in ,

Uşak’ın dünyaca ünlü güzelliği: Ulubey Kanyonu

Ulubey Kanyonu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletindeki Büyük Kanyon’dan (Grand Canyon) sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu. İsmini bulunduğu Uşak’ın Ulubey ilçesinden alan kanyonun derinliği 170 metre, uzunluğu ise 77 km’ye ulaşıyor. Dört bir yanı yemyeşil bir dokuyla çevrili olan kanyonun yanı başında kentin en önemli tarihi yerleşimi olan Blaundus Antik Kenti de bulunuyor

usakin-dunyaca-unlu-guzelligi-ulubey-kanyonu

Antik dönemlerden kalma su kanalları, kaya mezarları ve mağaralarıyla Uşak’ın en çok ziyaretçi ağırlayan Ulubey Kanyonunun eşsiz manzarasını izlemek için kanyonun üzerinde bir de Kristal Cam Teras bulunuyor. 135 metrekare alanı tamamen camlarla kaplı olan terasın kurşungeçirmez özelliği olan camlarının kalınlığı ise 30 mm.

Ulubey Kanyonu, Uşak’ın Ulubey ilçesi sınırlarında yer alan, muazzam manzarasıyla ülkemizin en etkileyici doğal güzelliklerinden biri. İsmini bulunduğu ilçeden alan kanyon, Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletindeki Büyük Kanyon’dan (Grand Canyon) sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olarak kabul ediliyor.

Büyük Menderes grabeninin çökmesiyle oluşan kanyon yer yer 140 ile 170 metre arasında derinliğe ulaşırken, zemininden ise Banaz Çayı ve Ulubey Çayı geçiyor. Kanyonun toplam uzunluğu ise 77 km’yi buluyor. Erozyonlardan dolayı toprağın sürekli aşınmasını sonucunda oluşan kanyonda kum taşı özelliği gösteren sert kayalar bulunuyor.

Hava akımı, yağmurlar, nehrin akışı ve rüzgarların etkisiyle oluşan kanyon boyunca antik dönemlerden kalma su kanalları, kaya mezarları ve mağaralar görülebilir. Ulubey Kanyonu etrafında yamaç paraşütü ve doğa yürüyüşleri yapılıyor. Yerel halk ise daha çok günübirlik ziyaretle piknik yapmayı tercih ediyor.

Kanyon ayrıca Hristiyan Montanism tarikatının merkezi olan Pepouza Antik Kentine de ev sahipliği yapıyor. Ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan kanyon, son zamanlarda doğa fotoğrafçıları ve düğün fotoğrafçıları için popüler bir mekan haline dönüştü.

Yakın geçmişe kadar yeteri kadar tanınmayan kanyon, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşuyor. Ulubey Çayı, bütün kanyonu saklı bir cennet haline getirmiş. Ulubey Kanyonu, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 27 Haziran 2013’te tabiat parkı ilan edildi.

CAM TERAS

Ulubey Kanyonu Cam Teras, Uşak Valiliği, Uşak İl Özel İdaresi ve Ulubey Kaymakamlığının ortak girişimiyle 2015 yılında yaptırıldı. Kanyona hakim muazzam manzarasıyla yerden 150 metre yükseklikte konumlanan cam terasın tamamı kurşungeçirmez 30 mm kalınlığındaki cam zemini 135 metrekare genişliğinde.

Seyir terasları, dürbünler, piknik ve dinlenme alanlarının yanı sıra cam terasın olduğu noktada yer alan kafe ve bungalov konaklama tesisleri yalnızca günübirlik gelenlere değil konaklamalı gelenler için de alternatif sunuyor.

TERS EV

Ulubey Kanyonu Ters Ev, kanyonu ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin bölgede daha çok zaman geçirmesi ve kanyona alternatif turizm mekanı yaratmak amacıyla inşa edildi. Ekim 2019’da hizmete açılan ters ev, dünyadaki örnekler incelenerek en iyisi olma hedefiyle planlanmış. 100 metrekare genişliğindeki ters ev, ilginç mimarisiyle ziyaret edip fotoğraf çekebileceğiniz bir mekan.

Ulubey Kanyonunda konaklamak isteyenler için 12 bungalov ev, çadır ve karavan kampından oluşan bir konaklama bölgesi bulunuyor. Her birinde bağımsız banyo ve klima bulunan bungalov evler, doğayla baş başa zaman geçirmek isteyenlerin gözdesi. Kendi çadırı ya da karavanıyla seyahat edenler için de tuvalet, duş, elektrik, kafe ve restoran gibi olanaklara sahip kamp alanı havanın kararmasıyla birlikte çıplak gözle yıldızları seyredebileceğiniz bir cennete dönüşüyor.

Uşak Ulubey Kanyonu, Anadolu coğrafyasının en etkileyici doğal güzelliklerinden biri. Dünyanın en büyük ikinci kanyonu unvanını taşıyan Ulubey Kanyonu, yemyeşil doğası, eşsiz manzarası, tarihi yapıları ve kamp alanlarıyla görülmeye değer.

NASIL GİDİLİR?

Ulubey Kanyonu, Uşak’ın Ulubey ilçesinde, Dilaver Köyü sınırlarında bulunuyor. Ulubey Kanyonu, Ulubey’e 2 km, Uşak’a 32, İzmir’e 220, Ankara’ya 411, İstanbul’a ise 492 km uzaklıkta.

İstanbul yönünden antik kente gelişte Gebze, Yalova, Orhangazi, Bilecik, Kütahya, Uşak rotasını izleyerek Ulubey’e ulaşmanız gerekiyor. İzmir yönünden gelişte ise Salihli, Kula ve Uşak üzerinden Uşak-Ulubey Karayolunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

Antik kente en yakın havalimanı olan (142 km) Zafer Havalimanı, Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde. Zafer Havalimanına İstanbul Havalimanından ve bazı Avrupa kentlerinden direkt uçak seferleri var. Blaundus Antik Kentine otobüsle ulaşım için ise Uşak Otogarından Ulubey dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

buca-kumtasi-heykel-rolyef-calistayi-usta-elleri-bulusurdu

Buca Kumtaşı Heykel Rölyef Çalıştayı usta elleri buluşurdu

bornovada-pazaryerlerinde-hes-kodu-uygulamasi-basladi

Bornova’da pazaryerlerinde HES Kodu uygulaması başladı