in ,

Ulaşımın yeni gözdesi ‘bisiklet’

Salgından sonra toplu taşıma kullanmak istemeyen vatandaşın yeni gözdesi bisiklet oldu. Satıcılar ve dernekler, “Ulaşım aracı olarak bisiklete büyük rağbet var” dedi

ulasimin-yeni-gozdesi-bisiklet

Bisiklet kullanmanın sağlığa ve psikolojiye olan etkisi tüm dünya tarafından biliniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentlerin ‘bisikletle yaptığı kilometreleri’ yarıştırdığı ve en çok pedal çeviren kentin kazandığı Avrupa Bisiklet Yarışmasında (European Cycling Challenge 2017) 855 bin kilometre ile lider şehir olmuştu. Yaşanan salgın sonrası ise İzmirli satıcılar ilk kez bisiklet satışına yetişemediklerini söyledi. Toplu taşıma kullanmak istemedikleri için genç yaşlı demeden herkesin bisiklete ilgi duyduğunu belirten Eşpedal Derneği Başkanı Fatih Söylemez, “Spordan çok ulaşım aracı olarak kullanılması her anlamda çok daha önemli. Böylesine ilgi varken bilinçsiz kullanıma dikkat edilmesi şart” açıklamalarında bulundu.

‘SATIŞLARIMIZ ARTTI’

İzmir’de bisiklet satışlarında büyük bir yoğunluk olduğunu söyleyen Aktif Bisiklet Mağaza Müdürü Halil Gümüşgerdan, “Ulaşım aracı olarak kullanmak isteyenlerin sayısı ise arttı. Korona virüs tedirginliğinden dolayı toplu taşıma kullanmayayım bisiklet ile gidip geleyim diyen bir kesim var. Ulaşım aracı olarak kullanmak istiyor insanlar. Fiyatlar artıyor. Devlet gümrük vergisi koymuştu. Ağustos sonuna kadar gümrük vergisi var. Korona ile ilgili yapılan ilk kapsamlı açıklamadan beri böyle. Bu nedenle ithal ettiğimizden bir zam söz konusu” dedi. Delta Bisiklet Sahibi Sungur Çağırgan da, “Toplu taşıma kullanmak istenmediği için eski bisikletleri tamir etmemizi isteyenlerin sayısı da bir hayli fazla oldu” diyerek talebi dile getirdi.

‘DEZAVANTAJLI KESİM İÇİN BİSİKLET’

Bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanımının, spor amaçlı kullanıma göre daha önemli olduğunu söyleyen Eşpedal Dernek Başkanı Fatih Söylemez, aynı zamanda elektrikli bisiklet ve pandem bisiklet modellerinin ulaşım aracı olarak özendirilmesinde büyük etkisi olacağını düşündüğünü belirtti. Söylemez, “İzmir’de pek çok bisiklet grubu var. Hepimiz koordine olmaya çalışıyoruz ve şunu söyleyebilirim ki, çok fazla bisiklet kullanılıyor, sokaklarda şuan merkezi bölgelerde sayının çok arttığını mağazalara ilgi olduğunu, eski bisikleti tamir etmek istemekten, yeni almaya büyük bir ilgi duyulduğunu biliyoruz. Bu ilgi sıcak kalmalı fakat bilinçsiz bir alan. Çok bilgi olmadığı için bisikleti iyi bilen insanların yardımcı olmaları gerekiyor. Hangi amaçla kullanılacağından, boy kilo dengesine yönelik bir bisiklet tercihi olması önemli. Araba bilinir oysa bisiklet ülkemizde daha çok bilinen bir alan değil” dedi.

Türkiye koşullarında bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasında elektrikli bisiklet ve pandem bisikletin büyük bir artısı olacağını belirten Söylemez, “Özellikle bisikletin ulaşımda kullanılmasını istiyorsak, elektrikli bisiklet iyi bir alternatif bunun yaygınlaştırılması lazım. Yokuşta elektriği aktif edip, destek sağlıyorsun. Bu anlamda bir diğer alternatif pandem bisiklet. Bu bisikletlere iki kişi binebiliyorsunuz. Annenizi gideceği yere götürebiliyorsunuz. Dezavantajlı kesimler için çok uygun. Firmaların buna yönelik çözümler üretmesi gerekiyor. Engellilere yönelik bisikletler var ama üretimi az ve yüksek maliyetli ”dedi.

‘ALT YAPI GEREKLİ’

Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu (BUGEP) gönüllüsü Mustafa Karakuş da bisiklet kullanımında büyük bir artış olduğunu belirtti. Karakuş, “Başlarını kaşıyamıyorlar. Aileler özellikle katlanır bisiklet almaya yönelmiş. Eksikler var. 15 senedir bisikletin ulaşım aracı olması için uğraşıyoruz. Tedbir almak yeterli olmuyor, alt yapı çok önemli” dedi. Yaşanan salgın sürecinin ulaşım amaçlı bisiklet kullanımını tetiklemiş olduğunu belirten Karakuş, “Ulaşım yapabildiğin en ucuz ve çevreci ulaşım aracı bisiklet. Biz bu ulaşımın trafikte bir alternatif olabileceğini, hem obezite hem sağlık açısından çok mantıklı olduğunu düşünüyoruz. Belediye şimdi bu çalışmaları yapıyor. Çözüm için alt yapıyı belediyenin güçlendirmesi gerekiyor. Sahilde gezinti için değil, ulaşım için bisiklet yolu istiyoruz. Belki potansiyel çoktur ama kimse kendini trafikte güvende hissetmediği için bunu tutuyor. Yola çıktığında kendini güvende hissetmiyorsa yapamıyor. Belediyenin bunu çözmesi iyi olabilirdi. Pandeminin getirdiği bu avantajı kullanabiliriz” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

eshot-otobuslerinde-kapasite-muammasi

ESHOT otobüslerinde kapasite muamması

bayindirdan-baskan-soyere-anlamli-ziyaret

Bayındır’dan Başkan Soyer’e anlamlı ziyaret