in ,

‘Yaşadığımız mağduriyeti Cumhurbaşkanı sonlandırır’

Uzundere- Yurtoğlu kentsel dönüşüm mağduru mahalleliler yarın İzmir’e gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dertlerini iletmek için girişimlerde bulunuyor

kentsel-donusum

Uzundere Kentsel Dönüşüm Mağdurları Platformu Sözcüsü Eray Uslu, yaklaşık bir ay önce Uzundere’de bir açılışa katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na etkinlik alanında ulaştı ve 9 yıldır süren mağduriyetlerinin çözülmesini istedi.

Uslu, sorunun giderilmesi yönünde bir adım atılmasını veya tapularının geri verilmesi yönünde geçtiğimiz günlerde de bir çağrıda bulundu. Yarın İzmir’e gelecek olan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la da görüşeceklerini ifade eden Uslu, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Biz bu işi yapamayacağız’ dedi. Hükümet yetkilileriyle görüşmemizi söyledi. Tapularımızı vereceğimizi söyledi. Biz de Sayın Cumhurbaşkanıyla görüşürsek sorunun çözüleceğini düşünüyoruz” dedi. Uslu, mağduriyetlerini ve süreci anlattı.

  • Bir süredir mahallenizin sesini duyurmak için bir çaba içerisindesiniz. Bize sorunun ne olduğunu kısaca anlatır mısınız?

Dokuz yıl önce dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ve CHP’nin Türkiye’de örnek kentsel dönüşüm projesi olarak adlandırdığı Uzundere-Yurtoğlu Mahallesi’nde yapılan beş etaptan oluşan bir projedir. Beş etabın iki etabı Kocaoğlu döneminde zor bela yapılıp bize yüzde 30’un teslim edilen yüzde 70’i de virane şehir olarak bırakılan bir proje söz konusu. Haklarımız hala teslim edilmedi. Yıllardır bir çivi bile çakılmadan öylece bekleyen bir projenin mağdurlarıyız.

  • Geçtiğimiz günlerde mahallede bir basın açıklaması yaptınız. Orada Karabağlar Belediyesi’ne yönelik de eleştirileriniz oldu. Belediye yönetimi ne demişti ve o açıklamadan sonra size gelen bir cevap var mı?

Maalesef ki Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, meclis gündeminde talihsiz bir açıklama yapmıştır. Geçtiğimiz günlerde mahallemizde yaptığımız eylemde bu tutumuna karşı tepki koyduk ve eleştirdik. Kendisi der ki, evlerinizin tadilatını yapmakla ilgili herhangi bir engel yoktur. Biz de kendisine çağrı da bulunduk, elini vicdanına koymasını söyledik. Biz mahallemizde kentsel dönüşüm yapılması için ortaya konulan bir projeyle ilgili belediyenin 9 yıldır her üç ayda bir ihaleye çıkılacağını duyurduğu, sık sık evlerin yıkılacağının duyurulduğu bir alanda nasıl tadilat yaparız. O açıklamadan sonra bize herhangi bir yanıt gelmedi. İnanın ki bizi İzmir’de dikkate almıyorlar. Yaşanılır kentten söz ediyorlar ama buyursunlar Uzundere’ye baksınlar. İzmir bakımsızlıktan can çekişiyor.

  • Siz bugüne kadar CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’le görüştünüz. Soyer’le yakın zamanda bir görüşmeniz olacak. Beklentiniz ne bu konuda?

Eğer CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gelmemiş olsaydı, biz söz ettiğiniz görüşmeyi bile yapamıyor olacaktık. 30 Kasım’da yapacağımız görüşmede beklentimiz gerçekten bize samimi olmaları. Çünkü 9 yıldır yapılamayan bir kentsel dönüşüm var. Samimiyet bekliyoruz ama 9 yılda yapılmayan iş ne zaman yapılacak, bunu Tunç Bey’in ağzından 30 Kasım’da duymak istiyoruz.

  • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yarın (26 Kasım) İzmir’de olacak. Kendisiyle görüşecek misiniz? Ya da kendisine ulaştırılmasıyla ilgili herhangi bir dosya çalışmanız oldu mu?

Evet, Sayın Cumhurbaşkanı yarın İzmir’de olacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Biz bu işi yapamayacağız’ dedi. Hükümet yetkilileriyle görüşmemizi söyledi. Tapularımızı vereceğimizi söyledi. Cuma günü yani yarın burada olacak. Elimizden geleni yapıyoruz. Kendisiyle görüşmek için çaba sarf ediyoruz. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Cumhurbaşkanı’nın bizimle görüşeceğini söyledi. Biz de kendisiyle görüşürsek bu problemlerin biteceğini düşünüyoruz.

Daha önce AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve bazı milletvekilleriyle de görüştük. Mahalleye geldiler. Konunun takipçisi olacaklarını söylediler. Herkesten samimiyet bekliyoruz. Bu iş, siyasi bir iş değil. Halk mağdur. Bu mağduriyeti bütün partilerin bütün milletvekillerinin görmesini istiyoruz. En önemlisi Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu işe el atmasını istiyoruz.

MAZLUM VESEK / ÖZEL HABER

kadina-siddet

‘Hala çözüm yok yaptırım yetersiz’

Ücretli öğretmenlik yapan 24 yaşındaki Bahar Zeybek, Öğretmenler Günü’nde kazada yaşamını yitirdi! 3 kardeşi yaralandı