in ,

Yaşlılardan ‘Yasak artık kalksın’ talebi

Yaklaşık iki aylık yasağın ardından dört saatliğine de olsa ilk kez sokağa çıkan 65 yaş üstü vatandaşlar maskesizlikten ve kısıtlamadan yana şikayetçi oldu

yaslilardan-yasak-artik-kalksin-talebi

Hafta sonundaki 4 saatlik izinde yaşananları değerlendiren Tüm Emekliler Sendikası MYK Üyesi İbrahim Yılmaz, Ege Telgraf‘a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Dört saatliğine dışarı çıktık ve mesafeli de olsa arkadaşlarımızla sohbet etme imkanı bulduk. Parklarda ve sokaklarda dolaşan, vakit geçiren emeklilerin, yaşlıların sorunlarını dinledik. İnanın ki kimsenin yüzü gülmüyordu. Uygulamayı olumlu bulduk, yalnız bazı sıkıntılar vardı. Bir kere izin verilen saat aralığı olan 11:00 ile 15:00 arası tam da güneşin tepede olduğu sıcak saatlerdi. İnsanların başına güneş geçti. Önlem olarak parklarda bankaları kaldırdılar, ayakta kaldık, o kadar yürüyüşten sonra oturup soluklanamadık bile. İnsanlar yerlerde oturmak zorunda kaldı. Her şeyden önemlisi de, 65 yaş üstü vatandaşlara bugüne kadar maske dağıtılmadı, ya da insanlar bunu bugüne kadar yaşanan sıkıntılar nedeniyle alamadı. Bir çok kişi maske bulamadı, maskesiz sokağa çıkmak zorunda kaldı. 65 yaş üstü için evlere maske dağıtılmadı, maskeler parayla da satılmadı. Devletin yaşlılara maske dağıtacak imkanı mı yoktu? Neden Cuma gününden bizlere maske dağıtılmadı? Amerika’ya maske gidiyor, emekliye gelmiyor. Bu sıcakta zoraki olarak yüzüne atkı sarıp sokağa çıkan vardı. Birçok yerde sosyal mesafe kuralına uyulmadı. Bu izinden sonra önümüzdeki günlerde ikinci dalganın yaşanmasından ve virüsün insanlara bulaşarak ölüm sayısının artmasından korkuyoruz. Sağlık Bakanlığı, bu mikrobu kapan bir kişinin virüsü 16 insana bulaştırdığını söylüyor. Risk çok yüksek. Önümüzdeki günlerde bu ihmaller yüzünden korkunç bir tablo ile karşılaşabiliriz.”

‘NORMALLEŞELİM’

Yılmaz, yasağın tümden kaldırılmasını talep ettiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkes her gün dışarıda, insanlar işe gidip geliyor, fabrikalar açık. Alışveriş merkezleri açıldı. Berberler, kuaförler açılıyor. Peki yaşlılar neden eve hapsoluyor? Madem normalleşiyoruz, bize getirilen bu yasağı da kaldırın. Her taraf açılıyor. Niye yasak sürüyor? Bu virüs sadece 65 yaş üzeri vatandaşlara mı bulaşıyor? Her gün otobüsle işe giden insanlar risk altında değil mi? İnsanlar en azından hafta içi de bir gün dışarı çıkmak istiyor. Çıkmak zorundayız, mecburuz, ihtiyacımız var. Herkesin çocuğu, torunu, yakını yok. Bizim de ihtiyaçlarımız var. Hep birilerini mi arayıp yardım isteyeceğiz. Hepsini geçtik, bizim yaş gurubumuzdaki insanların ne kadarı bilgisayar kullanıp bankacılık işlemlerini yapabilir? En azından bir bankaya gidelim işlerimizi yapabilelim. Yapılan bu uygulama zorlamayla oldu. Devlet buna hazır değildi. Gereken tedbirler alınmadı. Önce bizi evlere kapattılar, sonra hiçbir hazırlık yapmadan hadi bakalım dışarı çıkın dediler. İnsanlar aslında dışarıya zorunlu çıktı. İnsanlar evde otura otura bıktı. Yürümeyi unuttuk. Yaşılar ya bir daha izin vermezlerse korkusuyla sokaklara akın etti. Bunun ya yeniden düzenlemesi, ya da yasağın tamamen kaldırılması lazım.”

Erman Şentürk / Özel Haber

Prof-Dr-Husnu-Pullukcu-virus-denizden-bulasmaz

‘Virüs denizden bulaşmaz’

duzenlemeyle-saglikta-esitlik-saglanmalidir

‘Düzenlemeyle sağlıkta eşitlik sağlanmalıdır’