in ,

Yücel, resmen yeniden başkan!

37’nci CHP İzmir Olağan İl Kongresi’de güven tazeleyen Deniz Yücel mazbatasını aldı, “İktidar yolunda örgütlü bir mücadele vereceğiz” dedi

yucel-resmen-yeniden-baskan
CHP İzmir’de geçtiğimiz haftasonu gerçekleşen 37’nci İzmir Olağan Kongresi’nde 611 delegenin 253’nün oyunu alarak yeniden il başkanı seçilmişti. Başkan seçildikten sonra ilk iş Genel Merkez’de Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eden Deniz Yücel bugün Konak İlçe Seçim Kurulu’ndan mazbatasını aldı. Daha sonra partililer eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’nındaki Atatürk Anıtı’na çelenk koymaya geçen Yücel’e, İl Yönetim ve Disiplin Kurulu üyeleriyle, ilçe başkanları ve yöneticileriyle birlikte, Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Milletvekili Tacettin Bayır, Kamil Okyay Sındır, CHP’li İlçe Belediye Başkanları; Abdul Batur, Filiz Ceritoğlu Sengel, İsmail Yetişkin, Çağrı Gruşçu, Ekrem Oran, Adil Kırgöz, Serdar Sandal, Ali Engin, Muhittin Selvitopu, Mustafa Kayalar, Fatma Çalkaya, İlkay Girgin Erdoğan katıldı.
deniz-yucel-mazbatasini-aldi

‘BİRLİKTE MÜCADELE…’

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan CHP İzmir İl Başkanı Yücel, “Bugün burada bulunan kadrolarımız CHP Örgütünün iradesiyle seçilmiş olan kadrolar. Burada bulunan kadrolarımız CHP’yi iktidara taşıyacak olan kadrolar. Bugünden itibaren CHP İzmir İl Örgütü’nde parti içi yarış bitmiştir. Bundan sonraki süreçte yeni seçilen yönetim kurulu, disiplin kurulu ve kurultay delegelerimiz ve daha önce yaptığımız ilçe kongrelerinde seçilen arkadaşlarımız ile birlikte bütün birikimimizi, enerjimizi, emeğimizi ve mesaimizi partimiz için, kentimiz için, ülkemize hizmet etmek için, Türkiye’yi artık çürümüş ve yozlaşmış AKP iktidarından kurtarmak için kullanacağız. Bugün mazbatamızı aldık. Yönetim kurulu üyelerimiz ile birlikte yeni seçilen arkadaşlarımızla, ilçe başkanlarımız, belediye başkanlarımız, örgütümüzle birlikte Atamızın huzuruna çıktık. Bugün burada hem Atamıza ve İzmirlilere şunun sözünü veriyoruz; Ülkemizde demokrasinin hukukun üstünlüğünün adalete yargıya güvenin yeniden tesis edildiği, yurttaşlarımızın eşit ve özgür bireyler olarak güven içinde yaşadıkları bir Türkiye kurmak için, huzur ve barış içinde yaşayacağımız bir Türkiye kurmak için mücadelemize devam edeceğiz. Cumhuriyet değerlerinden, Atatürk ilke ve devrimlerinden demokrasiden ve hukuk kurallarından asla ve asla taviz vermeyeceğiz. AKP’nin tek adam yönetimine, faşist yönetim anlayışına asla ve asla eğilmeden, kırılmadan, yıkılmadan mücadelemize devam edeceğiz. 31 Mart yerel seçimlerinde halkımız bize bir görev verdi, bir sorumluluk yükledi. Bu görev ve sorumluluğun bilinciyle CHP’yi ilk seçimlerde iktidara taşımak için tüm örgütümüzle birlikte örgütlü bir mücadele vereceğiz” dedi.

‘GÖREVİMİ BIRAKMAYACAĞIM’

“Önceki kongrede görevi bırakmayacağınıza dair söz vermiştiniz. Bu kongrede öyle bir söz yok. Bunun özel bir anlamı var mı?” sorusu üzerine Başkan Yücel, “O zamanki koşullar böyle bir söz vermemizi gerektiriyordu. Ben yine görevimin başındayım. Görevimin sonuna kadar görevimin başında olacağımı ifade ediyorum. Kongrede  bunu söylememiş ya da taahhüt etmemiş olmamızdan farklı bir anlam çıkarılmaması gerekir. Bu görevler hizmet için yapılır. Bu koltuklar, bu makamlar hizmet için işgal edilecek makamlar. Ben 2 sene önce de aynı mantıktaydım. Şuanda da aynı mantıktayım. Aynı görev ve bilinçle görevime devam edeceğim” açıklamalarında bulundu.
Olası bir erken seçimde milletvekilliği adayı olup olmayacağının sorulması üzerine Yücel, “Onu o zaman düşünür, konuşuruz ama şu anda benim hiçbir şekilde istifa etme ya da görevimi bırakma gibi bir düşüncem yok” dedi.

‘YANINDA OLACAĞIZ’

Fethullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında tutuklanan Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’un yarın ilk duruşmasının görüldüğünü söyleyen Yücel, “İzmir 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması gerçekleşecek. Biz de duruşmayı takip edecek, katılacağız. Orada maddi ve manevi olarak Başkanımızın yanında olacağız. Dileğimiz ve temennimiz şudur ki, Başkan’ın adil ve tarafsız bir şekilde yargılanması, davaya bakan hakimlerin ve heyetin hiçbir baskı altında kalmadan tamamen anayasanın kendilerine vermiş olduğu görev doğrultusunda yasalar ve vicdanları doğrultusunda karar vermeleri. Biz Başkanımızın en kısa zamanda bu suçlamalardan aklanacağına ve tahliye olacağına inanıyoruz. Dileriz ki yarın tutuksuz yargılanma konusunda karar verilir. Ondan sonraki süreç de bir şekilde işler” ifadelerini kullandı.

ANKARA’DA NE KONUŞULDU?

Seçimden sonra gerçekleştirdiği Ankara ziyareti hakkında da detaylar veren Yücel, “Genel Başkanımıza bilgi ve rapor verdim, süreçle ve kongrelerimizle, bu dönemde yapacağımız çalışmalar ve projelerle ilgili kendisini bilgilendirdim. Önümüzdeki günlerde bir il binası alacağız. Bununla ilgili evrak eksikliklerimiz vardı, bu eksikleri tamamladık. Genel Başkanımızla iktidara yürüyen CHP olarak, seçimlere yönelik çalışma yapmamız konusunda bizlere talimat verdi. Ben de bunu ilçe başkanlarımızla yöneticilerimizle en kısa zamanda paylaşacağım ve kendimize yol haritası hazırlayacağız” dedi.

‘ZARAR VERDİĞİNİ…’

Muğla, İstanbul ve İzmir’de kongrelerin tek adaylığı olduğunun hatırlatılması üzerine Yücel, “Tek adaylı kongreler konusunda öncelikle şunu ifade etmek isterim, ben hiçbir zaman tek aday olayım ya da uzlaşı adayı olayım çabasında ya da gayretinde bulunmadım. Şunu söyledim: Örgütlerin desteğini alan, kendini yeterli gören, kendine güvenen her arkadaşımız aday olabilir. Bu iki aday da olabilir, üç aday da, beş aday da, tek aday da olabilir. Bu o kongre sürecinin dinamiklerinin kendiliğinde oluşturacağı bir süreçtir. Bu dönem tek adaylı bir kongre oldu. Bunun ben demokrasiye bir zarar verdiğini düşünmüyorum. Neticede CHP, hukuk kurallarıyla ve tüzük hükümleriyle yönetilen bir siyasi parti. Başta da ifade ettiğim gibi herkes aday olma hakkına sahiptir. Ancak tüzük kuralları çerçevesinde yeterli imzaya ve desteğe sahip olunduğu takdirde aday olunabilir. Elbette başka illerde ya da geçmişte çok adaylı yarışlar olmuş olabilir. Ancak bu dönem yola çıkarken 30 ilçe başkanımızın desteğiyle yola çıktık. 540 civarında imzayla yola çıktık ve tek adaylı bir kongrede şu anda yeniden görevdeyiz. Yeni seçilen yönetim kurulu üyelerimizle ve kadrolarımızla birlikte. Geçmişte de hedefimiz aynıydı, CHP’ye, kentimize ve ülkemize hizmet etmekti. Bugün de aynı anlayış ve mantıktayız. Görevimizin ağırlığını ve sorumluluğunu, her türlü zorluğunu biliyoruz. İki senede tecrübe ve deneyim kazandık, iki tane seçim atlattık. Önümüzdeki dönemin daha verimli, daha projelere dönük, yerel yönetimlerle kucaklaşarak halkımıza, kentimize daha fazla katkı koyacağımız bir süreç olacağına inanıyorum” diye konuştu.
YAĞMUR GÜLÜ / RUTİN HABER
bucanin-akcigerlerine-1800-zeytin-fidani

Buca’nın akciğerlerine 1800 zeytin fidanı

karsiyaka-14-subat-coskusu-sokakta-ask-var

Karşıyaka 14 Şubat coşkusu: Sokakta aşk var