in ,

‘Urla’da kimse Oğuz’a referans olmamıştır’

CHP İzmir eski Milletvekili Baratalı, FETÖ terör örgütü ile ilişkisi nedeniyle tutuklanarak cezaevine konulan ve yargılaması süren Burak Oğuz hakkındaki ‘Cemaat üyesi’ iddialarının genel merkez yetkilileri ve PM üyelerine anlatıldığını belirtti

urlada-kimse-oguza-referans-olmamistir

CHP’den Urla Belediye Başkanı seçilen Burak Oğuz’un FETÖ ile ilişkisi olduğu iddiasıyla önce gözaltına alınıp sonra tutuklanmasının ardından AK Parti ve CHP arasında başlayan tartışma ve söz düellosu hız kesmeden devam ediyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, ‘Oğuz’un referansı kim?’ sorusunu yöneltirken, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli de sürece yönelik açıklamalarda bulundu.

Öte yandan CHP Konak eski ilçe Başkanı Aytekin Tunus, çıktığı bir televizyon programında, partiye üyeliği 2010 yılında Konak’tan yapılan Oğuz’un, 2011 döneminde kendi döneminde Konak ilçe üyesi olduğunu, CHP İzmir eski Milletvekili Bülent Baratalı’nın da olumlu görüş bildirdiğini öne sürmüştü.

Eski ilçe başkanı Tunus, o dönem milletvekili aday adayı olan Burak Oğuz hakkında kendisine gelen ‘cemaat mensubu’ uyarılarını dikkate aldığını, kendisi ile defalarca konuşup kamuoyunu ve ilçe teşkilatını tatmin edecek bir açıklama yapmasını istediğini söyledi. Tunus, Oğuz’un bundan kaçtığını dile getirerek, bu nedenle adaylığının sakıncalı olabileceğini genel merkez yetkililerine bildirdiğini ve bahsi geçen kişinin o dönem aday yapılmadığını söyledi.

Süreç karşılıklı açıklamalar ve suçlamalarla sürerken, CHP İzmir eski Milletvekili, Urlalı deneyimli siyasetçi Bülent Baratalı, Konak İlçe eski Başkanı Aytekin Tunus’un yaptığı açıklamalar başta olmak üzere sürece dair önemli açıklamalarda bulundu.

‘HUKUKA GÖRE HALEN MASUM’

Burak Oğuz ile ilgili sürecin yargıda olduğunu belirten deneyimli siyasetçi Bülent Baratalı, önce, “Ben aynı zamanda bir hukukçuyum. Anayasanın 132’inci maddesi gereğince yargılama devam ettiği sürece mahkemelere ya da diğer kurumlar ve süreç hakkında bir şey söylemek doğru değil. Burak Oğuz, hakkındaki bir iddiadan dolayı yargılanıyor. Hukuken masumiyet karinesi gereği hala masum. Bir hukukçu olarak ben bütün hayatım boyunca insan hakları evrensel beyannamesine, hukuka ve yasalara inandım. Herkes hakim karşısında kesin yargıyla mahkum olmadığı sürece masumdur. Bu durum, Burak bey için de geçerli. Mahkemelerde devam eden konularla ilgili görüş bildirmeyin, telkin de bulunmayın deniyor. Bu kurala saygı duyuyorum. Hep beraber sonucunu göreceğiz” açıklamasını yaptı.

‘ÖNCE AKP AKLANSIN’

Hukukçu kimliğinin ardından partisi CHP’ye yönelik eleştirilere siyasetçi kimliğiyle yanıt veren Bülent Baratalı, önce genel politika üzerinden bir değerlendirme yaparak, “AKP kendi üzerine oturmuş, beraber yol yürümüş, aynı mevzide iki ayrı yoldan giden ve ne istediniz de yaptınız da diyen, hocam ne olur gelin diyen, Pensilvanya’ya kadar gidip el etek öpen, kirli çamaşırlarına ellerini yüzlerine süren bu takım. Şimdi ‘Rabbim affetsin, yanıldım’ diyerek bu işlerden sıyrılmak kolay bir şey değil. ‘Ben yanıldım’ diyor iktidar sahipleri. Şimdi CHP’nin üzerine oynuyorlar. 10 yıl milletvekilliği yaptım. Sayın Deniz Baykal zamanında en az 10 defa bu konuyla ilgili konuşma yaptım. Sayın Kamer Genç’i dövmeye kalktılar, zorla ellerinden aldık. Ayrıca iktidara dedik ki ‘Ya bu Fethullahçı cemaat, müsteşarları ve müsteşar yardımcılarını ele geçirdi, orduyu ele geçirdi, jandarmayı ele geçirdi, devlete şirk koşuyorlar’. ‘Bir tane gösterin’ dediler bize. Sonra da günlerini gördüler. Bu iktidarın FETÖ’cülük ile özdeş, onu kullanmış bu siyasi iktidarın CHP ye söyleyecek iğne ucu kadar lafı olamaz. Çünkü yakın tarih daha birkaç sene. Bizden kimse Pensilvanya’ya gitmedi, kirli atlet öpmedi, hocam ne olursun gel sana hasret kaldık diye salya sümük ağlayan da olmadı. Bizim ‘Ankara’yı parsel parsel sattın’ diyen başkanımız da yok. Önce bunlar aklansın, sonra sıra CHP’ye gelirse CHP bunun hesabını verir. Hesap sormayan da namerttir” diye konuştu.

‘SEÇİLİNCE DÜĞMEYE BASTILAR’

Genel açıklamalarının ardından sorularımızı yanıtlayan CHP İzmir eski Milletvekili Bülent Baratalı, tutuklu belediye başkanı Burak Oğuz’un durumunu AK Partililerin bildiğini ancak seçilmesini beklediklerini savunarak, “Sayın Burak Oğuz hakkındaki bu iddialarla ilgili AKP teşkilatının elinde zaten ses ve görüntü kayıtları olduğunu biliyordu herkes. Daha seçimden önce ‘başkansız kalacaksınız’ diyenler oluyordu. Beklediler, nasılsa kazanacak dediler. Ondan sonra da bunları sahaya sürdüler. Urla’da zaten başka birinin kazanması mümkün değildi. Sayın belediye başkanı (Burak Oğuz’u kastediyor) kazandı. Sonra da planın ikinci aşaması için düğmeye bastılar” dedi.

‘KİMSE REFERANS OLMADI’

Urla’da yaşayan ve Urla’dan siyasete giren deneyimli siyasetçi Bülent Baratalı, Urla İlçe eski Başkanı Bahri Yalaz’ın Burak Oğuz hakkındaki tüm iddiaları genel merkeze kadar gidip anlattığını vurgulayarak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın da ısrarla sorduğu ‘Oğuz’un referansı kim?’ açıklamalarını da yanıtladı. Bülent Baratalı, şöyle konuştu: “Bunlar Urla’da konuşuluyordu zaten. Sayın İlçe Başkanı Bahri Yalaz bunları genel merkeze gidip anlattı. PM’de adaylar belirlenirken, PM üyelerimiz, ismini de vereyim, İzmir Milletvekili de olan Mehmet Ali Çelebi, Oğuz hakkındaki tüm iddiaları anlattı. Urla’da bunlar konuşuluyor diye anlattı. Buna rağmen bizim genel merkezimiz bir karar aldı. Bizde bir adet vardır, genel merkezimiz bir adayı tayin ettiği zaman, CHP’liler onun arkasında durur. Bizde usul şöyledir, araştırma yapılır, bunun için ya milletvekili ya da PM üyesi o il veya ilçeye gönderilir. Onlar araştırma yapar, o araştırma ile sunulur, il genel merkeze götürür. Genel merkez de araştırma yapar, ondan sonra listeler MYK’ya sunulur. MYK listelerde son düzenlemeyi yapar. Son düzenleme PM’ye sunulur. Adaylarımız PM tarafından belirlenir. O sürece kadar arada kimler varsa referans odur. Ancak Urla’dan kimse Oğuz’a referans olmamıştır. Eski ilçe başkanımız karşımda oturuyor şimdi. O, genel merkeze kadar gidip tüm iddiaları anlatmıştır” açıklamasını yaptı.

‘TUNUS YANILIYOR’

Urlalı deneyimli siyasetçi Bülent Baratalı, CHP Konak İlçe eski Başkanı Aytekin Tunus’un kendisinin Burak Oğuz’un Konak’tan üye yapılması noktasında ‘partide faydalı olur’ dediği şeklindeki açıklamasını ise reddetti.

‘BEN ÖNERMEDİM’

Baratalı, bu açıklamayla ilgili şunları söyledi: “Sayın Aytekin Tunus o konuda yanılıyor. Aytekin Bey, sanıyorum, bunu yanlış hatırlıyor. Burak Oğuz üye olmadan önce Aytekin Tunus’a Oğuz ile ilgili bir şey demedim. Aytekin Bey ile istediği televizyon kanalında karşılıklı konuşabiliriz. Binlerce insan önermişimdir. Ancak Burak Bey’i Konak İlçe Başkanlığı’na önermedim. 2010 yılında üye olmuş sanırım. Öner deselerdi önerirdim de, nereden bileyim ben. Ben genel merkez politikası yapıyordum o zaman. Aytekin Bey, Oğuz’un aday olduğunu, ancak kendisinin bu kişiyle ilgili tereddütleri olduğunu söyledi. Ben de ‘Sen ilçe başkanısın, tereddüdün varsa gereğini yap’ dedim. Gereğini yapmış zaten.”

Halide Polatlı / Özel Haber

donusum-yumagina-8-dugum-yola-cikti

Dönüşüm yumağına 8. düğüm yola çıktı

guzelbahceyi-ak-noktalarla-kusatacagiz

‘Güzelbahçe’yi AK Nokta’larla kuşatacağız’