in ,

Vitrinlerde taklit ürün tarih oluyor!

İzmir Kuyumcular Odası’nın yaptığı başvuru sonunda vitrinleri kalabalık göstermek için kullanılan imitasyon ürünlere yasak geldi. Denetimler yakında başlıyor

vitrinlerde-taklit-urun-tarih-oluyor

Kuyumcuların vitrinlerinde imitasyon altın sergilenmesi yasaklanıyor. Konuyla ilgili harekete geçen İzmir Kuyumcular Odası, geçtiğimiz günlerde hem sahteciliğe karşı suç duyurusunda bulunmuş hem de kuyumcuların vitrinlerinde son dönemde giderek artan imitasyon takı sergilerinin yasaklanması yönünde başvuruda bulunmuştu. Yapılan başvuruya hızla yanıt verildi. Oda Başkanı Turgay Baransel, 6 Temmuz 2020 itibariyle çıkan düzenlemeyle kuyumcuların vitrinlerini demo ürünlerle zenginleştirmesinin yasaklandığını söyleyerek, “Bu ürünler bundan sonra vitrinlerde yer alamayacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri denetleme sırasında sadece gördüğünü test edecek. Bizim değerli metal olarak sayılan altın, gümüş, pırlanta gibi ürünlerin dışında artık vitrinlerde ürün olamayacak. Bijuteri satacak ticaret erbabı, bunlar için ayrı bir vitrin oluşturmak zorunda. Böylelikle müşteri yanılmayacak” dedi.

HAKSIZ REKABET

Demo ürünlerin, esnaf arasında haksız rekabete neden olduğunu kaydeden Baransel, “Bakıyorsunuz bir kuyumcunun vitrini kalabalık, çok sayıda ürün var ve çeşit görünüyor. Müşteri bunların gerçek olup olmadığını bilemez. İnsanlar bu nedenle daha çok çeşit var diyerek bu dükkanlara giriyordu. Bu da diğer esnafların iş yapmasına engel oluyordu. Bununla ilgili duyurularımızı yaptık, en yakın zamanda İzmir genelinde, 30 ilçede denetlemelere başlayacağız” diye konuştu.

‘SEZONU AÇAMADIK!’

Pandemi sürecinden sonra düğünlere verilen izinin ardından kuyumcu esnafının da iş yapma umudu başlamıştı. Ancak düğünlerin iptali ve yurtdışında yaşan Türklerin tatil planlarını ertelemesi nedeniyle hala sezonu açamadıklarını belirten Başkan Turgay Baransel, “Düğün sezonundan umutluyduk. Ancak bu organizasyonlarda ardı sıra iptaller veya ertelemeler oluyor. Bu nedenle bizim de işlerimiz durgun. Misafirlere kota uygulaması var biliyorsunuz, yapılmayacak yapılsa da gidilmeyecek düğünde takmak üzere kimse altın almıyor haliyle. Bu yıl Almanya, Hollanda gibi ülkelerde yaşayıp İzmir’e gelen Türkler de yok. Bizler işçiliği olan ürünlerden para kazanıyoruz. Bunların satılması içinde bu organizasyonlara ve alıcıya ihtiyacımız var ama kimse yok. Haliyle İzmir genelinde kuyumcular sezonu açamadı henüz” ifadelerini kullandı.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

prof.-dr.-sozbilir-turkiye-diri-fay-haritasi-acilen-guncellenmeli

Deprem uzmanı Prof. Dr. Sözbilir: Türkiye diri fay haritası acilen güncellenmeli

bornovanin-sultanları-2-ligde

Bornova’nın Sultanları 2. Lig’de