in ,

Yılbaşında başka diyara götüren muhteşem rotalar

Bütün bir yılın stresi, koşturması, iyi ve kötü anları derken zaman yaklaştıkça herkesin aklında tek bir soru var: Yılbaşında nereye gitmeli? Yeni yıl heyecanını yurt içi ya da yurt dışında sevdikleriyle birlikte yaşamak isteyenler için onlarca farklı alternatif bulunuyor

yilbasi

Yılbaşında soğuk havanın tadını çıkarmak için kayak ve kış sporlarıyla öne çıkan yerler birçok kişinin yılbaşı tercihleri arasında yer alıyor. Herkes soğuk havalardan şikayet ederken Türkiye‘ye göre sıcak bir coğrafyaya seyahat edip yeni yılda deniz, kum, güneş tatili yapıp bünyenizi şaşırtmak da mümkün. Yılbaşında gidilecek yerler, nasıl bir tatil istediğinize göre karar vereceğiniz deneyimlere açık.

Phuket, Tayland: Yılbaşı, Türkiye ve kuzey yarım kürede yaşayan birçok kişi için soğuk hava, karlı ya da yağmurlu günler demek. Yılbaşıyla özdeşleşen soğuk günlere alternatif arıyor ve yılbaşını sıcak bir coğrafyada geçirmek istiyorsanız bolca alternatif var.

Yılın son günlerini plajda, havuzda şort ve tişörtle geçirmek için Güneydoğu Asya ülkeleri iyi bir seçim. Tayland, Endonezya, Malezya ve Hindistan gibi ülkeler yeni yılı sıcacık havada karşılayabileceğiniz ülkelerden.

Seyahat bütçeniz yüksekse Avustralya ve Güney Afrika gibi ülkeleri tercih ederek yeni yıla yaz mevsiminde merhaba diyerek farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Çok uzağa gidecek bütçeniz yoksa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Türkiye’ye göre görece sıcak. Mısır, Ürdün, Lübnan gibi ülkeler de hava sıcaklığının ortalamalarda seyrettiği coğrafyalar.

Megeve, Fransa: Avrupa, yakın uçuş mesafesi ve uygun uçak bileti bulmanın kolay olduğu bir seyahat rotası. Yılbaşı eğlencesini kayakla birleştirmek isteyenler için Avrupa’da gidilecek onlarca güzel yer var. Son yıllarda Türk seyahat severlerin sıklıkla tercih ettiği Bansko Kayak Merkezi, komşumuz Bulgaristan’da. Bansko’nun öne çıkmasında en önemli sebep Türkiye ile karşılaştırıldığında fiyatların çok daha uygun olması.

Avrupa’da kayak yapılabilecek yerler arasında Makedonya‘da Popova Shapka, Slovakya’da Jasna, Bosna Hersek’te Jahorina ve Romanya’da Poiana Brasov seçenekleri de var. Bütçe konusunda sıkıntı yaşamayacaklar için Fransa’da Annecy yakınlarındaki Megeve Kayak Merkezi‘ni öneriyorum.

Viyana, Avusturya: Yılbaşı eğlencesi denildiğinde Avrupa şehirleri rengarenk yeni yıl pazarları ile zihnimizde canlanıyor. Hristiyanların Noel kutlamaları nedeniyle Kasım ayının son haftasından yeni yılın ilk günlerine kadar açık olan Christmas pazarları, Avrupa şehirlerinin kalabalık meydanlarında kuruluyor.

Avusturya’da Viyana, Almanya’da Nürnberg ve Dresden, Fransa’da Paris Christmas pazarlarının ruhunu hissedebileceğiniz başlıca şehirler. Avrupa’da yılbaşı kutlamalarıyla öne çıkan bu şehirlerin dışında hareketli gece hayatıyla Amsterdam, Berlin, Atina gibi Avrupa kentleri de yılbaşını geçirebileceğiniz en güzel yerler arasında.

Kuzey ışıkları ve doğayla baş başa yılbaşı kutlaması isteyenler için Kuzey ülkeleri ideal. İsveç, Finlandiya, Norveç, Danimarka, İzlanda ve Faroe Adaları bambaşka bir yeni yıl deneyimi için tercih edebileceğiniz destinasyonlar.

Sarıkamış, Kars: Yeni yılda yurt dışı seyahatle uğraşmak istemeyen ve Türkiye’de plan yapmayı düşünenler için ülkemizde yeni yılda kayak sezonunun ortalarına denk gelen onlarca kayak merkezi var. Dünyada yalnızca İsviçre Alpleri ile aynı kalitede kristal taneli karın bulunduğu Sarıkamış Kayak Merkezi, Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden. Benim de ilk kayak deneyimini yaşadığım Sarıkamış, Kars ve çevresini keşfetmek için de fırsat yaratıyor.

Bolu Kartalkaya, Bursa Uludağ, Kocaeli Kartepe, Erzurum Palandöken, Kastamonu Ilgaz ve Kayseri Erciyes kayak merkezleri de aklınızda olsun. Uludağ ve Kartalkaya fiyat konusunda diğer kayak merkezlerine göre daha pahalı. Bana sorarsanız çok düşünmeden Sarıkamış’a gidin derim.

Doğanın yeryüzündeki olağanüstü etkilerine tanık olabileceğiniz Kapadokya, yeni yılda vakit geçirebileceğiniz destinasyonlardan. Avanos, Göreme, Ürgüp, Ihlara Vadisi başta olmak üzere Kapadokya bölgesinin gizemli yeryüzü şekillerini keşfedip, yer altı şehirlerini ziyaret edip müzelerine uğrayabilirsiniz.

İzmir’in Çeşme ilçesinin gözde tatil merkezi Alaçatı, Akdeniz’in turizm başkenti Antalya, Akdeniz’de az bilinen coğrafya Mersin ve kıyıları, Adana ve Hatay’ı da içine alan gastronomi rotası ya da Gaziantep ve Şanlıurfalı GAP turu yeni yılda Türkiye’de gidilebilecek yerlerden.

A. BUĞRA TOKMAKOĞLU / KEŞFETSEK

izmirde-faciadan-donuldu-alkollu-surucu-polisten-kacarken-is-yerine-daldi

İzmir’de faciadan dönüldü! Alkollü sürücü polisten kaçarken iş yerine daldı

icra-dosyasi

‘Düşük faizli kredi dosyaları patlattı’