in ,

Yeni kıdem düzenlemesine karşı sendikalardan eylem

Gelişmelerle doğrultusunda yeni bir eylem planı hazırladıklarını duyuran DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “İşçinin yüz yıllık kazanımı olan kıdemi kaldırmaya 18 yıllık AKP hükümetinin kıdemi yetmez” dedi

yeni-kidem-duzenlemesine-karsi-sendikalardan-eylem

Son günlerde çeşitli tartışmalara yol açan kıdem tazminatı sistemine yönelik yeni tasarı emek cephesinden kabul görmedi. Geçmişte de gündeme gelen benzer düzenleme hazırlıklarına karşı çeşitli eylemler yapan DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu), genel grevi de kapsayan bir eylem planını hayata geçirmeye hazırlandığını duyurdu.

‘SENDİKALARA ÇAĞRI’

Kıdem tazminatı sisteminde yapılması planlanan değişiklik tasarısı hakkında önümüzdeki günlerden itibaren yeni bir eylem sürecine başlamayı planladıklarını duyuran DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı konuyla ilgili olarak “Bir eylem planını hayata geçirmeyi planlıyoruz. Tepkimizi dile getireceğiz. Tam da 15-16 Haziran şanlı işçi direnişinin ellinci yılına girilirken AKP tozlu raflardan bu konuyu bir kez daha indirip gündeme getirmiştir. Kıdem tazminatımıza yeniden göz diktiler. Bu konu çeşitli seferler ısıtılıp kamuoyunda tartışmaya açılıyor. Uzun yılların birikimi olan ve uzun bir mücadelenin kazanımı olan kıdem tazminatı aynı işsizlik fonu gibi, diğer işçi hakları gibi, yine 3-5 patronun, rant odaklarının hizmetine sunulmak istenmektedir. Buna asla ve asla izin vermeyeceğiz. Bunun için çok acil olarak diğer işçi konfederasyonlarına da çağrı yapıyoruz. Kıdem tazminatı hakkı herkesi ilgilendirmektedir. Bu sadece bizi değil, özellikle çocuklarımızı da ilgilendiren bir konudur. Gün cebimizdeki paraya göz dikenlere karşı birlik ve mücadele günüdür. Bunun için bir mücadele günü ilan edilmesini talep ediyoruz. Ancak birlik ve mücadele ruhu ile bu saldırıdan kurtulabiliriz. Sendikaların tam bu dönemde var olma ya da yok olup gitme savaşı vardır. Kıdem tazminatının kaldırılmasına yönelik bu düzenlemeye karşı sergilenecek duruş çok önemlidir. Biz DİSK olarak tavrımızı belirlemek amacıyla tüm sendikalarımızla birlikte önemli bir toplantı yapacağız ve alınan kararları da acilen hayata geçireceğiz. Bu konuda yeni bir eylem süreci başlatmayı planlıyoruz. Sessiz kalmamız mümkün değildir. 15-16 Haziran şanlı direnişinin 50’inci yılında gerekeni yapacağız” dedi.

‘SALI ALANLARDAYIZ’

Sarı, Salı günü düzenleyecekleri eylem için tüm işçilere çağrıda bulunarak şunları söyledi: “16 Haziran Salı günü Konak’ta Sümerbank önünde toplanarak 50’inci yılı kutlayacağız, hem de kıdem tazminatına göz dikenlere karşı bir çift sözümüz olacak. Çağrımız ise “Şimdi değilse ne zaman? Genel grev, genel direniş” olacak. Şu bilinmelidir ki, kıdem tazminatımızı almaya AKP’nin kıdemi yetmez. Kıdemle ilgili bu gelişmeler son yıllarda çeşitli seferler gündeme geldi. Kaç defa girişimde bulundularsa, işçi olarak her seferinde gereken yanıtı verdik. Hükümet ekonomik kriz içerisinde olduğundan, özelleştirme ya da yap-işlet-devret modeli ile ayakta durmaya ve kendi yandaşlarına alan yaratmaya çalışmaktadır. Betona yatırdığı parayla bugünlere gelen ve sıfırı tüketen hükümet bugün ne yazık ki işçinin son hakkı olan kıdem tazminatına da göz dikmiştir. Kıdem tazminatını fona devretmeye ve emeklilik sistemine entegre etmeye yönelik bu girişimlere adı ne olursa olsun, sonuna kadar direneceğiz. Salı günü emeğin yanında olan, işçinin hakkını savunan herkesi yanımızda olmaya çağırıyoruz. Kıdem tazminatını mücadelesi en az 90 yıldır var olan ve yüz yıla dayanan bir haktır. Doğal olarak 18 yıllık bir partinin bunu kaldırmaya ne kıdemi, ne de gücü yetmez. Bu aynı zamanda önümüzdeki seçimlerde işçi sınıfının tavrını da belirleyecektir. Kazanılmış haklarımızın elimizden alınmasına yönelik tüm bu girişimlere alanlarda gereken cevabı verip, sandıkta hesabını soracağız.”

Erman Şentürk / Özel Haber

kucuk-menderes-havzasinin-kati-atiklari-elektrige-donusecek

Küçük Menderes Havzası’nın katı atıkları elektriğe dönüşecek

ruh-sagligina-cenaze-etkisi

‘Ruh sağlığına cenaze etkisi’