in ,

Yapılandırmanın nedeni borçlar mı?

Yeni torba yasayla vergi borçları ve cezalar 18 taksitle ödenebilecek. Mali Müşavir Ete’nin iddiası ise, “Borç çok fazla, kasa boş. Yastık altındaki paralar gerekiyor!” şeklinde

yapilandirma

TBMM, torba yasayı onayladı. Kabul edilen maddelere göre vergi borçları yapılandırılarak 18 taksitle ödenebilecek. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçlarının yapılandırılması mümkün olacak. Ayrıca borcunu peşin ödemek isteyenlere indirim sağlanacak.

Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamındaki Hazine alacakları, madenlerden alınan devlet hakkı, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’a göre takip edilen diğer alacaklar için de yapılandırmadan yararlanılabilecek. Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin, kanunun çıktığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar müracaat etmesi gerekecek ve en fazla 18 taksitte bu borçlar ödenebilecek. Taksitler iki ayda bir ödenecek. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması durumunda, işleyen faizler silinecek. İlk taksit Ocak 2021’de ödenecek.

2015 ve 2018 yıllarında da tahsil edilememesi nedeniyle yapılandırmaya gidildiğini söyleyen Mali Müşavir Dilek Ete, “Şimdi de aynı şey yapılıyor. Bunu almanın tek yolu yapılandırma. Alacak çok. Yapılandırma yapılıyor. İlk iki taksiti ödüyor ama sonra yapılandırma bozuluyor. Alacakları tahsil etmek için haciz işlemi başlatmışlardı. Olan ödüyor. Canınızı mı alacak? Hapis cezası yok. Amaç tahsilat yapabilmek. Cebindeki parayı alabilmek. Devletin şu an geliri ve kazancı azaldı. Bu nedenle işverene teşvik yapıyorlar. O da artık işin içinden kalkamıyor. Siz bir borcu tahsil edemezseniz, biz vatandaşımızla uzlaşı içinde çıkardık. Adam anaparayı ödeyemiyor ki. Siz yapsanız ne olur!” açıklamasında bulundu.

EKONOMİ TABLOSU

Önceki yapılandırmalarda yüzde 20’sinin ödenebildiğini belirten Ete, “Kasada para kalmadı, vatandaşa dediği de o: Yastık altında paraları çıkarın. ‘Alabildiğimizi alalım’ diyorlar. Önceki yapılandırmalarda yüzde 20’si ödeyebildi. Tamamını ödeyebilenler bu kadar. Depremde bir sürü avukatın hem iş yeri hem evleri zarar gördü. Dava ücretlerini bile müvekkillerinden alamazlar. ‘Sen benim dosyamın evrakını kaybettin’ diyecekler. Bir sürü vergi mükellefi var orada. Tahsil edilemeyenler için yapılıyor bu yapılandırma. İnsanlar artık emlak vergisini, trafik cezasını dahi ödeyemiyor. Bu aynı zamanda ekonomiye dair bir tablodur” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk/Özel Haber

yeni-merkez-bankasi-baskani-agbal-19-kasimi-isaret-etti

Yeni Merkez Bankası Başkanı Ağbal 19 Kasım’ı işaret etti

dsp-her-kosula-hazirlikli-bir-parti

‘Ağlama değil çalışma günü!’