in ,

‘Türkiye’ye yetecek kadar makarna, un var’

Ege Perakendeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve İZTO Meclis üyesi Mehmet Feyzi Başdaş, koronavirüsüne karşı önlemler aldıklarını söyledi.

basdastan-korona-tedbirleri

Ege Perakendeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve İZTO Meclis üyesi Mehmet Feyzi Başdaş, benzer önlemleri aldıklarını söyledi. Başdaş, “Ülke olarak da, sektör olarak da hazırlıksız yakalandık. İnsanlar 11 Mart’ta aynı anda alışveriş yapmaya başlayınca sıkıntı yaşandı. Çünkü sektör böyle bir şeye hazır değildi.

Biz virüsten korunmak için ilk etapta maske ve eldiven takmaya başladık. Müşterinin mesafeyi korumasını sağlamaya çalışıyoruz. İçerde kalabalık olduğu zaman müşterilerin bir kısmını dışarıda tutuyoruz. Müşteriler mağazaya girdiklerinde kendilerine verdiğimiz eldivenlerle alışverişi yapıyor. İşleri bittiğinde de çıkarıp atıyorlar. Böylece hem kendimizi, hem de müşterilerimizi korumuş olacağız” dedi. Vatandaşların koronavirüs salgını sonrası panik yaptığını ve bazı ürünleri stoklamaya başladığını anımsatan Başdaş, “Avrupa’da insanlar tuvalet kağıdını fazla fazla aldı. Türkiye’de ise genelde makarna ve kolonya stoklandı. Türkiye’ye yetecek kadar makarna var. Burada sıkıntı yok. Sadece talep arttığı için lojistik sıkıntısı yaşanıyor. Biz daha önce bir ayda sattığımız makarnayı, şimdi 3 günde satıyoruz. Mağazaya makarna geldiğinde bir saat içerisinde tükeniyor. Ama halkımız şunu bilsin; Türkiye’de ne makarna, ne de un sıkıntısı yok. Orta Doğu ve Afrika’ya makarna ihracatı yapıyoruz. Dünyanın en büyük makarna ihracatçısı Türkiye. Türkiye’de makarna ve buğday sıkıntısı yok İnsanlar rafları boş görünce telaş yapıyor ama buna gerek yok. Sadece ürünlerin markete gelmesi geciktiği için raflar boş kalıyor” ifadelerini kullandı. (DHA)

saglik-bakanligina-alinacak-32-bin-personele-iliskin-ayrintilar-aciklandi

Sağlık Bakanlığı’na alınacak 32 bin personele ilişkin ayrıntılar açıklandı

baskan-gumrukcu-maskeleri-hasyaneye-teslim-etti

Başkan Gümrükçü maskeleri hastaneye teslim etti