in ,

“Yüzyılın projesi dar gelirliye değil orta gelirliye uygun”

İzmir Emlak Kulübü Derneği Başkanı Rıvan Akgün, iyi niyetle başlanan “İlk Evim İlk İş Yerim” projesinin yoğun talep görmesine rağmen belirsizlikler taşıdığını ileri sürdü

yuzyilin-projesi-dar-gelirliye-degil-orta-gelirliye-uygun

Hükümetin Cumhuriyet tarihinin en büyük Sosyal Konut Projesi olarak lanse ettiği konut hamlesi devreye girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını duyurduğu projede başvurlar her geçen gün artarak sürüyor. “İlk Evim İlk İş Yerim” sloganıyla kamuoyuna sunulan sosyal konut projesinde başvuru sayısı 1,7 milyona yaklaştı. 14 Eylül tarihi itibariyle başvuruları başlayan sosyal konut projesi ile 250 bin konut yapılması hedefleniyor.

Bu projenin çok güzel olduğunu söylemenin yanı sıra eleştirilecek ve eksik yanlarının da bulunuğunu belirten İzmir Emlak Kulübü Derneği Başkanı Rıdvan Akgün, “Bu proje yüzyılın projesi ancak bugün uygulanabilirlik durumuna baktığınız da vatandaşın konut ihtiyacını hemen karşılayacak boyutta değil” dedi.

SEÇİM YATIRIMI MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurusunu yaptığı projenin 2023 genel seçimlerine yaklaşık 9 ay varken açıklanmasının bazı çevrelerce ve özellikle muhalefet tarafından “seçim yatırımı” olarak vurgulanması kafaları karıştırıyor. İzmir Emlak Kulübü Derneği Başkanı Rıdvan Akgün, bu projesinin, mevcut durumda, konut ve kira fiyatlarına herhangi bir olumlu yansımasının olmayacağını kaydederek, “Konut fiyatları ve kira fiyatları artmaya devam edecek. Bu proje yakın zamanda gerçekleştirilecek seçim için yatırımdır. Bir siyasi bir harekettir. Fakat hayata geçtiği müddetçe güzel bir projedir” dedi. 

HAYATA GEÇMESİ ZOR”

Türkiye’de tüm vatandaşların bu soyal konut projesinden faydalanma olasılığının bulunmadığını söyleyen Dernek Başkanı Rıdvan Akgün, “Bu proje açıklanmadan önce bankalardaki toplu konut kredisi limitlerini düşürdüler. Bu şekilde dar gelirli bir kişinin sadece kredi kullanarak doğal hakkı olan konutu alması engellenmiş oluyor. Her yıl enflasyondan dolayı aylık ödemeler artacak. Memur maaşlarına endeksli artış sağlanacak. Bunlar geliri az olan insanları zorlar. Başlangıç olarak 250 bin bu projeden faydalanacak. Konutlar 2 yıl sonra bitecek ama 20 yıl ödeme var. Peşinat ve ara taksitlerin olduğu söyleniyor. Bu sebebten dolayı konut sahipleri devamlı olarak değişecektir. Bu şekilde hayata geçirilmesi zor görünüyor. Söz konusu soyal konut projesi görünen şartlarda dar gelirli vatandaşlar için değil orta gelirliler için diye düşünüyorum” diye konuştu.

Mehmet Güçkü GÜLER/Özel Haber

‘Desteksiz 7.50 bizi kurtarmaz!’

kuzeyin-antik-mirasi-bacalarin-golgesinde

Kuzeyin antik mirası bacaların gölgesinde!