aldığını ve Türk deniz turizminin iyi bir ivme kazandığını belirten Öztürk, “Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan Avrupa Birliği ütesi ülkelerdeki durgunluk ve Euro-Dolar paritesinin eşitlenme noktasına gelmesi ihracatı olumsuz etkiledi. Net döviz rezervlerimiz son 20 yılın en düşük seviyesine gerilerken ülke kredi riski maalesef 900 puanı gördü. Türkiye’nin ithalatı ihracatından 2 kat daha fazla artmaya devam ediyor. İlk 6 ayda ihracatımız yüzde 20 artarken, ithalat yüzde 40 arttı. Artan cari açık dövize talebi canlı tutarken, turizm oldukça stratejik bir sektör haline geliyor. Küresel ticaretteki yavaşlamaya ve iç pazardaki daralmaya bağlı olarak dış ticaretimizin kapıları olan limanlarımızın yük hacminde sınırlı bir artış var. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü verilerine göre, yılın ilk 6 ayında limanlarda elleçlenen yük miktarı 273 milyon ton, elleçlenen konteyner miktarı 6 milyon 387 bin TEU oldu. Yıl sonunda konteyner elleçleme miktarının geçen yılın düzeyinde 12-13 milyon TEU civarında olması bekleniyor. Geçen yıl karantina önlemlerinin gölgesinde iyi bir performans gösteren deniz turizm sektörümüz, bu yıl pandemi sonrası kısıtlamaların kalktığı hareketli bir sezon yaşıyor” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk

bogulma-genelgesi

81 il valiliğine ‘boğulma’ genelgesi! Yüzme alanları…

İzmir’de 278 düzensiz göçmen ve 4 organizatör yakalandı