in ,

Vatandaşa yüzde 40 indirimli

250 bin konuta ilk günden 800 bin talipli çıktı. Evler 2 yıl sonra teslim edilmeye başlanacak

Sosyal konutta beklenen açıklama geldi. 10 Ekim’de ihaleler yapılıyor. Teslimat iki yıl sonra
Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesinin detayları hakkında bilgi veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “İstanbul, Bursa, Antalya ve İzmir’de 3+1’ler en düşük 950 bin lira olacak aylık taksiti 3 bin 562 lira olacak. İstanbul, Bursa, İzmir ve Antalya’da 2+1’ler en düşük 679 bin lira olacak. Bu iller dışında diğer yerlerde fiyatlar açıklandığı gibi olacak” dedi. Kurum, borç bitmeden evlerin satılamayacağını belirterek, “Gelir kapısı olarak burayı kimseye sunamayız. Hiçbir şekilde satamazlar, devredemezler. Kirada bir sorun yok ama satamazlar” ifadelerini kullandı. İlk gün 800 bine yakın talep toplayan projenin devamı da 100 bin ucuz arsa, 10 bin ucuz işyeri vaat ediyor.
İlk etabının maliyetinin 400 milyar TL’yi bulması gerekirken projede en ilginç nokta arsa hariç yaklaşık 1 milyon TL’nin üzerinde bir rakama mal olacak bir evin vatandaşa 600 bin TL’den satılacak olması.
Proje ile İstanbul’da 50 bin, İzmir’de de 12 bin 500 konut yapılması öngörülürken, talep toplarken vatandaşların gelir durumuna dikkat edilecek. İstanbul’da 18 bin, İzmir’de ise 16 bin TL’nin altında geliri olanlar talepte bulunamayacak.

Menemen’de Ahilik Haftası kutlandı

İzmir’i yenilemeliyiz