in ,

Yine pazar krizi!

İzmir’de geçtiğimiz yıl Özkanlar ve Üçkuyular’da yaşanan semt pazarı krizine bir yenisi daha eklendi. Mahkemeden gelen kararla kapatılmasına karar verilen Millet Mahallesi’ndeki semt pazarının taşınacağı yer ise son dakikada belli oldu

yine-pazar-krizi

Konak’ta en eski semt pazarlarından bir tanesi olan Millet Mahallesi’ndeki sokak pazarı resmen kapatılıyor. Yöre halkının şikayetleri sonrasında idare mahkemesine taşınan süreçte son sözü yargı söyledi.

KAPATMA KARARI

Bölgedeki trafik yoğunluğunu gerekçe gösteren mahalle sakinlerinin açtığı davada kapatma kararı veren mahkemeden çıkan sonuçla birlikte, 30 yıldır aynı yerde iş yapan pazarcı esnafı 25 Ocak’ta son kez tezgah açacak. 30 yıla yakın süredir kurulan Millet Pazarı’nda yaşanan bu gelişmeler 180 pazarcı esnafı ile bölge halkının mağduriyetini gündeme taşırken, son dakikada devreye giren Konak Belediyesi’nin çabaları ile yaşanan krize geçici de olsa çare bulundu.

YENİ YER BULUNDU

Konak Belediyesi ile İzmir Pazarcılar Esnafı Odası’nın ortak çabaları sonucunda krize çare olacak bir formül üzerinde uzlaşıldı. Buna göre, inşaatı tamamlanma aşamasına gelen ve ay sonunda resmen hizmete açılacak Toros Mahallesi Pazaryeri esnafın yeni adresi olacak. Cumartesi günleri Millet Mahallesi’nde tezgah açan pazarcılar, Şubat ayından itibaren Salı günleri kurulacak yeni kapalı pazaryerinde vatandaşlara hizmet verecek. 180 esnafı kurtaran çözüm üzerinde uzlaşan Konak Belediyesi ile meslek odası arasında önümüzdeki hafta imzalanacak yeni protokolün ardından, yeni pazaryerindeki yerler için kura çekimi yapılacak.

‘EKMEĞİMİZİN PEŞİNDEYİZ’

Konuya ilişkin değerlendirme yapan ve izleyecekleri yol haritası hakkında önemli açıklamalar yapan İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Hamdin Erişen, “Burayla ilgili bir mahkeme kararı var. Burada yaşayan vatandaşlar Cumartesi günleri kurulan semt pazarının kapatılması için dava açmış. Bilindiği üzere, artık sokaklarda açık Pazar kurulmayacak, bununla da ilgili bir yasal düzenleme var. Bu sebepten ötürü mahkeme de mevcut pazarın kapatılmasına karar veriyor. Kapatma kararının esas gerekçesi de vatandaşların trafikle ilgili ve ana caddenin, yani yolun kapatıldığıyla ilgili şikayetleri. İdare mahkemesinin bu kararı da kesin, temyiz yok. 2017’den sonra açık semt pazarları kurulamayacağıyla ilgili bir yasa var. Bu düzenleme burada esnafın aleyhine oldu. Ortada bir mağduriyet var. Bu hafta sonu esnafımızın yanındaydık. Kendilerine deste olduk. Konak Belediyesi ile görüşmelerimiz sürüyor. Yine bu yakında inşaatı süren ve bu ay sonunda açılacak Toros Kapalı Pazaryeri var. Bir aksilik yaşanmadığı takdirde, esnafımız oraya taşınacak. Ancak burada da şöyle bir sıkıntı var, esnaf kardeşlerimiz aynı işi yapamayacak. Diğer yandan, buradan alışveriş eden yöre halkı yeni yere zor gelecek. Ay sonunda burası kapanıyor, Şubat ayının başından itibaren Millet Pazarı da Toros’a taşınıyor. Buradaki 180 esnafımız ay başından itibaren yeni pazaryerinde tezgah açacak. Oda olarak Konak Belediyesi ile arkadaşlarımızın mağdur olmayacağı bir çözüm üzerinde anlaşma sağladık. Önümüzdeki haftalarda da kuraları çekeceğiz. Millet Pazarı son iki Cumartesi daha kurulacak ve artık kapanacak. Umarız tüm esnafımızı bu krizden kurtarırız. Bizim derdimiz kimseyi mağdur etmek değil. Biz ekmeğimizin peşindeyiz. Tek sorunumuz ekmek paramızı kazanmak. Burada tezgah açan kardeşlerimiz sabahın beşinde buraya gelmiş, ellerinde eldivenler kafalarında bereler soğukta iş yapmaya çalışıyor” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

kirazin-yollari-kostebek-yuvasi

“Kiraz’ın yolları köstebek yuvası”

armator-bikti-bayrak-degistiriyor

Armatör bıktı, bayrak değiştiriyor