2023’ü karşılamaya 2 haftadan daha az bir zaman kaldı. Bu zamanı daha sağlıklı ve formda geçirerek hem 2022’nin son akşamına hem de 2023’de daha iyi hissetmeye ne dersin? Cevabı harika olur olanlara kalan bu süreyi nasıl geçirecekleri hakkında ipuçları aşağıda.

Karbonhidrat tüketiminizi kontrol altına alın. Karbonhidratlar korkmamız gereken besin ögeleri değildir ancak kontrollü yaklaşmamız gereken ve her besin ögesi grubu gibi doğru kaynaklardan tüketilmesi gereken bir gruptur. Gereğinden fazla tüketilen karbonhidrat vücutta yağ olarak depolanacaktır. Bu nedenle ihtiyacınızdan fazlasını tüketmeyin. Basit karbonhidratlar sizi daha çok acıktıracaktır bu nedenle kompleks karbonhidratları tercih edin.

Doğru yağ kaynaklarını mutlaka tüketin. Vücudunuz yeterli yağı almazsa yağ yakmaz bu nedenle yağ kaybetmek istiyorsanız doğru yağ kaynaklarını doğru miktarlarda tüketmekte fayda var. Avokado, ceviz, badem, zeytinyağı gibi yağ kaynaklarını mutlaka beslenmenize ekleyin.

Hedef belirleyin. Kendinize giymek istediğiniz bir kıyafeti hedef olarak belirleyin. Bu sizin sürece daha istekle uyum göstermenizi sağlayacaktır. Bu hedefi sayılara bağlı kalmadan tamamen incelme üzerine yapın. Çünkü vücut kompozisyonunuzda değişimler gerçekleşir ancak siz bunu tartıda göremeyebilirsiniz. Yani yağ kaybedip kas kütlenizi kuvvetlendirirseniz istediğiniz kıyafete girebilir ancak tartıda sayı değişimini görmeyebilirsiniz.

Su tüketiminizi artırın. Kilo vermek için herkes mucize bir besin yada içecek arıyor ancak asıl mucize su. Hem daha sağlıklı olmak hem de kilo kaybını hızlandırmak için en etkililerden biri diyebiliriz. Bu nedenle öncelikle ne kadar su içtiğinizi farkedin. Sonrasında ise su tüketiminizi arttırmayı unutmayın. Su içmeyi unutuyorum diyorsanız alarm kurabilir yada yeni bardak veya şişe edinebilirsiniz. Suyun tadından hoşlanmıyorum diyorsanız da tarçın, limon, çilek gibi tatlarla tatlandırmayı deneyin.

Baharatlardan ve bitki çaylarından faydalanın. Baharatlar ve bitki çayları metabolizma hızımızı arttırmada, yağ yakımını desteklemede ve ödem atmada etkilidir. Yemeklerinizde, salatalarınızda, çorbalarınızda, yoğurtlarınızda ve kefirinizde baharatlara mutlaka yer vermelisiniz. Tarçın kan şekerinizi dengeleyecek açlık ataklarınızı önleyecek, rezene, kakule ve kimyon sindiriminize destek olacak, zencefil, zerdeçal, kırmızı biber metabolizma hızınızı artıracaktır. Biberiye, adaçayı, yeşil çay ödem atmanıza destek olacaktır. Tabii ödem artıran grubu kullanırken ekstra su içmeyi unutmayın.