in ,

Yasak sonrası balığa koştular

Ucuz, lezzetli ve sağlıklı olduğu için sıklıkla tercih edilen balık, av sezonunun yeniden açılmasıyla birlikte tezgahlar dolarken, sofralar da şenlendi

yasak-sonrasi-baliga-kostular

Av yasağının 1 Eylül’de kalkmasının ardından tezgahlar balıkla doldu. Tarihi Kameraltı Çarşısı’ndaki Havra Sokağı, ucuz ve taze balık tüketmek isteyenlerin değişmeyen adresi oldu. İzmirliler tezgahlar da bol bulunan sardalya, hamsi ve palamut balığını tercih ederken, esnaf da havaların soğumasıyla birlikte gelmesini bekledikleri Karadeniz balığını satmak için gün sayıyor.

‘ONU İSTİYORLAR’

1 Eylül’de av sezonu başlamadan önce 35-40 lira olan sardalya’nın kilosunun 15-20 liraya kadar düştüğünü belirten balıkçı esnafı Murat Aslan, “Av yasağının bitmesi ile balık bolluğu olduğunu söyleyebilirim. Vatandaşlar balığı özledikleri için işlerimiz gayet iyi durumda. Fiyatlarımızı yüksek bulan müşterilerimizde oluyor. Tabi sezon başında olmamızdan dolayı fiyatlar ileriki haftalarda daha da düşecektir. Karadeniz’den İzmir’e de havaların soğumasıyla birlikte daha çok balık gelecek. İzmirliler kısa süre içinde Karadeniz hamsisine kavuşacak. Karadeniz’de tuzluluk oranı daha fazla. Oradan gelen balıklar daha yağlı ve lezzetli oluyor. Balıktan anlayanlar onu istiyor. Haftada en az 3 gün balık yenebilir. Et çok pahalı, balık onun yanında bedava” dedi.

‘FİYATLAR MAKUL’

Yaşanan pandeminin balıkçı esnafını çok fazla etkilediğini söyleyen balıkçı esnafı Hasan Aydin, “Havaların sıcak olması ve yaşanan pandemiden dolayı işlerimizin geçen seneye oranla çok iyi olduğunu söyleyemem. Ancak av sezonunun kalkması ile birlikte bir nebzede olsa yoğunluğun olduğunu söyleyebilirim. Balık fiyatları şuan için makul fiyatta havaların soğuması ile daha çok balık çeşidi olacağı için fiyatlar biraz daha düşebilir” diye konuştu. Balık fiyatlarının diğer et ürünleri ile karşılaştırıldığında balığın daha ucuz olduğunu söyleyen Aydin, havaların soğuması ile de çinekop, tavuk balıkları, sarıkanat ve lüfer balığını bol olacak şekilde beklediklerini belirtti.

‘SICAK ETKİLİYOR’

Havaların sıcak olmasının balığın avlanmasını etkilediğini belirten balıkçı Yunus Sertkaya, sokakta yine de fiyatların piyasa normalinde olduğunu söyledi. Sertkaya, “Av sezonu açıldı açılmasına ancak havaların sıcak olması balık avlamayı etkiliyor. Çünkü balık soğuk havalarda daha fazla olur. Durum böyle olunca işlerimizde haliyle düşük oluyor” dedi. Gemilerde beyaz ışık yasağının olmasının balık avlamayı etkilediğini söyleyen Sertkaya,”Şuan gemilerde beyaz ışık yasağı olması balık bolluğunu etkiliyor. Çünkü sarı ışığa fazla balık gelmiyor” diye konuşan Yunus Sertkaya, Pandemi döneminde bağışıklığı güçlendirmek için balık tüketilmesi gerektiğini söyledi.

ESNAFTAN DAVET

Av sezonunun açılmasıyla birlikte fiyatların düştüğünü söyleyen Balıkçı esnafı Kenan Peker, “Havalar soğuyunca tezgaha daha çok palamut gelecektir. Hem daha çok büyüyecekler hem de bolluğa bağlı olarak palamut fiyatları daha da düşecektir. Ancak balık fiyatları sezonun açılması ile birlikte düştü. Palamutun kilosu 30-25 liradan satılırken bizde ise iki tanesi 30 liradan satılmakta. Bu nedenle fiyatlarımız uygun. Sezonun açılması ve fiyatların hesaplı olmasından dolayı vatandaşları bekliyoruz” dedi.

VATANDAŞ BEREKET BEKLİYOR

Balık fiyatlarının diğer et ürünlerine oranla daha ucuz olduğunu belirten Tayyip Saraç isimli vatandaş, “Av sezonunun açılması ile birlikte balık fiyatları biz müşteriler için makul fiyata kadar düştü. Ancak ilerleyen dönemlerde fiyatların daha da düşmesini bekliyoruz. Tabi bu durumda balığın piyasadaki varlığı ile alakalı bir durum. Ancak bu sezon bereketli bir yıl olacakmış gibi hissediyorum” diye konuştu. Sezonun açılmasına rağmen balık fiyatlarının pahalı olduğunu söyleyen İlker Sezer adlı vatandaş, “Genel itibari ile balık sezonu başlamasına rağmen fiyatlar oldukça yüksek. Vatandaş olarak fiyatların düşmesini bekliyoruz. Ancak havra sokağı, mahalle aralarında balık satan esnafa göre bir nebze daha ucuz olduğunu da söylemek isterim” dedi.

İbrahim Şengül / Özel Haber

esitlik-saglanmazsa-cocuk-isciler-artar

‘Eşitlik sağlanmazsa çocuk işçiler artar!’

65-yas-ustunde-kis-korkusu-var

65 yaş üstünde kış korkusu var