in ,

Yenilenebilirde rota ne olacak?

Bu yıl “Yeşil bir gelecek için şimdi” temasıyla düzenlenen 5. Ege Ekonomik Forum’da iklim değişikliği masaya yatırıldı

ege-ekonomik-forum

İzmir, 5. Ege Ekonomik Forumu’na ev sahipliği yaptı. Forumun açılış oturumunda konuşan Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Ege Bölgesi, yenilenebilir enerji ve ekipmanları üretimi konusunda Türkiye’nin lideri konumunda. Yenilenebilir enerji yatırımları için yasal mevzuat sadeleştirilmeli ve yatırımcıyı caydıracak bir unsur olmamalı. EİB olarak Türkiye’de bir ilk olacak Yenilenebilir Enerji Ekipmanları İhracatçıları Birliği’ni kurmak için çalışmalarımıza başladık. Araç filomuzu elektrikli modellere dönüştürürken, araçta kullanacağımız elektriği de fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerjiden temin edecek ekosistemi kurmak zorundayız.” dedi.

DOĞAYA UYUMLU OLMALI’

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer de doğayla uyumlu bir uygarlık kurmanın artık insanlığın en temel konusu haline geldiğini belirterek, ekonomi, ticaret, siyaset gibi konuların bundan sonra dünya genelinde iklim kriziyle birlikte ele alınacağını, Türkiye’nin ve İzmir’in bu değişimin gerisinde kalma şansı olmadığını dile getirdi. Soyer, “Bu krizi aşmanın iki yolu var. Birincisi, dünyadaki diğer şehirlerle temas ve uyum içinde olmak. İkincisi ise yerelde, kendi şehrimizde tam bir dayanışma içinde hareket etmek.” dedi.

ORTAK AKIL VURGUSU

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener de iklim değişikliğinin ortak çalışmayı gerektiren konuların başında geldiğini ifade ederek, “Kamu ve özel sektör olarak tüm tarafların ortak bir ajandada buluşarak iklim değişikliğine uyum konusunda hızlı adımlar atması gerekiyor. Bu nedenle Odamız önderliğinde “İzmir İklim Değişimine Uyum İnisiyatifi” kuruyoruz. İzmir’i iklim değişikliğine uyum sağlaması konusunda desteklemeyi ve İzmir’imizin iklim değişikliği ile mücadele ve adaptasyon süreçlerine katkı koymayı hedefliyoruz. İzmir’i iklim değişikliğine karşı daha dirençli hale getirmek için yol haritaları planlıyoruz.” diye konuştu.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de konuşmasında İzmir’in yeşil dönüşüm için yolun başında olmasına rağmen bu forumun bileşenlerini bilinçli görmekten memnun olduğunu dile getirdi. Oturumlarla devam eden forum 12 Kasım’a kadar sürecek. (AA)

kamu-personelleri

Sağlık Bakanlığı 15 Sözleşmeli Bilişim Personeli alacak

ogretim-uyesi

Eskişehir Teknik Üniversitesi 60 Sözleşmeli Personel alacak